Vaše vánoční knihy už teď držíte v ruce, jedním z kouzel literatury ale je to, že nemá, ba nesmí být omezována jen na místo pod stromečkem. Toto jsou tipy pro další dny, týdny a měsíce – od českých miliardářů.

Věnují se pestrým oborům a odráží to i složení četby, která má leckdy s oblastí, které se jednotliví respondenti věnují, hodně společného. Redakce Forbesu na sklonku roku oslovila stávající členy našeho žebříčku nejbohatších Čechů (a v případě Petr Cíglera s velkou pravděpodobností člena budoucího), aby doporučili knihu či knihy, které je poslední dobou zaujaly.

Někteří byli stručnější a jejich tipy doplňujeme o krátký komentář, jiní, především Vladimír Kovář z Unicornu, naopak nadšení pro literaturu převedli doslova do smršti slov. Poddat se smršti slov ostatně náleží k nejkrásnějšímu čtenářskému požitku, ať už je řeč o byznysu, nebo o hokeji.

PETR BORKOVEC (Partners)
Mike Isaac: Válka o Uber

Jejich vozy už jel snad každý. Co je však za kulisami společnosti Uber? „Poslední, co mě moc bavilo, byla kniha Válka o Uber od Mikea Isaaca,“ píše Petr Borkovec z Partners. Má prý totiž rád knihy o reálných byznysových příbězích a lidech, kteří v nich hráli roli od počátku a až po dnešní stav. „Baví mě sledovat vývoj zapojených lidí a jejich vztahů, jejich objevování a mizení z příběhů. Popis jejich rolí, které měly ve firmě, v tomto případě v Uberu, i v celém příběhu. Líbí se mi zpětný pohled a pohled za oponu, do většího detailu a hloubky.“

Baví ho prý také sledovat motivace jednotlivých lidí a retrospektivně i vývoj byznys modelu, samotné služby i jejích produktů. „Motivující bývá na této i dalších podobných knihách sledovat, jak přichází problémy a výzvy a jak se s nimi dokážou firmy a lídři vyrovnat. A co je nakonec rozhodující pro úspěch v konkurenčním boji a na trzích. Specificky tato kniha byla velmi zajímavá v odkrývání hodnotových a morálních nedostatků těchto firem a jejich lídrů a v odkrývání temné strany Silicon Valley a Uberu,“ dodává.

MARTIN CÍGLER (Seyfor)
Frederick Forsyth: Ikona

Jím vedená firma Seyfor, kterou jste až donedávna znali pod názvem Solitea, proslula mimořádným investičním apetitem a tím, že se vůbec nebojí vstupovat do byznysově neprozkoumaných vod. V literatuře však Martin Cígler volí klasiku. Přesněji klasika.

„Netradičně tentokrát doporučím beletrii. Asi i kvůli konfliktu na Ukrajině jsem si znovu dal Ikonu od mistra pera Fredericka Forsytha. Z paralely ohledně současného dění v Rusku mrazí, a jak u Forsytha bývá zvykem, děj vás chytne tak, že nebudete umět přestat. A přeji Ukrajincům, aby se i oni dočkali co nejdříve šťastného konce. Tak, jak to dopadlo v této parádní politické fikci.“

PETR DĚDEK
Dynamo Bez frází

„Historie a její příběhy jsou skvělá věc. A mám rád, když ji člověk muže ovlivňovat a pokračovat v něčem, co dělalo několik generaci,“ píše miliardář Petr Dědek o knižním počinu, který souvisí nikoli s jádrem jeho podnikání a zisků, nýbrž s jeho největší podnikatelskou vášní – s hokejem.

Oceňovaný novinářský projekt Bez frází totiž dal dohromady speciální knihu k příležitosti výročí sta let od založení pardubického klubu, který pod Dědkovým velením prožívá výrazný vzestup.

Klub, který fanoušci dlouho znali prostě jako Teslu Pardubice a dnes nese název HC Dynamo Pardubice, sní o titulu. A o časech, kdy váleli Dominik Hašek, Vladimír Martinec, Jiří Šejba, Otakar Janecký, Petr Průcha… Jejich příběhy i příběhy mnoha dalších tato kniha podrobně popisuje. Bez frází, jak jinak.

EVŽEN KOREC (Ekospol)
Walter Isaacson: Steve Jobs

Hledáte-li mezi miliardáři toho s nejsilnějším vztahem ke zvířatům, je Evžen Korec jasnou volbou. „Pokud mi zbývá nějaký volný čas, tak čtu především odborné publikace, které souvisí s naším výzkumem genů pro dlouhověkost,“ odpovídá příznačně. Této problematice se věnuje u psů a zubrů.

