Máte vysněné místo, kam byste se chtěli alespoň jednou v životě podívat? Až donedávna byste mezi odpověďmi většiny lidí na tuto otázku našli místa jako Machu Picchu, Velká zeď či Tádž Mahal. Ovšem člověk míní a pandemie mění. Tyhle seznamy už totiž dnes pro mnohé z nás vypadají úplně jinak.

Z pochopitelných důvodů je návštěva míst, kam každoročně jezdí miliony dalších turistů, méně přitažlivá než dříve. Chceme stále mít ohromující zážitky na ohromujících místech, ale bez davů lidí. Pandemie ještě neskončila, nadměrný turismus je zpět a my nechceme být součástí ani jednoho. Na následujících řádcích vám tedy nabízíme lepší materiál pro snění.

Konec světa v rybářské vesnici v Norsku

Rybářské domky Rorbu na Lofotech, kraj Nordland v Norsku | Foto UNIVERSAL IMAGES GROUP VIA GETTY IMAGES

Špičková cestovní společnost Blue Parallel, která začínala před téměř dvaceti lety jako odborník na luxusní cestování po Jižní Americe, začátkem roku rozšířila své pole působnosti. A ani tentokrát se nedrží při zdi – jejich nový polární projekt zahrnuje dechberoucí místa nad nebo pod 66. rovnoběžkou.

A protože jde o Norsko, zážitek zahrnuje také ponoření se do historie Vikingů, soukromou výpravu na žebrových člunech na ptačí ostrov Runde, pěší výlet či cyklistiku podél Geirangerfjordu a nakonec přespání v rybářské chatě na nádherném souostroví Lofot nad polárním kruhem.

NIHI Sumba a ostrov, na kterém se nachází

Koně na pláži před vilami v NIHI Sumba. | Foto TANIA ARAUJO

NIHI Sumba je s železnou pravidelností a zaslouženě označovaný za nejlepší hotel na světě. Rozpíná se na pěti stech hektarech na řídce osídleném ostrově, kde místní tradice žít v souladu s přírodou zůstala z velké části nedotčená. „Je to jen hodinu na východ od Bali a od Jávy, nejlidnatějšího ostrova na Zemi, ale je to úplně jiný svět,“ říká partner a generální ředitel hotelu James McBride.

Místo bylo vždy vyhledáváno jako surfařská destinace s legendárními vlnami, ale nabídka zážitků se postupně rozrostla například o stádo čtyřiadvaceti koní na projížďky podél moře nebo „lázně v divočině“, kdy pár celý den relaxuje úplně o samotě ve wellness útočišti mezi vodopády a palmami, zatímco si dopřává lokálně vypěstované biopotraviny připravené na ohni. „Prostě dokonalý sen,“ říká McBride.

Výlet soukromou helikoptérou po Islandu

Obrázek: Blue Parallel Polar přistává s vrtulníkem na ledovci na Islandu. |  
Foto FENLON PHOTOGRAPHY CO.

Společnost Blue Parallel Polar bere své klienty také do stále vzdálenějších částí Islandu. Daleko od přeplněného Zlatého kruhu a vzhůru na ledovce a na Vestmanské ostrovy, jedno z nejlépe střežených tajemství země. Nabízí i možnost ledového potápění do trhliny Silfra, kde lze vidět mezeru mezi tektonickými deskami Severní Ameriky a Eurasie, která je domovem fascinujícího mořského života.

Plavba podél tyrkysového pobřeží

Plachetnice společnosti ScicSailing u tureckého tyrkysového pobřeží. | Foto SCICSAILING

Slovo tyrkysová pochází ze starého francouzského výrazu pro „turecký kámen“ a není tak divu, že se stejně výstižně dá použít i na vody kolem jihozápadního pobřeží této země. Týden na palubě tradiční turecké gulety, k tomu výborné jídlo, opalování, plavání a pozorování té krásné, živé barvy zdejší vody. To je věcí čisté dokonalosti.

Dobrým způsobem, jak sen proměnit v realitu, je zarezervovat si takový zážitek u společnosti ScicsSailing, která již po desetiletí nabízí pohodové, all-inclusive plavby v zátokách kolem města Bodrum. Hosté si mohou rezervovat buď jednu kajutu na vetší jachtě, nebo si soukromě pronajmout celou luxusní jachtu, která má vybavení v hotelovém stylu.

Dobrodružství na poušti Gobi

Poušť Gobi | Foto FRAN MECKLER TRAVELLERS

Jízda na koních kolem křoví saxaulu, pozorování gazel černoocasých a kozorožců. Nebo jízda na horských kolech po starověkých pouštních cestách kolem dechberoucích kaňonů a útesů. Či snad kempování ve stínu pohoří Altaj a spaní v honosně vybavené jurtě?

To je jen několik věcí, které se vám vybaví při pomyšlení na obrovské prázdné plochy v Mongolsku. Earthtones, startupová společnost se zaměřením na cesty do samého srdce přírody, sestavila program, který to vše zahrnuje. A ještě mnohem více, třeba také projížďky na slavných pouštních dvouhrbých velbloudech.

Setkání se ženami, které zachraňující slony

Chovatelka slonů v Reteti. | Foto NYUSO ZA NAIROBI

Když Katie Rowe v roce 2016 založila v severní Keni rezervaci Reteti, přivedla do ní devět strážkyň a chovatelek z místní komunity, aby jí pomáhaly s péčí o osiřelá sloní mláďata. Reteti je unikátní v tom, že ženy z kmene Samburu, které rezervaci udržují v chodu, jsou tu stejně respektované a ceněné jako mužští chovatelé slonů.

