Když se v Česku řeklo na přelomu tisíciletí desková hra, většina lidí si vybavila jednu ze tří her – Člověče, nezlob se!, Dostihy a sázky či Hadi a žebříky. Shodou okolností jsou to ale také tři z nejhorších deskových her historie, jejichž společným jmenovatelem je až legrační role náhody. A to do té míry, že si s protihráčem skoro můžete jít házet korunou a vyjde to přibližně nastejno. 

Na západě už se sice na konci milénia hrály epické vesmírné strategie jako Twilight Imperium, ale obecně se dá říct, že se tou dobou na deskovky většina společnosti dívala jako na hloupou zábavu vhodnou tak maximálně pro děti. Dnešní situace snad nemůže být odlišnější. Velikost trhu s deskovými hrami se celosvětově odhaduje na přibližně 260 miliard korun a tenhle druh zábavy roste jako na steroidech.

To s sebou však přináší jeden zásadní problém. Ročně vychází téměř pět tisíc nových deskových her a vybrat si v té záplavě kvalitní kus už dávno není nic jednoduchého. Připravili jsme pro vás proto vánoční výběr toho nejlepšího ze světa deskových her, ať už sháníte dárek pro rodinu, partnera nebo pro sebe.

Na večírek

Tyhle hry jsou ideální pro větší počet lidí a díky svojí délce a obtížnosti se u nich dá celkem úspěšně i popíjet

1. Secret Hitler

autor: Goat, Wolf a Cabbage LLC
cena: 35 dolarů, oficiální verze k vytištění zdarma
zde

Tahle hra se odehrává ve třicátých letech v předválečném Německu, a když se do ní pustíte, najednou budou místo vašich přátel kolem stolu sedět demokraté a nacisté v německém parlamentu. A mezi nimi navíc ještě sám Hitler. 

Jenže problém je, že nikdo neví, kdo je kdo. Takže společně schvalujete zákony a snažíte se dedukcí, psychologickým nátlakem a osočováním zjistit, kdo že si to tedy přeje svrhnout pracně budovanou německou demokracii. A když máte pocit, že by to mohl být váš kamarád Petr, který už odhlasoval dva nacistické zákony, protože mu prý nic jiného nezbylo, a ještě se navíc tváří podezřele, můžete ho nechat zastřelit. Samozřejmě jen jako. 

Tato hra se sice v Česku shání hodně špatně, ale když strávíte chvilku s nůžkami a tiskárnou, tak můžete ušetřit a zadarmo si ji stáhnout od autorů na jejich webu.   

2. Decrypto

autor: Thomas Dagenais-Lespérance
cena: 500 korun

Dvě skupiny špiónů sedí u svých radiostanic a snaží se rozluštit, co si protistrana v éteru posílá za zašifrované zprávy. Tak nějak by si asi autoři Decrypta přáli, abyste se při hraní jejich hry cítili. A podařilo se jim to na výbornou.

Mechanismy téhle hry je docela těžké popsat, ale zkusím to. Hrají proti sobě dva týmy a každý z nich před sebou vidí čtyři zašifrovaná slova. Jeden agent z týmu dostane tajnou trojici čísel, třeba 1, 2, 4 , a musí zbytku svého týmu pomocí synonym nebo asociací se slovy, která vidí jen jeho spoluhráči, napovědět tak, aby poznali, na která z nich odkazuje a v jakém pořadí. Cílem je, aby jeho tým dokázal trojici čísel správně zopakovat.

Jenže o to samé se snaží i nepřátelský tým, který nápovědám také bedlivě naslouchá. Jeho nevýhoda je, že nevidí zašifrovaná slova, která má váš tým před sebou.

Jenže se nehraje jenom na jedno kolo. Napovídejte příliš okatě a protihráči brzy zjistí, jaká slova asi přibližně máte na desce napsána, a budou schopni vaše zakódované zprávy rozluštit. A odtud už je k vítězství nedaleko. Napovídejte příliš složitě a zmateně a zprávy nerozluští ani váš tým a prohrajete. Možná to zní složitě, ale brzy do téhle skvělé hry proniknete a zaručuji vám, že nudit se nebudete.

Do rodinného kruhu

Tyhle hry se hodí, když potřebujete zabavit široké spektrum spoluhráčů, třeba příbuzenstvo, co zrovna přijelo na návštěvu.

