Její dokument o sourozencích dětí, které mají speciální potřeby, oslovil publikum na domácích i zahraničích festivalech i odborné kruhy. Film Ta druhá režisérky Marie-Magdaleny Kochové přichází s niternými emocemi sourozenecké lásky, s tématem oběti, ale také naráží na nástrahy nefunkčního společenského systému.

Energická tvůrkyně nepůsobí jako někdo, ke komu byste měli cítit soucit. Přesto i studentka FAMU, jejíž filmy se uváděly v Kanadě, na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu či v Karlových Varech, je sama skleněným dítětem.

Vyrostla vedle handicapované sestry, která vyžaduje komplexní systém péče. Stejně jako hrdinka dokumentu Kochové Johanka je díky životní zkušenosti silnější a empatičtější, i když se musela mnohého vzdát.

„Těžko se o tom mluví, protože to nechci zjednodušit na ‚film o handicapu‘. Je to spíš snímek o sourozencích, o tichu v rodinách, o tom, co nedokážeme vyslovit, ale stejně to žijeme,“ vysvětluje Kochová.

Ta druhá a téma skleněných dětí pro ni není autoterapií, ale způsobem, jak k často opomíjenému tématu přitáhnout pozornost. Má za sebou úspěšnou festivalovou cestu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Karlovy Vary (zde jako první český film a současně první dokument získal prestižní místo v přehlídce Tady Vary a nyní míří do kin), Jihlava, Berlinale –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a spolu s ním startuje také osvětová kampaň pod názvem Jsme ti druzí.

Přináší sérii video rozhovorů s dosud opomíjenými hlasy, na nichž se podílejí odborníci, filmoví tvůrci i známé osobnosti jako Kateřina Sokolová. Cílem je otevřít prostor pro sdílení zkušeností, oslovit nejen dotčené děti, ale i jejich okolí.

Proč Marie-Magdalena Kochová i přes všechny úspěchy netuší, čím se bude živit? A co je pro ni film, když ne zaměstnání? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!