Letošní léto je konečně v pořádku. Královna je ve Skotsku.
Na svůj milovaný Balmoral dorazilo Její Veličenstvo královna Alžběta II. tento týden i s manželem. Společně přicestovali dokonce letadlem; přistáli na Aberdeen Airport a následně přejeli v autě s řidičem přímo do svého skotského letního sídla, vzdáleného asi hodinu cesty od letiště.
Tam je uvítal jejich personál – členové obsluhy královské domácnosti vyrazili do Skotska s dvoutýdenním předstihem před svou paní, aby vše připravili.
Královna a její manžel se ubytovali v hlavním paláci a jistě radostně očekávají návštěvy dalších členů rodiny, kteří se za svou matkou, babičkou a prababičkou královnou nyní do Skotska tradičně chystají.
Oproti zvyklostem ale přece jen k jedné změně dojde. Za normálních okolností by se královna každou neděli účastnila mše ve zdejším nedalekém kostelíku Crathie Kirk. Cesta panovnice z Balmoralu do kostela Crathie Kirk je tradiční oblíbenou kratochvílí místních, kteří svou královnu, projíždějící v autě, po cestě nadšeně zdraví a projevují radost z její přítomnosti.
Často královnu doprovází v autě i některá další dáma z rodiny, tradičně to bývá Catherine, vévodkyně z Cambridge a manželka prince Williama, nebo oblíbená snacha Sophie, hraběnka z Wessexu, manželka královnina nejmladšího syna, prince Edwarda.
Prozatím se však skotští poddaní své královny v kostele nedočkají. Jak nyní o víkendu oznámil Buckinghamský palác, Alžběta II. se rozhodla pravidelných nedělních mší v Crathie Kirk neúčastnit. Důvodem jsou současné obavy z šíření koronavirové nákazy.
Připomeňme, že zrovna oblast Aberdeenshire byla v uplynulých dnech opět izolována a kvůli rostoucímu počtu případů nemoci covid-19 tu byla zavedena opět velmi přísná restriktivní opatření, včetně lockdownu, uzavřených obchodů, restaurací a většiny veřejných míst.
Crathie Kirk v roce 1895. | Foto Wikipedia
I proto se nyní
94letá panovnice a její 99letý manžel rozhodli prozatím také
izolovat a zůstat v komplexu zámku Balmoral a jeho nejbližším
okolí, které zejména Alžběta II. ráda využívá k procházkám.
Hluboce věřící panovnice zatím k nedělní modlitbě
využije prostředí privátní kaple přímo v zámku Balmoral.
Přesto jsme se
aktuální vydání Forbes Royal rozhodli věnovat právě kostelíku
Crathie Kirk, který se nachází jen několik kilometrů od
Balmoralu. Jde totiž o pozoruhodnou památku.
Magické místo opředené legendami je spojené už s působením prvních křesťanů ve Skotsku v 9. století. Tehdy totiž aberdeenshirský biskup, svatý Manire, mimochodem vrstevník českého knížete Bořivoje a jeho ženy, svaté Ludmily, podle doložených písemností křtil na místě jen pár kroků od dnešního kostelíku Crathie Kirk první konvertity ze zdejšího společenstva původně pohanských Piktů.
Z keltským
jazykem hovořícího původního obyvatelstva Skotské vysočiny se
tak stali první skotští křesťané, a dělo se to právě tu, byť
ve zcela jiných kulisách, než které tvoří prostředí dnešního
kostela.
Současná podoba kostela Crathie Kirk vznikala až v průběhu 19. století. Základy byly položeny už roku 1804 a během následujících let byl vystavěn kostel, který počátkem 40. let 19. století začala navštěvovat nová anglická královna, mladá Viktorie, s novomanželem princem Albertem.
Ti si zdejší panství mimořádně oblíbili a roku 1852 se rozhodli zámek Balmoral odkoupit. Od té doby tu se svou početnou rodinou trávili každé léto a většinu volných chvil – a k nedělním mším, stejně jako dnešní královna, využívali právě Crathie Kirk.
Královna Alžběta II. před Crathie Kirk. | Foto Wikipedia
A byla to právě
královna Viktorie, kdo položil základní kámen k nové
přestavbě kostela do jeho dnešní podoby, jak je znám od roku
1893. Kostel vybudovaný ve stylu anglické novogotiky z místního
žulového kamene a střechou z dřeva zdejších skotských
borovic je od té doby propojen s mnoha členy britské
královské rodiny.
Sama královna Viktorie příkladně věnovala kostelu krásná vitrážová okna u oltáře, zdobená motivy svatých. Její nejmladší dcera, princezna Beatrice, zase kostelíku Crathie Kirk věnovala čtyři zvony do kostelní věže – jejich zvuk se ozývá dodnes – mimochodem právě po této Beatrici je pojmenována nedávno provdaná vnučka královny, princezna Beatrice z Yorku.
Král Edward VII. pak věnoval kostelu jeho krásnou mramorovou výzdobu. A dnešní panovnice věnovala kostelu vzácné vydání Bible.
A ke kostelu v malebném prostředí kopcovité krajiny Aberdeenshiru se vážou i dvě osobní události ze života současné britské královské rodiny.
V roce 1992 se v tomto kostele během komorního obřadu podruhé vdala jediná dcera královny, princezna Anna. Právě v romantickém prostředí skotského kostela si krátce před Vánoci 1992 vzala svého současného manžela, Timothyho Laurence.
Královna Alžběta II. uvnitř Crathie Kirk. | Foto Wikipedia
Skotsko si dcera královny vybrala z pragmatických důvodů: na rozdíl od anglikánské církve, která to tehdy nedovolovala, totiž Church of Scotland nevylučuje možnost provdat se i podruhé v církevním prostředí. Na manželství totiž nepohlíží jako na nerozlučitelnou svátost, proto i dříve rozvedeným párům ve Skotsku umožňují i druhý sňatek v kostele.
A právě
v kostele v Crathie Kirk byla na konci srpna 1997 na přání
královny, která tou dobou ve Skotsku s celou rodinou pobývala,
sloužena i první zádušní mše za tragicky zesnulou princeznu
Dianu. Účastnili se jí všichni přítomní členové rodiny,
včetně obou mladých synů zemřelé princezny.
Letos kostel v Crathie Kirk prozatím zůstává prázdný, bez přítomnosti panovnice. Není však vyloučeno, že se v průběhu léta královna Alžběta II. do svého oblíbeného kostela opět vrátí. Na panství Balmoral by ona a její rodina měly zůstat dle vyjádření tiskového oddělení paláce dokonce až do začátku října. Je tedy pravděpodobné, že se místní své panovnice na cestě do kostela přece jen dočkají.