1. Jízdenky, prosím – Evropa 

autor: Alan R. Moon
cena: 1000 korun

Tady se nebudu snažit vymyslet nic přelomového. Zabavit u jednoho stolu rodiče, manželku i dítě je skoro nesplnitelný úkol. Ještě se mi snad ale nestalo, že by někdo ohrnoval nos na touhle v jádru železničářskou hrou. A to bez ohledu na věk a záliby. 

Veskrze je to jednoduchá záležitost, sbíráte karty od několika barev, a když jich máte od jedné barvy dost, můžete díky nim na herní desku postavit trať spojující dvě sousedící evropská města. Na začátku si navíc tajně líznete lístky, takže jenom vy víte, odkud kam potřebujete, aby vaše železniční impérium vedlo. 

Vaši protihráči se nicméně snaží o totéž. Za chvilku je tak mapa Evropy plná nových tratí a najít mezi nimi volnou cestu je stále těžší. Díky tomu bude hra bavit i náročnější hráče, ale nikdy nejde o tak vyhrocený souboj, že by to odradilo ty, kdo si u deskovky chtějí jen odpočinout.

2. Harry Potter Bitva o Bradavice

autor: Forrest-Pruzan Creative, Kami Mandell, Andrew Wolf
cena:
1 400 korun

Jasná volba pro všechny fanoušky Harryho Pottera, což je téměř každý druhý. Tahle hra je takzvaný deckbuilder, ve kterém si postupně nakupujete nové karty, které rozšiřují váš základní balíček. Díky tomu máte v dalších kolech stále víc a víc možností. A budete je potřebovat, protože se v průběhu hry utkáte snad se všemi záporáky z univerza spisovatelky J. K. Rowlingové.

Naštěstí je tohle kooperativní titul, takže na to nebudete sami, jelikož se všichni u stolu snaží o totéž – porazit hru, která vám hází klacky pod nohy.

Postupně si projdete všech sedm let, které Harry Potter strávil v Bradavicích, a narazíte při tom na většinu ikonických i méně známých postav. Bude vás tak bavit nejen samotná dobře navržená hra, ale i závan nostalgie, který pocítíte pokaždé, když k ní usednete.

3. Divukraj

autor: James A. Wilson
cena: 1 500 korun

Možná trochu složitější, ale o to krásnější hra o budování lesního panství. Budete si do něj najímat nové a nové zvířecí obyvatele, třeba sovu nebo lišku, a každý z nich vám dá nové schopnosti. Ty se snažíte navzájem kombinovat, abyste získali co nejvíc bodů. Zvířátka samozřejmě musí někde bydlet, takže pro každé z nich je ještě potřeba najít ten správný příbytek.

Jen málokterá hra na vás dýchne takovou dobrosrdečností. Přitom je to docela komplexní zážitek, takže si na své přijdou jak trochu starší děti, kterým se prostě líbí obrázky zvířátek, tak i dospělí, kteří si mohou vyhrát s herními mechanismy a vytvořit lesní království, které funguje jako dobře promazaný stroj.

Když jste jen dva

Uprostřed pandemie není tak těžké uvíznout v bytě sám. V takovém případě doporučujeme dobrou knihu. Jestli s vámi ale doma zůstal ještě jeden parťák, v posledních letech vyšlo mnoho výborných deskovek speciálně navržených pro dva hráče.

1. Santorini

autor: Gord!
cena: 600 korun

A jednou takovou je i Santorini. Každý hráč v ní ovládá dva řecké stavitele, kteří se snaží postupně vystavět stejnojmenné město a trumfnout své protivníky. Aby jim to šlo od ruky, pomáhají jim v tom bohové. Každý hráč má tak k dispozici speciální schopnost, podle toho, jestli mu cihly podává Zeus nebo třeba Hádes.

Jde o hru, u které musíte docela dost přemýšlet a každý tah může hrát velkou roli, ale zároveň vám jsem schopný její pravidla vysvětlit tak za pět minut. A to je ta nejlepší kombinace. 

Navíc jde o jednu z nejhezčích deskových her, která kdy vyšla. Zapomeňte na kartonové náhražky, v téhle hře opravdu fyzicky stavíte město uprostřed Řecka.

2. Kronika zločinu

autor: David Cicurel
cena: 800 korun

Nemůžete se při čtení oblíbené knížky dočkat, jestli to tedy skutečně udělal ten zahradník, nebo se na smrti staré hraběnky podíleli úplně všichni, včetně posledního služebnictva? Tak pak je pro vás jako dělaná hra s názvem Kronika zločinu. Pravda, je zasazená do moderní doby, ale to jí nic neubírá na pocitu, že při jejím hraní kráčíte ve šlépějích slavných detektivů, ať už je to Sherlock Holmes, nebo Hercule Poirot.

