V italské metropoli se od 8. do 13. dubna koná jedna z nejprestižnějších designérských akcí roku, Salone del Mobile. Tradičně na ní nechybí ani tuzemští zástupci. Kdo září na světelném bienále Euroluce? Kdo se prezentuje na SaloneSatellite, zaměřeném na mladé tvůrce? A kdo ukazuje novinky v galerii Rossany Orlandi?

Bomma

Česká značka designových svítidel uvádí na Euroluce své nejnovější kolekce a představuje tu hned dvě nové řady produktů, Fragment Line a Fragments vytvořené z upcyklovaných skleněných střepů. Za kolekcemi stojí pražské Studio Dechem, které ve spolupráci s českým výrobcem přišlo s technologií na tavení skleněných střepů.

Další novinkou, kterou Bomma na milánském týdnu designu prezentuje, je i technické svítidlo Beam z pera kreativního ředitele značky Václava Mlynáře a nové barvy stávajících kolekcí Lens, Soap a Soap Mini.

Lasvit

Po úspěchu v minulém roce, kdy si Lasvit z Milána odvezl prestižní cenu Fuorisalone, se i letošek nese ve velkém stylu. Na letošním Euroluce česká firma představuje svůj doposud největší stánek, navržený duem Lexová & Smetana, s výstavou Soaked in Light.

Jak vypadá propojení vody, světla a lidského wellbeingu, ukazuje expozice s centrální instalací Splash, světelnou kompozicí designéra Martina Galla. Lasvit tu prezentuje ale i ručně foukaná skleněná svítidla inspirovaná strukturou krupobití od Jana Plecháče či nástěnná svítidla evokující texturu tkaných látek od Maxima Velčovského.

Todus

Pražský Designblok kvůli devastujícím povodním a škodám v řádech desítek milionů korun opavský Todus nestihl, o to větší pozornost upřel právě k Salone del Mobile v Miláně. Letos tu prezentuje novou kolekci Kori.

Stojí za ní belgické studio Segers, se kterým značka dlouhodobě spolupracuje. Součástí nadčasové, minimalistické kolekce je jídelní křeslo a stůl.

Preciosa Lighting

Příběhy o světle, mezilidských setkáních a atmosféře. Expozice Preciosy Lighting, rozdělená do čtyř oválných nik, vás vezme k rodinnému jídelnímu stolu, do baru, do kavárny, ale i na středověké shromaždiště. Právě variabilitu svých svítidel chce česká firma v Miláně prezentovat.

Představuje tu ale i novinku: Crystal Links. „Crystal Links je jedním z našich nejexpresivnější designů. Světlo a geometrie se v něm potkávají v nekonečném dialogu, který otevírá dveře nespočtu možností různých kompozic a přizpůsobení,“ říká Andreas Klug, jeden z dua kreativních ředitelů Preciosa Lighting.

Ravak i Ton

Firma Ravak byla vybrána italským designérem Giuliem Cappellinim, aby se účastnila projektu Next Place Hotel, který probíhá ve stejném termínu jako součást Salone. Jedná se o projekt zaměřený na oblast hospitality a Ravak v jeho rámci vystavuje svou solitérní vanu Freedom, vodovodní baterie Spring a umyvadla Yard s nábytkem.

Stejného projektu se zúčastní i česká nábytkářská značka Ton. Ta tu představuje zatím utajovaný nový produkt vzešlý ze spolupráce s renomovaným francouzským designérem Patrickem Norguetem, který pro firmu vybral i čtyři nové barevné varianty látek.

mmcité

Nejen haly výstaviště hostí tuzemský design a výrobce. Přímo v milánských ulicích (konkrétně v AG&P greenscape) ho ukazuje výrobce městského mobiliáře mmcité. O jakou novinku jde? O městské lavičky Linfa.

„Je to univerzální produkt, takže si ji umíme představit v různých kontextech. Mohou to být náměstí, veřejné, poloprivátní i privátní parky, školy, nemocnice, vlakové či autobusové nádraží nebo zastávky v centrech měst,“ říkají k využití nové kolekce její tvůrci z italských studií AG&P greenscape a Cattaneo design.

Sans Souci

Optické klamy i nekonečné světelné perspektivy. To vše slibuje instalace Beyond Perception české značky Sans Souci, která se už tradičně prezentuje na bienále Euroluce.

Letos se tu ukazuje s expozicí inspirovanou třemi historickými osobnostmi, Vincentem van Goghem, Galileem Galileim a Bedřichem Smetanou. Představuje tu nejen kolekci Vitara, vycházející z gotické architektury, či dílo designéra Petra Vacka.

