Kitchari (též kičrí, kičari nebo khichdi) je velmi chutnou kombinací basmati rýže, mung dalu, ghí a indického koření. Základ tohoto ajurvédského pokrmu s blahodárnými účinky skvěle doplníte různými druhy zeleniny, bylinkami i nějakým tím kořením navíc, chcete-li.
Díky kitchari můžete své tělo, mysl i ducha udržet ve skvělé zdravotní kondici a zůstat přitom plní energie. Je vhodný v období půstu, jarního detoxu i jen tak, když toužíte tělo pročistit a mysl trochu uvolnit. Loupané mungo fazole jsou lehce stravitelné, plné vlákniny a bílkovin. Použité koření podporuje trávení a má protizánětlivé účinky.
Foto Jakub Jurdič
Foto Jakub Jurdič
Ájurvédské kitchari (kičrí, kičari nebo khichdi) s rýží, mung dalem a zeleninou
Na 4 porce potřebujete:
- 150 g rýže basmati
- 150 g žlutého mung dalu (loupaných půlených mungo fazolí)
- 2 lžíce ghí
- 1 lžička celého římského kmínu
- 1 lžička semínek koriandru
- ½ lžičky hořčičných semínek
- 2cm kousek čerstvého zázvoru
- ¼ lžičky asafoetida (čertovo lejno)
- 1 lžička mleté kurkumy
- Himalájská sůl
- 800 až 1000 ml vody
- 2 mrkve
- ½ cukety
- ½ brokolice
- Hrst čerstvého špenátu
- Listy čerstvého koriandru
Foto Jakub Jurdič
Foto Jakub Jurdič
Postup
- Rýži a mung dal několikrát důkladně propláchněte pod tekoucí vodou a nechte okapat. V hluboké pánvi na lžíci rozehřátého ghí nechte rozvonět semínka římského kmínu, koriandru a hořčice. Počkejte, až začnou praskat a rozvoní se.
- Vmíchejte nastrouhaný čerstvý zázvor, mletou asafoetidu a krátce orestujte. Pak přidejte scezený mungo dal s rýží. Na vyšším plameni 3 až 5 minut za stálého míchání restujte. Až nyní vmíchejte kurkumu a sůl.
- Poté vše zalijte vodou a přiveďte k varu. Pokrm tekutinu hodně nasákne, podle potřeby tak případně přilijte vody více – ideálně teplé, ať nezastavujete proces vaření.
- Za občasného míchání vařte na mírném plameni asi 30 minut, dokud fazole a rýže nezměknou a pokrm nezhoustne – tak akorát. Měl by zůstat spíše trochu řidší. Podle chuti dosolte.
- V mezičase orestujte na lžíci ghí na kousky pokrájenou mrkev, cuketu a brokolici. Jakmile bude kitchari hotové, vmíchejte do pánve hrst špenátu a nechte jej zavadnout.
- Kitchari ozdobte lístky čerstvého koriandru. Podávejte s orestovanou zeleninou a užijte si jeho vydatnou chuť plnou úžasně vonícího a blahodárně působícího koření.
Tipy & triky
- Kičrí chutná skvěle s batáty, dýní i mrkví. Přidat můžete rovněž fenykl, cuketu, brokolici, bílou ředkev, pak choi, rajčata či papriku. Pokud chcete udržet recept harmonizující a lehký, nepřidávejte cibuli, česnek ani pálivé koření.
- Zeleninu je možno orestovat přímo v základu kitchari a vařit společně. Zelenina orestovaná bokem si zase uchová hezčí barvu i chuť.
- Mung dal je velice podobný žluté čočce, někdy je tak i nazýván. Žlutá čočka má však jiný tvar, texturu i zemitější chuť. Mung dal má chuť jemnou, lehce oříškovou a získává se vyloupáním a rozdělením malých zelených mungo fazolí (ze kterých mimo jiné připravíte úžasný mungo dhal). Seženete jej nejčastěji v obchodech se zdravou výživou a indickým kořením.
- Až budete mít chuť pokrm trochu obměnit, zaměňte rýži za quinou, amarant nebo jáhly. Mung dal můžete prostřídat s červenou čočku nebo vyzkoušet mungo fazole vcelku.
- Do základu lze pro ještě intenzivnější chuť přidat semena fenyklu nebo pískavice řecké seno.
Foto Jakub Jurdič
Foto Jakub Jurdič