Chůva v padnoucí světle béžové uniformě a s kloboučkem, ne nepodobná Mary Poppins, která špičkově zvládá nejen péči o děti těch nejnáročnějších klientů, ale taky umění sebeobrany – je trénovaná na boj zblízka.
Umí připravit skvělé sushi pro vás i vaše děti, ušije vašemu potomkovi karnevalový kostým, ale taky zvládá pěkně zostra šlápnout na plyn. Řídit se učila na adrenalinové jízdě na polygonu a samozřejmě ovládá všechny zásady první pomoci.
Jako školená zdravotnice zároveň obslouží potřeby vážně nemocného dítěte, ovládá několik světových jazyků, studovala psychologii, literaturu, etiketu, ale i španělský, japonský a britský dvorní ceremoniál.
To vše se více než hodí – děti jejích klientů jsou příští britští králové. Seznamte se s typickou absolventkou Norland College, nejprestižnější školy pro chůvy a pečovatelky na světě.
Zdá se vám to legrační? Škola pro chůvy? Možná. Ovšem let’s talk money: školné na Norland College stojí 21 tisíc dolarů ročně, podobně jako třeba studia na Oxfordu či v Cambridge. A dívky, které tu studují tři až pět let, si rády připlatí. Později na vrcholu kariéry si totiž mohou účtovat až 170 tisíc dolarů za výchovu dítěte.
Vydělávají často víc než špičkoví právníci nebo lékaři. A čtyřikrát víc než běžné chůvy celebrit. Pokud Norland College opravdu něco má, je to špičková reputace. Reputace, která trvá už od časů vlády královny Viktorie.
Tehdy školu pro špičkové chůvy založila Angličanka Emily Ward a od té doby její institucí prošly desítky tisíc dívek, které později vychovávaly anglické krále, evropská knížata, ale i děti japonských či amerických miliardářů. A vychovávají je dodnes.
Mít „Norland Nanny“, absolventku prestižní instituce ve městě Bath, to patří mezi nejbohatšími lidmi světa takříkajíc k dobrému tónu. Tyhle pečovatelky, to je totiž opravdu jiná liga.
Norland College ovšem ani se svou letitou tradicí nevychovává nějaké staromódní viktoriánské Mary Poppins. Naopak. Jde o moderní školu, jejíž pedagogové ví, co dnešní klient ve vztahu ke svým potomkům od chůvy potřebuje. A znají situace, do nichž se děti těchto vysoko exponovaných lidí mohou dostat.
Zmíněné bojové sporty se učí pro případ možného napadení nebo pokusu o únos dítěte, řízení na polygonu kvůli udržení vlády nad vozidlem i ve velmi nebezpečných adrenalinových situacích, například když vůz s dítětem začnou pronásledovat bezohlední paparazzi.
Během studia se budoucí „norlanders“ učí i řadu jazyků. Klienti si pak mohou vybrat z nabídky britskou chůvu, která vedle běžných evropských jazyků hovoří i plynně japonsky, čínsky či třeba korejsky. Na Norlandu zároveň studují i dívky ze zámoří – právě ty jsou mezi klienty mimořádně žádané.
Příkladně chůva Maria Teresa Turrion Borrallo, kterou si později ke svým dětem vybrali vévoda a vévodkyně z Cambridge, pochází ze Španělska. Na prestižní školu pro chůvy se britská královská rodina zdaleka neobrátila poprvé: služeb zdejších pečovatelek před lety využívala pro své děti i královnina dcera princezna Anna nebo vévodkyně z Yorku Sarah, zvaná Fergie.
Princ William a vévodkyně Kate původně po narození prvorozeného prince George v červenci 2013 stálou chůvu najmout vůbec nechtěli – Kate chtěla o svého synka pečovat jen sama a byla přesvědčená, že to zvládne. Ovšem s přibývajícími povinnostmi příštího prince a princezny z Walesu se ukázalo, že se pár bez pomoci pečovatelky neobejde.
Proto do Kensingtonského paláce v roce 2014 nastoupila tato dáma, která je následně doprovázela už při první zahraniční cestě novopečených rodičů po Austrálii a Novém Zélandu.
Žena z přísně
katolické rodiny, pocházející z města Palencia severně od
Madridu, se od té doby stala pevnou součástí rodiny. Při
oficiálních návštěvách vévodského páru doprovází jejich
děti oblečená v civilním oblečení a obvykle tato
hnědovláska s polodlouhými vlasy působí zcela nenápadně.
V létě 2015, na křtu druhorozené princezny Charlotte, kde se Maria Teresa setkala i s královnou Alžbětou II., se však objevila ve své elegantní norlandské uniformě. Záběry, v nichž se vedle kočárku s princeznou stará i o čerstvě dvouletého George, přičemž pobaveně konverzuje s panovnicí, obletěly svět.
Fotografové „královskou superchůvu“ zachytili později i opakovaně: ve voze, který královské děti vezl k prababičce královně na předvánoční oběd, nebo v limuzíně, vezoucí družičky, mezi nimi princeznu Charlotte, na svatbu prince Harryho s Meghan Markle. Maria Teresa měla celý početný houf družiček a pážat na starosti.
A ačkoliv si vévodkyně Kate zakládá na tom, že se svými dětmi zejména při pobytu na venkovském sídle Anmer Hall sama vaří nebo zahradničí, a obecně se v civilu s princem Williamem a svou rozrůstající se rodinou chovají spíš jako běžná středostavovská rodina, služeb norlandské superchůvy využívají rádi.
I díky jejím schopnostem už obě starší děti, princ George a princezna Charlotte, hovoří plynně španělsky, což je bezesporu dovednost, která se jim bude při plnění královských povinností hodit. Marii Teresu si prý děti mimořádně oblíbily a „superchůva“ se podílí samozřejmě i na dalších součástech jejich výchovy.
Jak řekl jeden z klientů, kteří „Norland Nannies“ na stránkách školy hodnotí v referencích: Najmout chůvu z Norlandu, to je jako koupit Rolls-Royce. Něco to stojí, ale člověk nelituje. Pokud chcete špičkové služby a ctíte britské tradice, nic lepšího nemůžete udělat.