Obrovskou výhodou téhle hry je její provázání s mobilní aplikací, která za vás obstará téměř vše. Vy se tak můžete soustředit na hledání stop, výslechy všemožných svědků a pátrání po prachsprostých zločincích.

Vše funguje pomocí QR kódů, které jsou natištěné na jednotlivých kartách. Řekněme, že na místě činu najdete podivnou dýku. Dáte si ji mezi ostatní stopy, a když třeba za chvilku narazíte na prodavače starožitností, naskenujete nejdřív kód na kartě dýky, pak kód na kartě obchodníka, a kdo ví, třeba budete mít štěstí a posunete vyšetřování zase o kus dál.

Když máte pocit, že už jste zjistili všechno, co se zjistit dalo, můžete vrchnímu inspektorovi slavnostně přednést, jak se zločin stal, kdo za něj může a jaký motiv k němu kriminálníka vedl.

Meče a příšery

Občas člověk dostane chuť utéct z reality a vrhnout se do světa plného rytířů, draků a magie. Stejně tak filmy nebo videohry, se ani deskovky nestraní fantasy žánru. Spíš naopak. Vybrali jsme pro vás dva nejlepší kandidáty, když máte chuť ponořit se do zážitku plného mytologie a hrdinství.

1. Gloomhaven

autor: Isaac Childres
cena: 2 800 korun

Klasické hry na hrdiny už jsou s námi desítky let. Ať už však šlo o proslulé Dungeon and Dragons, nebo českou alternativu Dračí doupě, nikdy to nebyla zrovna nejpřístupnější zábava pro každého. Nenechte se mýlit, zábava je to skvělá, jen je těžké pro ni najít tu správnou skupinu přátel a ještě těžší je najít takzvaného Pána jeskyně, který celou hru řídí.

Gloomhaven na to jde pravda trochu jinak, ale pomůže vám nasytit stejnou, jen těžce utišitelnou potřebu vyrazit vstříc dobrodružství s mečem, šípy a magií a dát na budku pár goblinům. To je totiž přesně to, co budete v téhle hře dělat.

Vyberete si jednu z rozmanitých postav a pak pomocí karet, které znázorňují jejich schopnosti, s jejich postavičkami prolézáte potemnělé kobky a bojujete s nejrůznějšími monstry. Do toho budete nakupovat stále lepší vybavení a po úspěšných výpravách vylepšovat své hrdiny.

Gloomhaven je navíc takzvaná kampaňovitá hra, což značí, že místo toho, abyste pokaždé usedali ke stejné herní desce, pokaždé vás čeká nové dobrodružství, které vás posune dál a dál v poutavém příběhu. Vaši hrdinové s vámi však zůstávají a tak si k nim můžete časem vytvořit solidní vztah. Možná až takový, že se vám je nebude chtít opustit, ve chvíli, kdy přijde čas poslat je na zasloužený odpočinek. Není to nejlevnější hra, ale za svoje peníze tady dostanete skutečně hodně muziky.

2. Blood rage

autor: Eric Lang
cena: 2 000 korun

Máloco dostává v posledních letech tolik pozornosti jako severská mytologie v čele s Odinem, Thorem a dalšími bohy z Asgardu. Ať už se zrovna díváte na Thora z Avengers, na seriál Vikingové, nebo hrajete nejnovější přírůstek do videoherní série God of War, jedno je jasné, severské báje a pověsti jsou aktuálně v kurzu.

A když na jejich základě postavíte jednu z nejoceňovanějších her posledního desetiletí, dostanete Blood rage. V téhle strategii se vžijete do jednoho ze severských klanů na samém sklonku Ragnaroku, severského konce světa. Vaším cílem je prokázat svou odvahu a chrabrost na bitevním poli, aby se vaši válečníci dostali do Valhaly a mohli v konečné bitvě stanout po boku bohů.

Toho se snažíte dosáhnout tím, že s ostatními klany bojujete o nadvládu nad jednotlivými územími, kterým uprostřed vévodí Yggdrasil, strom, jehož kořeny protínají celý svět. Hraje se na tři kola a na začátku každého z nich si mezi sebou protihráči posílají karty, než si z nich vyberou několik, které jim v nadcházejících soubojích pomohou vyhrát nad konkurenčními klany.

