V italské metropoli se od 8. do 13. dubna koná jedna z nejprestižnějších designérských akcí roku, Salone del Mobile. Tradičně na ní nechybí ani tuzemští zástupci. Kdo září na světelném bienále Euroluce? Kdo se prezentuje na SaloneSatellite, zaměřeném na mladé tvůrce? A kdo ukazuje novinky v galerii Rossany Orlandi?
Bomma
Foto BOMMA
Foto BOMMA
Kolekce Fragment Line a Beam | Foto Bomma
Česká značka designových svítidel uvádí na Euroluce své nejnovější kolekce a představuje tu hned dvě nové řady produktů, Fragment Line a Fragments vytvořené z upcyklovaných skleněných střepů. Za kolekcemi stojí pražské Studio Dechem, které ve spolupráci s českým výrobcem přišlo s technologií na tavení skleněných střepů.
Další novinkou, kterou Bomma na milánském týdnu designu prezentuje, je i technické svítidlo Beam z pera kreativního ředitele značky Václava Mlynáře a nové barvy stávajících kolekcí Lens, Soap a Soap Mini.
Lasvit
Foto Lasvit
Foto Lasvit
Světlo Loomo od Maxima Velčovského, Niveo od Jana Plecháče a světelná kompozice designéra Martina Galla Splash | Foto Lasvit
Po úspěchu v minulém roce, kdy si Lasvit z Milána odvezl prestižní cenu Fuorisalone, se i letošek nese ve velkém stylu. Na letošním Euroluce česká firma představuje svůj doposud největší stánek, navržený duem Lexová & Smetana, s výstavou Soaked in Light.
Jak vypadá propojení vody, světla a lidského wellbeingu, ukazuje expozice s centrální instalací Splash, světelnou kompozicí designéra Martina Galla. Lasvit tu prezentuje ale i ručně foukaná skleněná svítidla inspirovaná strukturou krupobití od Jana Plecháče či nástěnná svítidla evokující texturu tkaných látek od Maxima Velčovského.
Todus
Foto Lukáš Pelech
Foto Lukáš Pelech
Foto Lukáš Pelech
Nová kolekce opavského Todusu, výrobce venkovního nábytku | Foto Lukáš Pelech
Pražský Designblok kvůli devastujícím povodním a škodám v řádech desítek milionů korun opavský Todus nestihl, o to větší pozornost upřel právě k Salone del Mobile v Miláně. Letos tu prezentuje novou kolekci Kori.
Stojí za ní belgické studio Segers, se kterým značka dlouhodobě spolupracuje. Součástí nadčasové, minimalistické kolekce je jídelní křeslo a stůl.
Preciosa Lighting
Foto Preciosa
Foto Preciosa
Foto Preciosa
Crystal Links a CrystalGrid | Foto Preciosa
Příběhy o světle, mezilidských setkáních a atmosféře. Expozice Preciosy Lighting, rozdělená do čtyř oválných nik, vás vezme k rodinnému jídelnímu stolu, do baru, do kavárny, ale i na středověké shromaždiště. Právě variabilitu svých svítidel chce česká firma v Miláně prezentovat.
Představuje tu ale i novinku: Crystal Links. „Crystal Links je jedním z našich nejexpresivnější designů. Světlo a geometrie se v něm potkávají v nekonečném dialogu, který otevírá dveře nespočtu možností různých kompozic a přizpůsobení,“ říká Andreas Klug, jeden z dua kreativních ředitelů Preciosa Lighting.
Ravak i Ton
Firma Ravak byla vybrána italským designérem Giuliem Cappellinim, aby se účastnila projektu Next Place Hotel, který probíhá ve stejném termínu jako součást Salone. Jedná se o projekt zaměřený na oblast hospitality a Ravak v jeho rámci vystavuje svou solitérní vanu Freedom, vodovodní baterie Spring a umyvadla Yard s nábytkem.
Stejného projektu se zúčastní i česká nábytkářská značka Ton. Ta tu představuje zatím utajovaný nový produkt vzešlý ze spolupráce s renomovaným francouzským designérem Patrickem Norguetem, který pro firmu vybral i čtyři nové barevné varianty látek.
mmcité
Foto Vojtěch Veškrna
Foto Vojtěch Veškrna
Foto Vojtěch Veškrna
Lavička Linfa od mmcité | Foto Vojtěch Veškrna
Nejen haly výstaviště hostí tuzemský design a výrobce. Přímo v milánských ulicích (konkrétně v AG&P greenscape) ho ukazuje výrobce městského mobiliáře mmcité. O jakou novinku jde? O městské lavičky Linfa.
„Je to univerzální produkt, takže si ji umíme představit v různých kontextech. Mohou to být náměstí, veřejné, poloprivátní i privátní parky, školy, nemocnice, vlakové či autobusové nádraží nebo zastávky v centrech měst,“ říkají k využití nové kolekce její tvůrci z italských studií AG&P greenscape a Cattaneo design.
Sans Souci
Foto Sans Souci
Optické klamy i nekonečné světelné perspektivy. To vše slibuje instalace Beyond Perception české značky Sans Souci, která se už tradičně prezentuje na bienále Euroluce.
Letos se tu ukazuje s expozicí inspirovanou třemi historickými osobnostmi, Vincentem van Goghem, Galileem Galileim a Bedřichem Smetanou. Představuje tu nejen kolekci Vitara, vycházející z gotické architektury, či dílo designéra Petra Vacka.
