– Neodkládá se jen žal, i když ten momentálně vlastně spíš nastupuje, ale také od loňska plánované IPO jednoho z největších a nejstarších správců kryptoaktiv, společnosti Grayscale. Firma plánovanou primární veřejnou nabídku odsunula nejdříve na čtvrté čtvrtletí roku 2026 s odvoláním na nepříznivé tržní podmínky. Probíhající medvědí trh na kryptoaktivech totiž ochladil i investorské nadšení pro burzovní sázky na veřejně obchodované krypto společnosti.
Společnost v tom není sama, další giganti z krypto průmyslu, jako například společnost Payward (mateřská firma krypto burzy Kraken), ale také softwarový powerhouse Consensys založený spoluzakladatelem Etherea Josephem Lubinem nebo jednička na trhu s hardwarovými peněženkami, společnost Ledger, odkládají vstup na burzu úplně ze stejných pohnutek. Nechce se jim totiž zbytečně riskovat podhodnocení.
Je to ale principiálně špatná zpráva? Ne nutně, říká nám totiž, že veřejné trhy u krypto byznysu mnohem více než dříve hlídají ukazatele ziskovosti, stabilnější cash flow, ale také faktor, který byl dříve vnímaný jako neoddělitelně spjatý s jejich byznysem, tedy expozici vůči volatilitě kryptoměn, a oceňují diverzifikaci nebo alespoň dobrý risk management.
Je to signál dozrání, krypto firmy se začínají chovat úplně stejně a podle shodných pravidel disciplíny cyklu jako jiná růstová odvětví. Problém krypto IPO spojený s fázemi bitcoinového cyklu se tak možná stal definitivně minulostí, Cathie Wood to ale raději neříkejte, byla by možná smutná.
– Největší íránská kryptoburza, tedy nikdo jiný než Nobitex, je od úterý na sankčním seznamu USA. Podle Spojených států totiž umožnila íránské vládě a státním institucím obcházet západní sankce.
„Zatímco íránská ekonomika volně padá, režim se rozhodl kooptovat technologie digitálních aktiv pro svou vlastní korupční agendu, včetně obcházení sankcí a převodu bohatství ze země. Současný íránský ekonomický chaos je důkazem toho, že kampaň maximálního tlaku prezidenta Trumpa byla úspěšná,“ prohlásil ministr financí USA Scott Bessent a dodal:
„Jak (prezident) slíbil, ministerstvo financí bude i nadále sledovat peníze na podporu Economic Fury (název kampaně ekonomického tlaku, kterou vláda USA zahájila proti Íránu – pozn. autora), ať už prostřednictvím bankovního systému, nebo digitálních aktiv, aby zabránilo režimu ve vývoji jaderné zbraně.“
Nobitex měl podle Američanů v roce 2025 zpracovat více než 50 procent veškerého přílivu íránských digitálních aktiv a usnadnit platby spojené s teroristickými aktivitami, snahami o obcházení sankcí a transakcemi spojenými s Islámskými revolučními gardami (IRGC), včetně aktivit spojených s ransomware podvodníky napojenými právě na IRGC.
Nobitex navíc pomohl íránské centrální bance získat přístup ke stovkám milionů dolarů ve stablecoinech používaných k podpoře klesající hodnoty íránského rialu a měl podle Američanů umožnit zasvěceným osobám režimu přístup k mezinárodním burzám digitálních aktiv a obcházení sankcí v různých jurisdikcích.
– Loňská kauza opět ožívá, a tentokrát je načasování vskutku symbolické. Odklonil odsouzený technologický podnikatel, programátor a smolař Tomáš Jiřikovský bitcoiny za zhruba 1,14 miliardy korun před oficiálním otevřením své bitcoinové peněženky a předáním daru (potenciálně úlitby za znovuzískání přístupu k zadrženým bitcoinům) za miliardu korun ministerstvu spravedlnosti?
S jistotou to nemůžeme říci, ale přinejmenším něco podobného tvrdí redakce serveru Novinky.cz. Ta měla začátkem týdne možnost nahlédnout do usnesení o zahájení trestního stíhání brněnského advokáta Kárima Titze, který mimo jiné Jiřikovského v minulosti zastupoval (jeho role v celé kauze je ale podstatně komplexnější).
Podle detektivů měl advokát pomoci Jiřikovskému vyvést část problematických bitcoinů z jeho peněženky na různé adresy a tím zamaskovat jejich původ.
Připomeňme, že Titz je obviněný ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě trestního stíhání policií čelí Titz také kárné žalobě od České advokátní komory. Policie jej v kauze darování bitcoinů ministerstvu spravedlnosti obvinila na začátku května spolu s exministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ex-ODS) a jeho tehdejším prvním náměstkem Radomírem Daňhelem. Všichni tři se proti obvinění odvolali.
– Do stablecoinového bandwagonu se připojila další obří americká společnost, která se zabývá mezinárodními a vnitrostátními platbami a převody peněz – MoneyGram. Společnost spustila vlastní dolarový stablecoin MGUSD jako součást své nové blockchainové platební infrastruktury.
