Pandemie nepandemie, nejbohatší knihomol světa Bill Gates čte pořád. A jelikož se blíží léto, zveřejnil před pár dny i svůj tradiční seznam knih, které by v době dovolených doporučil přečíst i nám ostatním.
Letos to s dovolenými sice nebude tak horké, ale i na to druhý nejbohatší muž světa, který momentálně napnul většinu svých sil i kapacit charitativní Nadace Billa a Melindy Gatesových na boj s koronavirem, myslí a záměrně vybral knihy, které by nám měly pomoct vyrovnat se s důsledky celosvětové paralýzy.
„Většina mých současných rozhovorů a schůzek se točí kolem covid-19 a toho, jak ho zastavit. I tak se mě ale lidé pořád ptají, co teď čtu nebo na co se dívám. Ať už proto, že chtějí znát, kde se dozvědět o pandemii víc, nebo se chtějí rozptýlit. A já se o své tipy vždycky rád podělím,“ píše zakladatel Microsoftu na svém blogu Gates Notes.
Letos proto ke svému obvyklému seznamu pěti knih přidal ještě několik dalších a vůbec poprvé se podělil i o to, na co se rád dívá.
Zlatá pětka
Mezi to nejdůležitější, co si podle Gatese teď přečíst, patří dva životopisy, koronavirový bestseller o epidemii španělské chřipky, román zkoumající, co je to lidskost, nebo kniha nositelů Nobelovy ceny za ekonomii.
Edith Eva Eger – Máme na vybranou
Edith Eva Eger je americká klinická psycholožka s těžce vydobytou schopností přenést se přes traumatizující realitu a najít zbytky lidskosti i v těch nejhorších okamžicích. Tu dokázala proměnit v kariéru, během níž tato dnes dvaadevadesátiletá dáma pomáhala americkým válečným veteránům trpícím poststresovou traumatickou poruchou.
Sama Eger se v 16 letech dostala do vyhlazovacího tábora v Osvětimi a přežila pochod smrti i chvíli, kdy si ji ke svému pobavení vybral Josef Mengele. Její částečně životopisná, částečně terapeutická kniha Máme na vybranou se loni stala světovým bestsellerem. „Věřím, že spousta lidí teď najde v jejích radách, jak se vyrovnat se složitými situacemi, to, co právě potřebují,“ píše Gates.
Robert Iger – The Ride of a Lifetime
„Jedna z nejlepších byznysových knih, jaké jsem v posledních letech četl,“ je přesvědčený Gates, který se knihám o tom, jak dělat byznys, obvykle vyhýbá. Vzpomínky bývalého CEO Disneyho Boba Igera ale dostaly výjimku. „Ať už vám jde o byznysový vhled, nebo se jen chcete pobavit, jsem přesvědčený, že každý si užije historky o tom, jaké to bylo, řídit Disneyho v době, kdy se společnost od základu změnila.“
Gatese rekapitulace let 2006 až 2020, kdy Iger Disneyho vedl a během nichž se z legendárního studia stal moloch na zábavu, který za 4,2 miliardy dolarů pohltil Marvel a za další 4,1 miliardy Lucasfilm, zaujala dokonce natolik, že ji doporučil i současnému šéfovi Microsoftu Satyovi Nadellovi.
John M. Barry – The Great Influenza
Historický bestseller New York Times z roku 2004 se do Gatesova výběru dostal proto, že nabízí pohled na naši pandemii optikou té z roku 1918, kdy se světem prohnala španělská chřipka. Čtenáři v něm najdou i lekce z leadershipu.
„Tentokrát máme k dispozici mnohem víc nástrojů na výrobu vakcíny a léků, věda je ale pořád pomalejší, než bychom potřebovali, a zvládnutí pandemie bude vyžadovat mnohem víc než jen skvělé vědce,“ uvažuje Gates. „Zapotřebí bude také silná politická vůle, která zajistí, že se vědecké zázraky budou šířit stejně rychle jako virus samotný.“
David Mitchell – Atlas mraků
Z roku 2004 je i letošní Gatesův románový tip. Atlas mraků je mnohovrstevnatý příběh, který skáče v čase, sleduje postavy z dávné i nedávné minulosti i předpokládané budoucnosti a spojuje v sobě historické i životopisné drama, paranoidní thriller, moderní vyprávění s patřičnou dávkou britského humoru a postapokalyptické sci-fi. Zní to divoce, ale nenechte se odradit. Oceňovaný britský autor David Mitchell ve všech příbězích hledá odpověď na otázku, co dělá člověka člověkem, a to je vždycky aktuální téma.
„Je to velké dílo o lidské povaze a lidských hodnotách, o věcech, které se mění, i o těch, které přetrvají staletí. To, co mají jednotlivé příběhy společné, je stejně důležité jako to, co je odlišuje,“ upozorňuje Gates. A jestli máte rádi Toma Hankse a Halle Berry, můžete si pustit stejnojmenný film, který v roce 2012 natočili Tom Tykwer a Lana a Lilly Wachowski.
Abhijit V. Banerjee a Esther Duflo – Good Economics for Hard Times
Manželský pár držitelů Nobelovy ceny za ekonomii si v loni vydané knize bere na paškál politické debaty v bohatých státech světa a z ekonomického pohledu zkoumá, jak jejich představitelé vidí přistěhovalectví, společenskou nerovnost a obchod, a to podle Gatese způsobem, jenž je pochopitelný i pro čtenáře, kteří se v těchto tématem příliš neorientují.
„Banerjee a Duflo pracují s ohromujícím množstvím dat, která jim umožňují získat dostatečný odstup a ukázat širší rozměry těchto problémů. Jejich výzkum není žádná raketová věda, ale považuji ho za užitečný a přesvědčivý,“ dodává k tomu Gates.
Co dál?
Pořád nemáte dost? Další Gatesovy čtenářské tipy najdete tady. Nechybí mezi nimi návod, jak meditovat, knižní předloha filmu Marťan ani další kniha od jeho oblíbeného autora Randalla Munroa.
Co se týče televize, Gates doporučuje dokumentární sérii Netflixu Globální pandemie, která na příkladu boje s chřipkou ukazuje, co se děje, když se snažíte zabránit masivnímu rozšíření nemoci. S manželkou Melindou se údajně rádi dívají na seriály Tohle jsme my, A Million Little Things a Ozark. A jestli vás zajímá, který je Gatesův nejoblíbenější film ze všech, tak si pusťte Spy Game s Robertem Redfordem a Bradem Pittem.