Patří k nejsledovanějším a také nejpopulárnějším členům britské královské rodiny. Vždy rozvážná, usměvavá, ochotná pomoci, soustředěná, kultivovaná. Zároveň spokojená matka tří roztomilých dětí, manželka, matka a snacha příštích králů.
V sobotu 9. ledna slaví Její královská výsost Catherine Elizabeth, vévodkyně z Cambridge, své 39. narozeniny. A letos v dubnu oslaví i desáté výročí svého sňatku s princem Williamem, příštím princem z Walesu. S druhdy nejsledovanější partií na světě, starším synem prince Charlese a princezny Diany, se mladá Kate Middleton seznámila už na přelomu tisíciletí. Byli spolužáky na univerzitě St. Andrews ve Skotsku, později i spolubydlícími a partnery i v soukromém životě.
Dívka z dobré, avšak zcela běžné středostavovské rodiny bývalého letového dispečera a letušky, Michaela a Carole Middletonových, prý prince Williama zaujala svou bezprostředností, přirozenou inteligencí, příjemným vystupováním – a také pohodovým rodinným zázemím.
Princ William, který v patnácti letech tragicky přišel o matku a s otcem dlouho hledal důvěrný vztah, byl údajně okouzlen domáckým prostředím a příjemně neformální atmosférou v rodině Middletonových, kteří vychovali tři děti a díky dobrému nápadu v devadesátých letech zároveň společně vybudovali úspěšné byznysové impérium: Carole Middleton, která se rok co rok vyžívala v organizaci narozeninových a dalších oslav svých dětí Kate, Pippy a Jamese, rozjela nejdříve malý obchod s party dekoracemi, z něhož později vybudovala s manželem multimilionové impérium.
V devadesátých letech už byli Middletonovi skutečně bohatí – a ambiciózní Carole začala pragmaticky uvažovat, na jaké škole hledat pro své dcery odpovídající vzdělání – a snad i vhodnou budoucí partii. A vybrala si vyhledávanou (a drahou) univerzitu ve Skotsku. Univerzitu, kam shodou náhod nastoupil i mladý princ – a řada jeho zámožných přátel. Samozřejmě se pak nijak zvlášť netajila radostí, když si právě její nejstarší dceru vyhlédl zrovna mladík, který se jednou stane králem. Britský bulvár měl šťavnaté sousto.
Mimochodem, pokud se před časem příznivci vévodkyně Meghan rozčilovali, jak nespravedlivým útokům bulváru čelila jejich oblíbenkyně, zatímco Kate je bezvýhradně hýčkaná a obdivovaná veškerým britským tiskem, prokázali pouze velmi krátkou paměť.
Celou první dekádu nového tisíciletí Kate zakoušela, co to znamená, když vás bulvár nemá rád. Co znamená být sledovaná a škodolibě osočovaná na každém kroku. Mladá Kate tehdy neměla žádnou ochranu, byla doslova předhozena davu. Bulvár sledoval každý její krok, každý její nevhodný outfit: zdá se to z dnešního pohledu téměř neuvěřitelné, ale tato dnes dokonale oblečená a načesaná, za všech okolností elegantní vévodkyně, byla v mládí známá svou zálibou v příliš krátkých sukních, vestách s třásněmi, špatných účesech, nevkusných kovbojských botách, těsných tílkách a šortkách, které odhalovaly příliš mnoho a zejména každé případné kilo navíc, což britská média neváhala pokaždé rozmáznout.
Fotografie po jednom ze studentských večírků, kdy se zjevně společensky unavené sestry Middletonovy vracejí na zadním sedadle auta domů, tapetovaly první stránky bulváru několik týdnů. Ne, Kate věru nebyla miláčkem bulváru. Čím nelichotivější záběr jejího obličeje, tím lépe – a nejlépe přes celou obálku magazínu Hello!. Připomeňme, že Kate bylo tehdy navíc sotva dvacet let. Nebyla to zkušená šestatřicetiletá americká herečka, uvyklá všeobecné přízni fotografů a uvyklá komunikovat s médii i na sociálních sítích.
Téměř deset let čekání na to, zda a vůbec se princ William vyjádří, vyneslo Kate Middleton navíc nelichotivou přezdívku Waity Katie – Čekačka Kačka. Matka Carole byla stavěna do role všehoschopné dohazovačky, Kate do role děvčete, které by moc chtělo, ale nikdy se vdavek za svého prince nedočká. Rozchod páru v druhé polovině první dekády nového tisíciletí to jen potvrdil.