A pak už je to jenom krev, sníh a sláva. Hra od hráčů vyžaduje notnou dávku strategického uvažování, už jen proto, že se dá vyhrát nejrůznějšími způsoby. Pokud se například spolehnete na pomoc boha Lokiho, budete se víc než vyhrávat bitvy snažit ostatním uškodit a poslat každé kolo co nejvíc svých válečníků na smrt. Stejně tak ale můžete vsadit na plnění co největšího počtu nepovinných úkolů, nebo prostě na drtivou sílu na bitevním poli.

Pro milovníky sci-fi

Někdo už ale z těch všech mečů, šípů a ohnivých koulí může být unavený a nejraději by je vyměnil za lasery a vesmírné lodě. Ani tady vás deskovky nezklamou a i v téhle kategorii je rozhodně z čeho vybírat.

1. Duna: Impérium

autor: Paul Dennen
cena: 1 350 korun

Nejnovější filmová adaptace Duny Franka Herberta vzala kina útokem relativně nedávno. A příležitost svézt se na vlně popularity reinkarnované sci-fi klasiky nevynechali ani návrháři deskových her. Stejně tak jako u počítačových her však bohužel i u deskovek platí, že ty, které vznikly na základě už existujících děl, většinou nepatří k těm nejlepším. To naštěstí není případ hry s názvem Duna: Impérium.

V tomhle žánrovém mixu takzvaného deckbuildingu a worker placementu se vám bude zdát, že jste skutečně na pouštní planetě Arrakis a snažíte se urvat si nadvládu nad zdejším kořením jen pro sebe.

Pro ty, kterým předchozí pojmy nic neříkají, dodejme, že budete na nejrůznější políčka na herní desce posílat své takzvané dělníky, kteří vás za to odmění nějakou akcí, jež je s danou lokalitou spojená. Současně si budete kupovat karty, které si přidáte do vašeho začátečního balíčku, čímž si ho vylepšíte a v příštích kolech díky tomu získáte další rozmanité možnosti. 

Každé kolo se také s ostatními frakcemi utkáte na bitevním poli a v pozadí toho všeho se budete přetahovat o přízeň vesmírné gildy, Fremenů, benegeseritských čarodějnic i samotného císaře. Duna Impérium je prostě pecka a pro milovníky knihy i filmů je to skoro povinnost.

2. Mars Teraformace

autor: Jacob Fryxelius
cena: 1 000 korun

Sci-fi nemusí být jenom o cestování nadsvětelnými rychlostmi, barech, kde se schází všelijaká mimozemská sebranka, nebo dokonce o cestování v čase. Klidně taky může být o něčem, čeho bychom se za pár let mohli s klidem dočkat, když tedy Elon Musk dá.

Řeč je samozřejmě o osídlení Marsu. Tahle červená planeta je však pro lidi poměrně nehostinná, a než na ni pošleme nějakou větší část zemské populace, budeme s tím muset něco udělat. Pravděpodobně ji trochu připodobnit obrazu naší rodné planety. A přesně o tom tahle hra je, jak už je ostatně z názvu Mars Teraformace asi jasné.

Hráči se v ní zhostí role jedné z nadnárodních společností, které se konečně rozhodly, že v transformaci Marsu jsou skryté velké peníze. Během partie se budete postupně pokoušet zvednout zdejší teplotu, obsah kyslíku v atmosféře a dopravit na povrch planety dostatek vody pro vznik oceánů. Odtud už je jenom kousek k tomu, aby se na Marsu zazelenaly první stromy a po zdejších loukách se proháněly krávy.

V průběhu hry se snažíte vylepšovat svou organizaci a každé kolo vykládáte karty s novými technologiemi, které vás o další kousek přiblíží k cíli. Jedna vám například umožní svrhnout na povrch Marsu asteroid plný vody, druhá zase založit základnu na jednom ze zdejších měsíců. Můžete také na herní desce stavět nová města a sázet první lesy, ze kterých nakonec získáte spoustu vítězných bodů.

Většina karet má však kromě ceny i nějaké další podmínky, bez jejichž splnění se nedají vyložit. Těžko můžete třeba první ptáky vypustit ven, když je venku minus 50 stupňů Celsia a v atmosféře jen tři procenta kyslíku. Všechno tak vyžaduje pečlivé plánování. Na hře je fascinující, jak uvěřitelně působí a jak hluboce je zakořeněná ve skutečné vědě. Zapomeňte na vesmírné války, tohle je reálný život.

Která z nadnárodních korporací nakonec v závodu o teraformaci Marsu zvítězí? To už bude jen na vás.