Zájem o Gruzii roste. Láká však nejen na nedotčenou přírodu a rychle rostoucí města, ale také na výhodné investice. Každý měsíc se v přímořském městě Batumi prodá tisíc apartmánů a pozornost se teď přesouvá na nedaleké přímořské Kobuleti, kde si apartmány v novém hotelu ve velkém pořizují i Češi.
Právě v Kobuleti, letovisku na pobřeží Černého moře, které pokrývají piniové háje a neobvyklý černý písek, se v srpnu letošního roku otevřel český hotel Magnetic Beach Resort. Za projektem stojí skupina První investiční, a tak je nejen příležitostí k netradiční a neokoukané dovolené, ale i k investici.
Funguje totiž jako apartmánový hotel, do jehož jednotlivých pokojů (apartmánů) může vložit své peníze soukromý investor. Celý projekt vymyslel a má na starosti předseda představenstva skupiny První investiční Petr Zapletal.
Proč právě Gruzie?
Máme celkem dost drobných investorů, 72 tisíc klientů, kteří hledají bezpečné a zajímavé investiční příležitosti. Dívali jsme se na hodnocení a doporučení Světové banky, která vyhodnotila Gruzii jako sedmou nejzajímavější zemi na investici. Pro srovnání, Česko ve stejném žebříčku skončilo na 41. příčce.
Jak moc se teď vyplatí tady apartmán pořídit?
Lidé se v této době samozřejmě více bojí, obávají se Ruska, obávají se Putina. Ale je to jen proto, že nemají dostatek informací. V této zemi je naprostý klid, bezpečno, nikdo se žádného napadení nebojí. Proto také klientů přibývá.
Máme spočítanou a vyzkoušenou návratnost do dvanácti let. Když porovnám jakýkoli investiční projekt v Česku, bavíme se o třiceti letech a více. Tempo, se kterým rostou ceny nemovitostí v Gruzii, je obrovské. V posledních pěti letech nemovitosti v lokalitě Kobuleti zdražovaly nemovitosti o patnáct procent ročně.
Za jakou cenu si tedy u vás člověk teď může apartmán pořídit?
Průměrná cena je čtyři tisíce dolarů za metr čtvereční, přičemž apartmány jsou různě velké, od 37 do zhruba 55 metrů čtverečních.
Kolik apartmánů ve vašem hotelu už jste prodali a kdo jsou noví majitelé?
Celkem máme 129 apartmánů, z nichž třetina je prodaná a třetina zarezervovaná. Sto procent z nich jsou výhradně čeští a slovenští investoři a majitelé a budeme cílit pouze na českou a slovenskou klientelu.
Jsou to lidé ze všech možných oborů. Je to pán, který má pobočku banky a malou autodopravu, pán, který má fabriku na čištění odpadů, bývalý ředitel banky, paní, která se věnuje plastické chirurgii, manželský pár, který provozuje penzion.
I vy sám tady vlastníte nějaký apartmán?
Ano, s vedením hotelu mi pomáhá moje manželka Daniela, která se také podílela na jeho designu, trávíme tady polovinu našeho času, a tak si také plánujeme nechat dvacet apartmánů. Ale uvidíme, jak nám to ekonomická situace dovolí.
Jak apartmánový hotel funguje? Když si koupím apartmán, stává se vlastně hotelovým pokojem, do kterého jezdí hosté?
Je to přesně tak. Jsme takový unikát. Od majitele apartmán přebíráme a kompletně se o něj staráme. Zajistíme jeho pronájem, propagaci, servisujeme jej, uklízíme.
Našim klientům tedy odpadá nepříjemná starost, jestli apartmán bude obsazený a kdo se o něj postará. Za to klient platí takzvaný service fee, což jsou tři dolary za metr čtvereční měsíčně. To vždy účtujeme až na konci sezony a vyúčtujeme to oproti celkovému zisku.
Náš klient přitom dostává devadesát procent z veškerých tržeb hotelu, přičemž jsme vytvořili koeficient, díky kterému vydělávají všichni spravedlivě, i když zrovna v jejich apartmánu nikdo ubytovaný není. Přitom plná sezona je tu čtyři měsíce v roce a situace je teď taková, že je velký zájem o ubytování, ale v této oblasti je malá nabídka opravdu dobrých míst.
Máme v podstatě jen dva konkurenční hotely, oba jsou ale dražší než my. My zatím účtujeme cenu 140 dolarů za noc, návratnost dvanáct let máme vypočítanou dokonce na cenu 120 dolarů. Ve zmíněných konkurenčních hotelech zaplatíte 240 a 350 dolarů za noc.
Jaká byla počáteční investice do celého projektu?
Do projektu jsme na počátku investovali my a 700 drobných investorů. Do dvou budov hotelu s apartmány, bazénem a restaurací bylo potřeba na začátku investovat čtrnáct milionů dolarů.
Nejprve jsme měli jen investovat do původního gruzínského projektu, ale nakonec jsme ho celý odkoupili, abychom ho mohli dodělat po svém, podle nejvyšších evropských standardů, s kvalitními materiály, které jsme často dováželi z Česka nebo jiných částí Evropy, chtěli jsme budovu zateplit a podobně.
Tyto věci totiž jinak v Gruzii zatím nebývají moc zvykem. Naopak je tu běžné, že i pouhý rok stará stavba se začíná kazit.
Přesto se v Batumi staví jeden apartmánový dům za druhým. Jak tedy jako investor dopředu poznám, že zrovna můj projekt bude kvalitně postavený?
Přijeďte se podívat, ať si vše osaháte, vyzkoušíte a víte, zda je budova zateplená, jaké materiály se použily. Obecně bych doporučil tady neinvestovat do projektů, které ještě nestojí. Vím, že je to trend posledních let, kdy se prodává na základě vizualizace, ale my jsme tady začali prodávat, až když bylo vše hotové a zkolaudované.
Hotel jste otevřeli 8. srpna, tedy až v druhé polovině letní sezony. Jaký měl úspěch?
Pojali jsme to jako takový pre-opening, kdy jsme otevřeli prvních padesát apartmánů, právě abychom vyzkoušeli, jaký bude zájem, a také abychom klientům ukázali, že umíme hotel plně obsadit. Což se povedlo a zjistili jsme, že tato lokalita funguje perfektně. Čtyřicet procent hostů přijíždí z Gruzie.
Odkud dostal Magnetic Beach Resort své jméno?
Oblast Kobuleti je význačná tím, že všude kolem nás je černý magnetický písek, který má blahodárné účinky na organismus. Za dob Sovětského svazu se sem jezdili léčit lidé, kteří měli problémy s pohybovým ústrojím, se srdcem a vysokým tlakem a podobně.
Budete i vy účinky černého písku nějak využívat?
Velmi rádi bychom. Celý resort je rozdělen na tři etapy. První je budova D a E, které už máme zkolaudované a otevřené. Druhá je restaurace pro 300 osob, profi recepce a další budova pro čtyřicet apartmánů. Třetí etapou je sousední pozemek o jedenácti tisících metrech čtverečních, jehož odkup už máme domluvený s místní vládou.
Tam bychom chtěli vybudovat profesionální wellness tak, jak ho známe z České republiky, a zároveň tu nabízet procedury založené na tomto černém písku. Tím pádem bychom prodloužili sezonu ze čtyř měsíců v roce na celoroční.
Pokud budete dál stavět, zachováte ty krásné piniové háje, které lemují pláž?
Určitě. Dokonce tu i mají zavedené pravidlo, že háje je nutné zachovat.