I když si štěstí nemůžeme koupit stejně lehce jako balíček žvýkaček, rozhodně platí, že pocit radosti souvisí s našimi prožitky a zkušenostmi. A ty tím, jak budeme investovat (peníze, čas, energii), ovlivnit můžeme. Tohle je několik užitečných rad, jak na to.

1. Subjektivní hodnotu určuje prožitek

Radost nesouvisí s objektivní hodnotou nebo cenou zakoupené věci, ale s tím, jak pořízené věci ovlivní naše prožitky. Koupit si dražší značku kosmetiky nebo nápoje možná pošimrá naše ego příjemnou myšlenkou, že si to „můžeme dovolit“, ale pro skutečnou spokojenost potřebujeme víc.

Ovšem na druhou stranu, jste-li opravdu schopni vnímat a rozlišit prožitkový benefit (chuť, kvalitu) dražšího nápoje od levnějšího a pokud je tento rozdíl pro váš prožitek zásadní, tak do něj investujte. Udělejte totéž, pokud vidíte, že dražší kosmetika podstatně mění váš vzhled a vy z toho máte každý den radost.

Jestli je ale jedinou emocí, kterou prožíváte, pýcha při pohledu na drahý flakon, ušetřete si peníze. Abyste svou investici využili naplno, měla by vám přinést dlouhodobý a silný prožitek, který ideálně potrvá po celou dobu „užívání“ dané služby či produktu.

2. Kupte si prožitky a služby, které sníží stres

Obecně platí, že často investujeme raději do zboží než do služeb. Domníváme se, že radost z pořízení nové věci nám přinese dlouhodobou spokojenost. Většinou si však na tuto změnu rychle zvykneme a radost vyprchá. V psychologii se tomu říká habituace. Řešením není rychle si koupit něco nového. Tím se ocitnete pouze v marném kolotoči pomíjivého potěšení.

Nejpřímější cesta, jak svoji prožitkovou spokojenost zvýšit, je investovat přímo do ní: kupte si předplatné na masáž, vstup do sauny, knihu, kurz jógy, lístky do divadla nebo zážitkovou dovolenou, kde je na programu víc než jen válení na pláži. Kupte si přístup k aktivitám, které zvyšují vaši radost a snižují stres. Takové zážitky nejen zvýší pocit životního štěstí, ale výzkumy ukazují, že i zpětně je doceňujeme daleko více než pouhé vlastnictví nebo nabytí nějaké věci – a navíc – tyto pozitivní vzpomínky jsou dalším zdrojem spokojenosti.

A nezapomeňte také nakupovat služby nebo věci, které eliminují zdroje vaší nespokojenosti a stresu (úklid, neoblíbená práce, lepší myčka či třeba občasné hlídání dítěte).

3. Investujte tam, kde trávíte nejvíce času

Je zbytečné kupovat si drahé auto v případě, že ho používáte jen k tomu, abyste o víkendu dojeli na nákup nebo na chatu. Prostředky raději věnujte do zařízení chaty, kam jezdíte. Jste-li naopak obchodní zástupce a v autě strávíte hodiny denně, pak do kvalitního vozu bez váhání investujte.

Je to jednoduché: čím déle s danou investicí pobýváme, tím větší radost nám přináší. Čím blíže je oblasti našeho zájmu a našich hodnot (koníčků, preferencí), tím více doceňujeme její přínos.

4. Uvažujte nad prožitkovým potenciálem

Když kupujete dítěti hračku, je vhodné se zamyslet, jak rozmanitě si s ní může hrát. Stavebnice domku má větší kreativní potenciál než už hotový model. Podobně bychom měli přistupovat k uvažování o svých nákupech: Kde všude danou věc využijeme? Co všechno díky ní zažijeme?

To platí i pro firemní nákupy. Kvalitní projekční technika, pokud ji zaměstnanci denně využívají pro rozmanité aktivity, zvýší jejich spokojenost stejně jako investice do pohodlné odpočívárny.

Na druhou stranu nákup drahých vinných skleniček, které vytáhnete na tři přípitky v roce, nebo špičkového dataprojektoru, který využijete jednou za čtvrt roku pro shrnutí výsledků, případně zařízení pohodlné odpočívárny, do které stejně kvůli firemnímu klimatu nemá nikdo ze zaměstnanců čas ani zájem chodit, srovnatelnou spokojenost rozhodně nepřinesou.

Investujte s rozumem – přemýšlejte nad budoucí radostí

Klíčem k investicím, které vám přinesou radost a spokojenost, je nakupovat uvážlivě: ptejte se nejen na to, zda daný předmět nebo službu „potřebujete“, ale přemýšlejte i nad tím, kolik radosti vám tyhle věci přinesou při každodenním užívání, jak často s nimi budete v kontaktu, nakolik rozmanitě je využijete a jestli vám podstatně sníží stres nebo nespokojenost. Podle toho se rozhodněte, kolik budete investovat či zda je vůbec zakoupit.

Nenechte se oklamat lákavým pocitem novosti a už vůbec ne přesvědčením, že „každý už to přece má“. O investicích platí – čím blíže vám budou, tím více radosti přinesou. A tak jako jste jedineční vy, tak musí být jedinečné i vaše rozhodnutí, do čeho vaše prostředky investovat.


O tom, jak být šťastnější, čtěte také: 

11 triků, díky kterým porazíte pondělní blbou náladu

Nečekaná věc, díky které můžete být v práci i v životě o hodně šťastnější