Brokis a Lucie Koldová

I Brokis má letos největší stánek v historii. Vedle svých ikonických svítidel tu představuje také novinky v odstínech olivově zelené. Speciální pozornost tu je věnována i kolekci Capsula, která se prezentuje v novém ručně foukaném provedení s aplikací skleněných střepů.

Lucii Koldovou, kreativní ředitelku Brokisu, je na Salone del Mobile možné vidět na více místech: s vlněnými koberci v rámci ICONS – Carpets with Soul by Jab Anstoetz a také s kolekcí Nimbo, kterou vyvořila pro německou značku BW Bielefelder Werkstätten.

Jiří Krejčiřík

I Jiřího Krejčiříka můžeme v Miláně potkat na více místech. Svou expozici má na SaloneSatellite (sekce věnovaná mladým designérům do 35 let), jeho design je k vidění i na výstavě Material Alchemists, pořádané magazínem Wallpaper v Triennale Milano.

„Budu tu vystavovat svůj zelený stolek z kolekce Kalokagathos, který mi na výstavu zapůjčila jedna má klientka,“ řekl pro Forbes Jiří Krejčiřík, jenž bude na výstavě s dalšími dvaceti designéry z celého světa. „Jak se to povedlo? To nevím, je možné, že si mě kurátorka výstavy všimla, když jsem vystavoval na Alcova Milano,“ říká Jiří Krejčiřík.

Karlen

Na SaloneSatellite se objevuje i v roce 2022 založené brněnské studio Karlen. Jeho zakladatelka Petra Mlejnková tu prezentuje k relaxaci určené křeslo Esteban (jeho čalounění tvoří speciální pěnové masážní kuličky) či noční stolek Pierluigi vyrobený z udržitelného betonu, který obsahuje stoprocentně recyklovaný stavební a demoliční odpad.

Pak také stolní lampu Yolanda, vyrobenou z jednoho kusu ohýbaného kovu, nebo zrcadlo Oskar s integrovanou odkládací poličkou.

Two hundred tons a Dechem

V Miláně nechybí ani mladá česká značka Two hundred tons, jejíž prezentace probíhá v rámci LABÒ Cultural Project, mezinárodní platformy pro sběratelský design a současné umění.

Výstava je kurátorována Françoisem Leblancem di Cicilia a Elsou Lemarignier (The Design Blender) a letos se nese v duchu tématu Crafting Tomorrow, Rising Ideas. Češi tu představují svou kolekci Unroll, kterou jsme měli možnost vidět na pražském Designbloku.

Součástí výstavy je i vzpomínané pražské studio Dechem. V historicko-industriálních prostorách Fondazione Rodolfo Ferrari tu představí koncept From Sand, nejnovější kolekci zkoumající evoluci skla, stejně jako ručně foukanou a zabroušenou vázu s autorskou ilustrací od Michala Bačáka.

Maxim Velčovský

Vedle expozice Lasvitu najdeme nejnovější díla Maxima Velčovského, vzniklá ve sklárně Ajeto, i na Generálním konzulátu České republiky v Miláně. Jeho výstava Triumf trofejí, která se tu koná od začátku dubna, je uměleckou reflexí kultury ocenění a uznání v současné společnosti.

„Trofeje jsou fascinující předměty – jsou nositeli příběhů o vítězství, ale zároveň mohou symbolizovat pád nebo prázdnotu. Chtěl jsem vytvořit sérii, která tento paradox zkoumá a vyvolává diskusi o hodnotě ocenění v dnešním světě,“ řekl k výstavě Maxim Velčovský.

Češi u Rossany Orlandi

Prestižní prodejní galerie Rossany Orlandi má už léta v portfoliu několik českých designérů. Při příležitosti milánského týdne designu se jich u ní prezentuje hned několik.

Představuje se tu sklářský výtvarník David Valner, a to nejen se svou novou kolekcí Urban Eclectic, která zde má evropskou premiéru (dosud se prodávala pouze v Holly Hunt showroomech v USA).

V prostorách vyhlášené galerie v centru města najdeme i stůl Václava Mlynáře Tria, který vytvořil pro českou značku nábytku Kaplan 1934. Na hromadnou výstavu RoCollectible se dostala i mladá sklářská designérka Hana Vopravilová se svou kolekcí Leftovers nebo Hana Hillerová se svými vázami The Riot of Spring.