Brokis a Lucie Koldová
Foto Martin Chum
Foto Jab Anstoetz
Foto se svolením Lucie Koldové
Kolekce Capsula, koberec Jab Anstoetz a kolekce Nimbo | Foto Martin Chum, Jab Anstoetz se svolením Lucie Koldové
I Brokis má letos největší stánek v historii. Vedle svých ikonických svítidel tu představuje také novinky v odstínech olivově zelené. Speciální pozornost tu je věnována i kolekci Capsula, která se prezentuje v novém ručně foukaném provedení s aplikací skleněných střepů.
Lucii Koldovou, kreativní ředitelku Brokisu, je na Salone del Mobile možné vidět na více místech: s vlněnými koberci v rámci ICONS – Carpets with Soul by Jab Anstoetz a také s kolekcí Nimbo, kterou vyvořila pro německou značku BW Bielefelder Werkstätten.
Jiří Krejčiřík
Foto Tomas Carl Allen
Foto Tomas Carl Allen
Stůl z kolekce Kalokagathos, lavice Arnaud a komoda Nouveau | Foto Tomas Carl Allen
I Jiřího Krejčiříka můžeme v Miláně potkat na více místech. Svou expozici má na SaloneSatellite (sekce věnovaná mladým designérům do 35 let), jeho design je k vidění i na výstavě Material Alchemists, pořádané magazínem Wallpaper v Triennale Milano.
„Budu tu vystavovat svůj zelený stolek z kolekce Kalokagathos, který mi na výstavu zapůjčila jedna má klientka,“ řekl pro Forbes Jiří Krejčiřík, jenž bude na výstavě s dalšími dvaceti designéry z celého světa. „Jak se to povedlo? To nevím, je možné, že si mě kurátorka výstavy všimla, když jsem vystavoval na Alcova Milano,“ říká Jiří Krejčiřík.
Karlen
Foto Karlen
Foto Karlen
Foto Karlen
Lampa Yolanda, zrcadlo Oskar a křeslo Esteban | Foto Karlen
Na SaloneSatellite se objevuje i v roce 2022 založené brněnské studio Karlen. Jeho zakladatelka Petra Mlejnková tu prezentuje k relaxaci určené křeslo Esteban (jeho čalounění tvoří speciální pěnové masážní kuličky) či noční stolek Pierluigi vyrobený z udržitelného betonu, který obsahuje stoprocentně recyklovaný stavební a demoliční odpad.
Pak také stolní lampu Yolanda, vyrobenou z jednoho kusu ohýbaného kovu, nebo zrcadlo Oskar s integrovanou odkládací poličkou.
Two hundred tons a Dechem
Foto Two hundred tons
Foto Vojtěch Veškrna
Foto Vojtěch Veškrna
Kolekce Two hundred tons a série objektů Dechem | Foto Two hundred tons, Vojtěch Veškrna
V Miláně nechybí ani mladá česká značka Two hundred tons, jejíž prezentace probíhá v rámci LABÒ Cultural Project, mezinárodní platformy pro sběratelský design a současné umění.
Výstava je kurátorována Françoisem Leblancem di Cicilia a Elsou Lemarignier (The Design Blender) a letos se nese v duchu tématu Crafting Tomorrow, Rising Ideas. Češi tu představují svou kolekci Unroll, kterou jsme měli možnost vidět na pražském Designbloku.
Součástí výstavy je i vzpomínané pražské studio Dechem. V historicko-industriálních prostorách Fondazione Rodolfo Ferrari tu představí koncept From Sand, nejnovější kolekci zkoumající evoluci skla, stejně jako ručně foukanou a zabroušenou vázu s autorskou ilustrací od Michala Bačáka.
Maxim Velčovský
Foto se svolením Maxima Velčovského
Foto se svolením Maxima Velčovského
Foto se svolením Maxima Velčovského
Poslední díla Maxima Velčovského | Foto se svolením designéra
Vedle expozice Lasvitu najdeme nejnovější díla Maxima Velčovského, vzniklá ve sklárně Ajeto, i na Generálním konzulátu České republiky v Miláně. Jeho výstava Triumf trofejí, která se tu koná od začátku dubna, je uměleckou reflexí kultury ocenění a uznání v současné společnosti.
„Trofeje jsou fascinující předměty – jsou nositeli příběhů o vítězství, ale zároveň mohou symbolizovat pád nebo prázdnotu. Chtěl jsem vytvořit sérii, která tento paradox zkoumá a vyvolává diskusi o hodnotě ocenění v dnešním světě,“ řekl k výstavě Maxim Velčovský.
Češi u Rossany Orlandi
Foto Šimon Roubal
Prestižní prodejní galerie Rossany Orlandi má už léta v portfoliu několik českých designérů. Při příležitosti milánského týdne designu se jich u ní prezentuje hned několik.
Představuje se tu sklářský výtvarník David Valner, a to nejen se svou novou kolekcí Urban Eclectic, která zde má evropskou premiéru (dosud se prodávala pouze v Holly Hunt showroomech v USA).
V prostorách vyhlášené galerie v centru města najdeme i stůl Václava Mlynáře Tria, který vytvořil pro českou značku nábytku Kaplan 1934. Na hromadnou výstavu RoCollectible se dostala i mladá sklářská designérka Hana Vopravilová se svou kolekcí Leftovers nebo Hana Hillerová se svými vázami The Riot of Spring.