„Z ostatní literatury čtu biografie významných osobností, ze kterých se snažím čerpat inspiraci. Nedávno jsem dočetl biografii Stevea Jobse, jde o skvěle napsanou knihu, která ukazuje silné, ale i slabé stránky výjimečné osobnosti. Nyní čtu biografii Alberta Speera s názvem: Řídil jsem třetí říši. Velmi zajímavé jsou popisy výjimečných staveb, které Speer jako hlavní architekt třetí říše navrhoval.“

VLADIMÍR KOVÁŘ (Unicorn)
Toby Ord: Nad propastí

Vladimír Kovář si „sem tam“, jak upřesňuje, bere na cesty detektivky, byť moc nemá rád ty severské, jak vtipně podotýká: „Jsou tam divné konstrukce. Hlavní hrdina si jede ze švédské vesnice pro samurajský meč někam do Tokia, aby pak usekl hlavu bídákovi, který si to fakt zaslouží, na pláži pod Golden Gate u San Francisca.“

Místo toho preferuje například detektivky Dominika Dána, bývalého bratislavského operativce z oddělení vražd. A ještě více doporučuje rovnou celou edici. Tu s názvem Crossover od nakladatelství Argo.

„Všechno jsou to velmi inspirativní knížky. Například ta číslo 12 – Toby Ord: Nad propastí. Pojednává o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva. Existenční riziko je takové, které když nastane, tak lidstvo natrvalo přijde o svůj potenciál. Lidský potenciál je zde definován jako smysluplné žití ve veliké dlouhověkosti (až nesmrtelnosti) v rozsáhlé části vesmíru. Některé závěry jsou až strašidelné,“ říká Kovář a z podrobného popisu je znát, jak ho Ord zaujal.

„Existenční rizika, která jsou způsobena přírodou bez našeho přičinění, jako například to, že by někde ve vesmíru vybuchla supernova a její smrtící paprsek k nám letěl rychlostí světla a smetl nás přesně v tom okamžiku, kdy se o něm dozvíme, nebo že vybuchne yellowstoneský supervulkán, mají v souhrnu pravděpodobnost výskytu v příštích sto letech 1:10 000,“ popisuje Kovář.

„Existenční rizika, která si jako lidstvo způsobíme sami, mají v souhrnu pravděpodobnost výskytu v příštích sto letech 1:6. To je jako hrát Člověče, nezlob se – hned hodíte šestku… Umělá inteligence, která se vymkne kontrole a postaví se proti lidem, 1:10. Přitom se existenčním rizikům systematicky věnují čtyři vědečtí pracovníci na světě s ročním rozpočtem jedné průměrné pobočky restaurace McDonald. Přesto jsem optimista, že to dobře dopadne,“ dodává Kovář.

PETRA KUTNAROVÁ (DEK)
Ivan Krastev, Stephen Holmes: Světlo, které pohaslo

Spolumajitelka stavebnin DEK vybírá dílo, díky němuž můžeme pochopit vlastní minulost – a tím pádem i lépe porozumět přítomnosti.

„V knize Světlo, které pohaslo Ivan Krastev a Stephen Holmes podrobně analyzují porevoluční osvojování liberálních idejí v postkomunistických zemích. Vysvětlují, proč pro nás nebylo jednoduché přijmout politický systém přicházející ‚zvenku‘. Kompromisem mezi liberálním státem a nostalgií po předchozím režimu byl pak vznik polo-liberálních států s více či méně autoritářském prvky,“ píše Petra Kutnarová a dodává: „Doporučuji čtenářům se zájmem o širší perspektivu české politiky.“

IVO LUKAČOVIČ (Seznam)
Sven Carlsson, Jonas Leijonhufvud: Spotify

Ačkoli šéf Seznamu Ivo Lukačovič s médii se zásady nekomunikuje, lze pár jeho knižních tipů nalézt na jeho twitterovém kanále. V poslední době se tam zmínil o dvou knihách.

Tou první je kniha s názvem Mýty a naděje digitálního světa českého publicisty Patrika Zandla, o jejíž tematice hovoří všeříkající podtitul: Vše, co potřebujete vědět o kryptoměnách, umělé inteligenci a dalších převratných technologiích. „Některé kapitoly jsou sice trošku zdlouuuuuuhavééééé, ale tyhle dvě přečtete jedním dechem: Crypto/Bitoin a O čipech,“ napsal ke knize na Twitteru Lukačovič.

Na začátku prosince pak na stejné adrese zmínil také jeden seriál – netflixovský The Playlist. Jak to souvisí s knihami? Lukačovičův komentář napoví: „Tentokrát o Spotify a bohužel, hodně věcí v tom seriálu je čistá fikce. Konec je pak úplně vymyšlenej. Pokud chcete opravdu vědět, jak to bylo, zase sáhněte po knize.“ My dodáme, že se jmenuje Spotify: Příběh inovátorů, kteří porazili Apple, Google i Amazon, a že vyšla i v češtině.

MARTIN VOHÁNKA (Eurowag)
Jan Hábl: Na charakteru záleží

Na závěr patrně nejintelektuálnější titul z nabídky – od autora, jehož jméno i s akademickými tituly zní prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.

„Zdokonalujeme akademické znalosti a jsme ohromeni z toho pramenícím pokrokem. Kultivaci našich charakterů, v které pramení společenská soudržnost včetně férové distribuce materiálních výdobytků, však nepochopitelně ignorujeme. Profesor Hábl prakticky vysvětluje jak a proč na to,“ doporučuje Martin Vohánka.

A jakožto jeden ze zakladatelů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky přidává ještě Project Syndicate, globální novinářský projekt nabízející výjimečné texty: „Hloubku a mezinárodní rozměr, komentující to podstatné ve světě.“