Kdyby tak jen šestnáctiletý kuchař Franz Sacher věděl, jaký se z jeho dortu stane celosvětový hit! Sachr je dalším tradičním zákuskem, který najdete dnes takřka v každé lepší cukrárně, původní recept však sahá až do roku 1832 na dvůr knížete Metternicha. Ten si tehdy vyžádal pro své vzácné hosty speciální dezert, šéfkuchař však zrovna onemocněl, a tak tento úkol zbyl na mladičkého učně. 

Sachr dort je kombinací lehkého korpusu, který je přitom plný čokoládové chuti, s lehce nakyslým džemem a dekadentní hříšně čokoládovou polevou. Originální receptura je pochopitelně chráněna výrobním tajemstvím v Hotelu Sacher ve Vídni, základní suroviny však známe. Do receptu budete potřebovat mimo jiné i kvalitní čokoládu, jelikož právě ta zajistí jeho skvělou chuť. Meruňkový džem můžete vyměnit za rybízový, my však dáváme přednost této původní meruňkové variantě.

Sacher –⁠ Sachr dort

Na formu o průměru 26 cm potřebujete:

  • 180 g hořké čokolády
  • 150 g másla
  • 7 vajec
  • 120 g krupicového cukru
  • 150 g hladké mouky
  • Špetku soli

Na potření:

  • 300 g meruňkového džemu
  • 60 g rumu

Na polevu:

  • 220 g krupicového cukru
  • 130 g vody
  • 160 g hořké čokolády

Postup

  1. Začněte s přípravou těsta. Čokoládu pokrájejte na malé kousky a spolu s máslem rozpusťte ve vodní lázni na hladkou omáčku, kterou nechte vychladnout při pokojové teplotě. Jakmile je čokoládová směs již studená, ale stále tekutá, oddělte bílky od žloutků a ke žloutkům přidejte 60 g cukru. Pomocí ručního šlehače či v robotu je vyšlehejte do světlé a nadýchané pěny, trvá to několik minut. Zvyšte rychlost na maximum a rychle zašlehejte čokoládovou směs. Šlehejte jen dokud se veškeré složky nespojí. Dejte prozatím stranou.
  2. Troubu předehřejte na 180 °C a formu o průměru cca 26 cm vymažte olejem. K bílkům přidejte zbylých 60 g cukru a vyšlehejte je do tuhého a lesklého sněhu, ve kterém nebudou cítit cukrové krystalky, trvá to několik minut. Nyní asi polovinu hutného sněhu zapracujte stěrkou do čokoládové směsi. S těstem pracujte opatrně a zbytečně ho nemíchejte, abyste neporušili vzduchové bubliny. K těstu prosejte mouku se špetkou soli a opět ji lehkým podebíráním zapracujte do těsta. Nakonec zapracujte zbylý sníh. 
  3. Nadýchané těsto přelijte do formy, uhlaďte a vložte do rozpálené trouby na 35 až 40 minut, raději vyzkoušejte špejlí, zda je opravdu hotové. Upečené těsto nechte vychladnout ve formě 5 minut, poté formu odstraňte, korpus přesuňte na chladicí mřížku a nechte dojít do pokojové teploty. 
  4. V malém hrnci smíchejte meruňkový džem s rumem a za občasného míchání přiveďte k varu. Vařte další dvě až tři minuty, poté odstavte z plotny a přepasírujte do misky přes jemné sítko. Díky tomu vznikne hladká a hustá gelová omáčka bez kousků. Vychladlý korpus v půlce prořízněte a spodní korpus řádně pomažte meruňkovým gelem. Přiklopte korpusem druhým a opět pomažte, nakonec potřete i strany dortu. Pokud by byl gel až moc hustý, přidejte k němu trochu rumu.
  5. Připravte polevu. Do malého hrnce nalijte vodu, přidejte cukr a nechte 5 minut ležet na lince. Nyní začněte pomalu zahřívat. Bez míchání přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte do té doby, než se cukrové krystalky kompletně rozpustí a vznikne hladký sirup, trvá to okolo 5 minut. Mezitím si nakrájejte čokoládu na malé kousky. Dort postavte na chladicí mřížku, doporučujeme si pod ní nechat talíř, jelikož se bude dort polévat polevou. 
  6. Jakmile je sirup hladký, odstavte ho z plotny, přidejte kousky čokolády a míchejte, dokud se čokoláda kompletně nerozpustí a nevznikne hladká poleva. Hotovou polevou ihned přelijte dort a co nejrychleji lehce ohlaďte. Poleva velmi rychle tuhne, takže musíte pracovat bleskově. Nechte hodinu ztuhnout při pokojové teplotě. Nakonec můžete ozdobit čokoládovými hoblinkami či šlehačkou. Hotový dort neuchovávejte v lednici, čokoládová poleva by se orosila a nebyla by dobrá.