Vyšlapávají tak cestu pro další ženy v oboru ochrany přírody, což je jeden z důvodů, proč k nim dobrodružná cestovní společnost Uncharted posílá své klienty. Reteti je otevřena návštěvníkům, a ti se tak v rámci svého pobytu v krásném novém Reteti House, soukromém exkluzivním útočišti, mohou setkat se slony a popovídat si s chovateli.

Potápění ve Fernando de Noronha v Brazílii

Obrázek: Fernando de Noronha. | Foto SYGMA / GETTY IMAGES

Na půli cesty mezi Jižní Amerikou a Afrikou, což v podstatě znamená daleko od všeho a všech, se chráněný brazilský ostrov proměnil z nevyužívané vojenské základny na přírodní ráj s přísným omezením turismu a obrovským závazkem k ochraně přírody. Jedná se zkrátka o ekologickou svatyni, místo, které používají podmořští výzkumníci jako kontrolní skupinu, kterou pak porovnávají s okolím využívaných pláží na pevnině.

Pár turistů se sem ale přece jen dostane a jde o absolutně jedinečný výlet pro milovníky potápění. Nejen díky teplé, smaragdově čisté vodě s bohatým podmořským životem, ale také díky uvolněné atmosféře brazilského ostrova. Cesty sem organizuje už zmíněná Blue Parallel.

Pohodlné novozélandské dobrodružství

Turisté procházejí kolem malého jezera na Novém Zélandu. | Foto HIKING NEW ZEALAND

Experimentální cestovní společnost Hiking New Zealand nedávno vytvořila nabídku na patnáctidenní zážitek, který nazývá New Zealand Uncut (Nebroušený Novy Zéland). Program nabízí rozlehlou a rozmanitou krajinu obou ostrovů směrem ze severu na jih, ovšem bez drsného nepohodlí, jaké je možné zažít na známé Milford Track.

Společnost nabízí Nový Zéland spíše pro lidi, kteří běžně nekempují a dávají přednost jednodenním túrám a krátkým výletům v odlehlých oblastech, kde dýchá majestátnost ostrovů.

Tygří safari letadlem po střední Indii

Tygr na lovu v Indii. | Foto WANDERLUST PORTFOLIO

Royal Expeditions je butiková luxusní cestovní společnost založená princeznou z Džódhpuru, bývalou členkou parlamentu a ministryní kultury. Její tým zrealizoval nápad tygřího safari ze vzduchu, konkrétně proudovým letadlem Pilatus, nad divočinou střední Indie, která inspirovala Rudyarda Kiplinga k napsání Knihy džunglí.

Po přistání v jednotlivých destinacích ukazují místní průvodci návštěvníkům krásy národních parků – během projížďky v autech s otevřenou střechou. Pro zájemce je pak možnost zajistit speciální povolení na celodenní fotografování, které umožňuje přístup do parku od východu do západu slunce.

Velkolepé alpské mlsání ve Slovinsku

Obrázek: Slovinské hory. | Foto WANDERLUX JOURNEYS

Ze Slovinska se stává stále jedno známější veřejné tajemství, kde je možné navštívit jeden z posledních velkých lesních rájů na světě, plný krásných míst a také lahodných věcí k jídlu. Výprava se společností Wanderlux Journeys zavede hosty do pastevecké osady Velika Planina v Kamnicko-Savinjských Alpách. Ta je dostupná pouze pěšky nebo lanovkou, která je v provozu jen přes den, což tempo programu příjemně zpomaluje.

Součástí zážitku je setkaní s šéfkuchařem Bine Volčičem, který je známým pro svou odvážnou zero waste kuchyni v restauraci Monstera Bistro v Lublani, také s vyhlášenou sběračkou plodů Katjou Rebolj, ano, takové povolání na Slovinsku opravdu existuje. Výprava je tak kombinací pěší turistiky, shánění potravy, praktickým kulinářským workshopem a v neposlední řadě také nocováním v chatě vysoko nad světly města.

Mimo vyšlapané cesty v Tanzanii

Šimpanz v Greystoke. | Foto CARTOLOGY TRAVEL

V rozlehlé krajině Ruahy se nachází jedna z pouhých šesti populací lvů na světě, čítajících více než tisíc kusů, a v současné době je domovem asi deseti procent všech lvů, co na Zemi ještě jsou.

Národní park Serengeti má mnoho předností, samota a klid mezi ně ovšem nepatří. Naštěstí je Tanzanie velká země s řadou rezervací, které jsou od hlavního ruchu vzdálené a stále nedotčené. Na jihu je to například Národní park Ruaha, nejúžasnější park, o kterém jste nikdy neslyšeli, a tanzanské „nejlépe střežené tajemství divoké přírody“ s působivým počtem slonů a ještě větším počtem lvů.

Dalším koutem Tanzanie, který určitě stojí za prozkoumání, je Národní park Mahale na západní hranici a kemp Greystoke, kde mohou návštěvníci pozorovat šimpanze v přírodě.

Po stopách pumy v Torres del Paine v Chile

Stopování pumy v Torres del Paine. | Foto TIMOTHY DHALLEINE

Pro největšího predátora jižního Chile, pumu patagonskou, je domovem Torres del Paine. Vydat se ji hledat s profesionálními stopaři divočinou dodává výletu na tento působivý konec země úplně nový rozměr. A přesně takové nevšední dobrodružství nabízí společnost Earthtones. Trasy na túry jsou dobře přístupné, kratší a spíše nenáročné a jsou zakončeny nocí plnou hvězd v horském ekosrubu.