MGUSD nechce konkurovat zavedeným stablecoinům fungujícím v rámci krypto ekosystému, ale podobně jako její konkurence cílí hlavně na rychlé a levné finanční transfery (zejména remitenční platby), a to především u vyčleněné klientely, která nemá přístup k tradičním finančním službám.
„MGUSD je stablecoin, který jsme vytvořili pro naše zákazníky, pro rodiny posílající peníze domů a pro miliardy lidí po celém světě s omezeným finančním přístupem,“ uvedla společnost v úterní tiskové zprávě. Dodala přitom, že tito lidé tak získají stabilní zůstatek denominovaný v dolarech, který mohou držet a mít k němu přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a pohybovat se po celém světě a dle potřeby směňovat do místních měn.
Emitentem nicméně není samotná společnost, ale Bridge, firma vlastněná dalším platebním gigantem, společností Stripe. Stablecoin běží na blockchainu Stellar a je ukládaný v peněženkách Fireblocks.
– I když s tím podkladové spotové ceny předních kryptoaktiv až na výše zmiňované výjimky moc nekorespondují, globální derivátový trh CME Group hlásí velmi úspěšný start svého 24/7 trhu s futures a opcemi na kryptoaktiva. Trh byl spuštěný minulý pátek a jen za víkend, tedy za sobotu a neděli, se na trhu zobchodovalo přes 7 200 kontraktů s nominální hodnotou kolem 50 milionů dolarů.
Tento týden skupina navíc spustila ještě funkci obchodování s futures kontrakty na volatilitu bitcoinu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, která investorům umožňuje sázet na 30denní implikovanou volatilitu bitcoinu.
„Nabídkou nepřetržité likvidity o víkendu uspokojujeme poptávku klientů a překlenujeme propast mezi tradičními regulovanými místy a 24/7 povahou kryptoaktiv,“ prohlásil v pátečním tiskovém oznámení Tim McCourt, globální ředitel pro akcie, devizy a alternativní produkty v CME Group.
CME Group byla v roce 2017 druhou americkou tradiční finanční společností, která začala na trhu nabízet regulované futures kontrakty na bitcoin a přinesla tím na bitcoinový trh první vlnu institucionálního zájmu. Od té doby se ale její produktové krypto portfolio značně rozšířilo a průměrný denní otevřený zájem u této skupiny produktů dosáhl v roce 2025 více než 31 miliard dolarů.
Aktuální kroky CME ale mají ještě jeden důsledek, který bude zároveň tak trochu příčinou. Donedávna byla běžná praxe, že obchodníci sledovali CME kvůli mezerám, které vznikaly, když futures obchody v pátek uzavřely, ale spotový bitcoin se obchodoval přes víkend dál.
Na víkendovém grafu tak vznikla mezera a kolem ní pak zase obchodní strategie postavené na myšlence, že ceny sblíží a tuto mezeru zaplní. Nově už nebude co zaplňovat. Jaký asi bude dopad na spotový trh?
– Český Trezor a dceřiná firma Tropic Square mají bezpečnostní problém, není ale kritický. Bezpečnostní výzkumný tým Donjon, který patří hlavní konkurenci mezi výrobci hardwarových kryptopěněženek, tedy společnosti Ledger, odhalil hardwarovou zranitelnost v secure element čipu TROPIC01, použitém v nejnovější hardwarové peněžence výrobce, tedy modelu Trezor Safe 7.
Donjon demonstroval laboratorní laserový útok, který u peněženky úspěšně obešel systém ověřování firmwaru čipu. Útok je ovšem fyzicky velmi náročný, a tudíž nepraktický. Vedle fyzické přítomnosti peněženky vyžaduje otevření zapouzdření čipu a zároveň použití velmi přesně kalibrovaného laseru o vlnové délce 1064 nm k vnesení chyb do procesu ověřování podpisu čipu.
Prakticky použitelný je pak jen během aktualizací firmwaru a spouštění zařízení, kdy umožňuje útočníkovi načíst neoprávněný firmware do čipu a s dodatečným vnesením chyb během spouštění jej spustit. Jak následně přiznal samotný Tropic Square, zranitelnost ovlivňuje všechny produkční čipy TROPIC01, které jsou v současné době v provozu.
Trezor se na druhé straně dlouhodobě netají tím, že otevřený secure element čip TROPIC01 je pouze jednou ze tří nezávislých bezpečnostních vrstev uvnitř Trezor Safe 7 a jakýmsi proof of konceptem technologie. Hlavně na něm ale podle trezoru nejsou uloženy privátní klíče ke kryptoměnám ani zálohy peněženek.
Firmy nicméně přesto urychleně zareagovaly vydáním aktualizace firmwaru, která na čipu umožňuje deaktivovat režim MAINTENANCE, čímž se uzavře primární vstupní bod útoku.