Pak se ale všechno obrátilo. Princ William si údajně srovnal priority, s Kate se k sobě vrátili, a její pozice v rodině se začala významně zlepšovat. Konečně byla coby oficiální přítelkyně prince zvaná na většinu oficiálních akcí, sedávala v lóži blízko královské rodině, byla viděna v rozhovorech s princovými sestřenicemi.
V listopadu 2010 přišla žádost o ruku a zasnoubení (zásnubní prsten své matky, princezny Diany, předal princ William své vyvolené o pár týdnů dříve na dovolené v Africe). A v dubnu 2011 následovala velkolepá svatba ve Westminsterském opatství, kterou sledovaly dvě miliardy lidí. Z Kačky Čekačky se stala vévodkyně z Cambridge, Její královská výsost, budoucí princezna z Walesu, příští královna.
A k radosti všech brzy i spokojená, oddaná matka několika královských dětí. Princ George se narodil v červenci 2013, princezna Charlotte v květnu 2015, prozatím nejmladší dítě páru, princ Louis, přišel na svět v dubnu 2018. Vévodkyně Kate přitom pokaždé nadchla média – a šokovala každou jinou čerstvou matku – tím, že jen pár hodin po porodu jakoby nic vystoupila pečlivě upravená na schodiště před porodnicí Panny Marie v Paddingtonu, aby novorozený přírůstek do rodiny představili s manželem světu. Bylo to pokaždé vlastní rozhodnutí Catherine.
„Považuji za svou povinnost podělit se o naši radost se všemi, kteří mi pokaždé celé těhotenství vyjadřují podporu a přejí mi štěstí. Zdá se mi správné a přirozené jim dítě ukázat, pokud mi to zdraví dovolí, aby se mohli radovat s námi. Necítím se pod žádným tlakem,“ řekla později vévodkyně Kate v jednom z výjimečných rozhovorů. To, co někteří lidé kritizují jako důkaz šíleného tlaku, pod nímž přivdané členky královské rodiny žijí, je zkrátka vlastní rozhodnutí mladé vévodkyně.
A ve výchově dětí se zjevně mladá dvojice také našla. Trojici malých princátek se William a Kate snaží vychovávat k povinnosti, která je jednou čeká, ale zároveň fungovat co nejvíc neformálně – jako každá běžná rodina. Na venkovském sídle Anmer Hall v Norfolku žijí prakticky bez pomoci personálu, vévodkyně sama vaří, s dětmi chodí nakupovat. William vozí děti do školy, nepoužívají řidiče. Během prvního lockdownu na jaře 2020 se začali věnovat, jako každí jiní rodiče, domácímu vzdělávání svých dětí. A ve volném čase připravovali s dětmi domácí jídlo, které pak roznášeli opuštěným seniorům.
Vévodkyně Kate si vzdělání a výchovu nejmladších dětí do pěti let vzala i jako své osobní téma. Je velkou propagátorkou co nejčastějšího pobytu dětí venku, věnuje se problematice rekultivace zahrad a venkovních prostor tak, aby byly přívětivé pro děti. Mentálnímu zdraví dětí a dospívajících se věnuje i jako patronka několika nadací a vzdělávacích programů.
Během koronavirové krize začali s manželem častěji navštěvovat i nemocniční zařízení, ještě na konci prosince ostatně absolvovali turné, během něhož projeli Anglii, Skotsko i Wales, a navštívili a podpořili zaměstnance NHS, tedy zdravotníky a pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří o nemocné covidem pečují v první linii.
Kamkoli vévodkyně Kate s manželem přijdou, tam budí nadšení a obdiv. Svou klidnou silou, zjevnou vzájemnou náklonností i respektem, přirozeným zájmem o věc, svou opravdovostí, ale i přirozenou elegancí a kultivovaným vystupováním. Kate za všech okolností vyjadřuje podporu svému muži, bezvýhradně oddaná všem povinnostem, které jeho i ji v budoucnu coby prince a princeznu z Walesu čekají. Mají výhodu. Znají se dlouho. Letos oslaví desáté výročí svatby, jsou spolu však už dvojnásobně dlouho, zažili dobré i zlé. A těch dvacet společných spokojených let vzájemné podpory, přátelství a obdivu jeden k druhému je na těchto dvou vidět na každém kroku. Z Kačky Čekačky se stala příkladná vévodkyně.
A jednou bude nepochybně skvostnou královnou.