Není jenom panovnicí a vrchní velitelkou ozbrojených sil. Její Veličenstvo královna Alžběta II. je i kapitánkou britského průmyslu.
A v současných důležitých dnech, kdy ve Velké Británii a řadě zemí společenství Commonwealth dochází k postupnému rozvolňování preventivních opatření proti šíření koronavirové nákazy a otevírání prvních obchodů z takzvaného „nikoli životně důležitého“ segmentu, je to znát více než kdy předtím.
Coby hlava a patronka British Chambers of Commerce královna v pátek v nezvykle otevřeném dopise podpořila zástupce britského byznysu, od průmyslníků až po drobné živnostníky, obchodníky a zástupce lokálních řemeslných cechů.
A nejenom ty místní, prostřednictvím Britské obchodní komory. Královnin vzkaz, který publikovala na oficiálním twitterovém účtu Buckinghamského paláce i svých oficiálních stránkách, platí opět i jako povzbuzení pro celý svět.
Panovnice, která se podepsala tradičně jako „Elizabeth R“, Elizabeth Regina, tedy Alžběta, královna, chválí zástupce průmyslu a obchodu, „malého i velkého“, a oceňuje jejich odpovědnost vůči komunitě, v níž působili během krize. Vyjadřuje ale i naději v rychlé znovunastartování a obnovení a oživení ekonomiky.
A jen vzkazy a povzbuzením pro obchodníky a firmy to ze strany britské královské rodiny rozhodně nekončí. První oficiální návštěva nyní nejmladšího nástupnického páru, tedy Jeho královské Výsosti prince Williama a jeho manželky, vévodkyně Catherine, vedla totiž v pátek také mezi podnikatele.
Dvojice od března pobývala v izolaci se svými třemi dětmi v prostředí venkovského sídla Anmer Hall, odkud od té doby komunikovala s veřejností třeba z řad zdravotnických zařízení nebo představitelů charit a nadací výhradně prostřednictvím videohovorů, motivačních vystoupení a konferencí na platformách typu Zoomu. V pátek se William a Kate poprvé po třech měsících objevili na veřejnosti.
A zamířili na velmi nezvyklá místa pro návštěvu královské dvojice. Vévodkyně navštívila místní rodinné zahradnictví Fakenham Garden Centre v hrabství Norfolk, princ William zase zamířil do populární rodinné pekárny Smiths the Bakers, rodinné firmy s více než padesátiletou tradicí.
Nešlo přitom o nějakou bezvýznamnou oficialitu – na obou místech se každý z nich dlouze zabýval současným stavem místního byznysu, zajímali se o situace, jimž byli podnikatelé během koronavirové krize vystaveni, a ptali se na řešení, jimiž by byznys bylo možné nejrychleji oživit.
Vévodkyně Kate sdělila Martinovi a Jennie Turnerovým, majitelům zahradnictví Fakenham Garden Centre, nakolik byla pro její rodinu, a především její děti, během karantény důležitá možnost pobytu venku, třeba právě při práci na zahradě a sázení bylinek. Mluvilo se i o bezpečnostních opatřeních, která zahradnictví zajišťuje pro své zákazníky při svém znovuotevření.
Společně mluvili o dopadu nákazy covidem-19 na byznys, vévodkyně se zároveň zajímala o podporu, kterou zahradnictví poskytovalo místní komunitě – Turnerovi například dávali zeleninu a bylinky zdarma místním seniorům.
Princ William zase hovořil s majiteli pekárny, Paulem a Teresou Brandonovými; při vstupu do pekařství si princ, který v neděli oslaví osmatřicáté narozeniny, příkladně očistil ruce připravenou dezinfekcí, během návštěvy také nakoupil pečivo pro rodinu, mimo jiné i chleba a croissanty plněné čokoládou, které má nejraději jeho nejstarší syn, princ George, a jeho sestra, princezna Charlotte. Brandonovi zase Williama překvapili osobním dárkem. Na nedělní oslavu narozenin mu upekli dort s princovými oblíbenými fotbalovými motivy.
A už svou přítomností, mimochodem oba ve velmi neformálním oblečení, přitáhli pozornost k nutnosti oživit místní britské podnikání a pozvat zákazníky zpět do oblíbených obchodů. To bylo ostatně i jedním z hlavních poselství neformální návštěvy Cambridgeových v místních obchodech.
O vzájemných britsko-francouzských obchodních vztazích a dohodách ostatně na jiném místě, v Clarence Housu v Londýně, mluvil v témže čase i Williamův otec, následník trůnu Charles, princ z Walesu. Ten s manželkou, vévodkyní Camillou, přijal při oficiální návštěvě Londýna francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Návštěva proběhla u příležitosti 80. výročí slavného projevu Charlese de Gaulla k francouzskému obyvatelstvu, který de Gaulle odvysílal 18. června 1940 prostřednictvím britské BBC z Londýna, kde tehdy pobýval. Tehdejší generál de Gaulle v projevu dodnes zvaném „Appel“ motivoval Francouze k rezistenci a odporu vůči německé okupaci.