Mám pro vás jeden tajný tip. Ischii jsem objevil před pár lety trochu náhodou. Při čtení Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante jsem si zapamatoval, že hlavní postava Lenu se, ačkoli žije v chudinské čtvrti přímořské Neapole, poprvé podívá na pláž, teprve když jede pomáhat do prázdninového domu na ostrov Ischia, který správně spadá pod Neapol.
Na pláži Maronti samozřejmě prožije svoje první prázdninové dobrodružství. Při cestování po Itálii jsem si pak řekl, že to možná stojí za zkoušku. A ostrov nezklamal.
Ischia je největším ostrovem v zálivu a leží na dohled od krásného Capri, které mimochodem stojí také za výlet. Zatímco Capri je proslulé jako místo drahých hotelů, kde si dávají dostaveníčko slavní a bohatí, tento ostrov je o něco méně okázalý, ale stále velmi okouzlující. Tam, kde Capri slouží hlavně jako instagramový spot pro zahraniční turisty, Ischia je oblíbená především mezi Italy, kteří této sociální síti zase tolik nedají.
Retro chic
Hlavním kouzlem Ischie je, že si zachovává atmosféru, která je skoro retro a připomene prázdniny, jak si je (tedy pokud jste v té době už byli naživu) pamatujete z 80. let. Možná je to starými reklamními štíty nebo tím, že tu nebývá přeplněno. Také tu nenajdete žádné velké řetězce s mnohaposchoďovými hotelovými komplexy, jen menší hotýlky a ubytování v soukromí.
Spolu s přirozenou krásou vulkanického ostrova – najdete tady vysoké kopce i lesy, kilometry dlouhých pláží, mořské jeskyně i horké lázeňské prameny – je to místo jako dělané na dovolenou, chcete-li opravdu vypnout.
Pokud jde o přeplněnost: všem, kdo se chystají do Itálie, vždy doporučuji, aby se jí vyhnuli v srpnu, kdy je hlava na hlavě prakticky všude na jih od Říma. Tou dobou mají totiž prázdniny nejen zahraniční turisté, ale také většina Italů a školou povinných dětí. A jelikož se zároveň jedná o měsíc s nejvyššími teplotami, vřele vám doporučuji, podívat se sem raději v květnu či červnu nebo během září.
Na Capri i do Sorrenta
Na Ischii se dostanete pohodlně trajektem z Neapolského přístavu. Ten vyjíždí asi desetkrát denně a stejně jako na tento ostrov míří také na další ostrovy i do měst, která by po souši byla hůře dosažitelná. Z hlavního města ostrova si tak můžete po moři zajet na Capri nebo do Sorrenta, pitoreskního města na pobřeží Campanie, v obou případech jde o příjemnou hodinovou plavbu, kterou si můžete vložit do programu jako jednodenní výlet, zatímco budete na Ischii odpočívat.
Lodí se z ostrova dostanete také do Amalfi, které je vizuálně úchvatné, ale upřímně – za delší než jednodenní výlet nestojí. Zůstat na Ischii a podnikat odtud výlety má celou řadu výhod, například i to, že během jarní a letní sezony se vám bude daleko lépe shánět příjemné ubytování tady než v turisticky přeexponovaném Capri, o Amalfi ani nemluvě.
Lázně během prázdnin?
Samostatnou kapitolou a důvodem, proč na ostrov míří řada lidí z pevniny, nejsou jen pláže, ale také místní minerální prameny. Některé jsou chladné, jiné horké a najdete je rozeseté po celém ostrově. Jejich největší koncentrace je na severozápadní straně ostrova a vybrat si můžete jak z okázalých lázeňsko-hotelových domů, tak i z pokorných přírodních pramenů.
Nejznámější z nich je asi pramen Sorgeto, který prýští přímo z mořského dna u malého zálivu nedaleko městečka Sant’Angelo a je přístupný zdarma. Řada i menších hotelů tu tak nabízí vlastní bazén s horkou minerální vodou, ty nejdražší pak kromě toho také bazénů několik a k tomu ještě luxusní výhled na moře a nedaleké ostrovy.
Za trendy vyrazte jinam
Napíšu to zcela upřímně. Pokud patříte mezi ty cestovatele, kteří potřebují během cestování odškrtat ze seznamu cool bister z Instagramu, Ischia možná nebude úplně pro vás. Ostrov je oblíbený už dobrých sto let, ale není zřejmě oblíbený mezi hip mládeží. Proto tu restaurace pořád vypadají trochu tak, jak vypadávali dvacet třicet let zpátky, předtím než vznikl fenomén sociálních sítí.
Nenajdete tu tedy moc cool barů, kaváren s lehce praženou kávou ani restaurací pyšnících se vkusným minimalistickým interiérem. Má to ale svoje výhody. Brzy tu totiž zjistíte, jak je podobné hodnocení povrchní a zavádějící.
Jelikož i já jsem tak trochu „chycený“ různými gastro trendy, byl jsem v rozpacích, když jsem si nad pláží Maronti objednával sendvič s tuňákem v nevzhledném stánku se zalaminovaným menu. Jenže, co naplat, už začala siesta, já měl hlad a všude jinde už měli zavřeno. Výsledkem bylo, že jsem si asi za tři eura objednal ciabattu s tuňákem, mozzarellou a rajčaty. A víte co? Byl to asi nejlepší sendvič, který jsem v životě jedl!
Někdy je třeba provětrat svoje vlastní předsudky. A pokud to uděláte, uvědomíte si, že třeba v obyčejné plážové restauraci El Faro vaří stejně výborně jako v jakémkoli cool milánském podniku, jen k tomu prostě nepřidávají pinterestový design.
Auto? Možná spíš elektrokolo
Ostrov je malý a má i překvapivě dobrý systém veřejné dopravy (a to na jihu Itálie opravdu není samozřejmost). Pokud se chcete ale pohybovat sami a nezávisle a necestujete s malými dětmi, ideální je půjčit si v přístavním městě skútry, případně elektrická kola, která získávají i v Itálii stále větší oblibu. Jejich půjčovny najdete na mnoha místech na ostrově. Dostanete se tak rychle i na hůře přístupná místa a bude to efektivnější a levnější než s autem.
Kde se ubytovat?
San Montano
Pětihvězdičkový resort hotel najdete na severním cípu ostrova a mimo skvělý servis se tu budete moct ponořit samozřejmě také do bazénů s horkou minerální vodou.
Matì Maison
Soukromá vila se zahradou a výhledem na moře v rybářském městečku Forio pro ty, kdo preferují ubytování v soukromí.
La Mandorla
Hotel ve střední kategorii několik kroků od pláže Maronti, kde na vás dýchne ta správná retro atmosféra.
Co nevynechat?
Přírodní park Cretaio
Ischia nejsou jen pláže a prameny. Kopcovitý přírodní park plný voňavých borovic a občasných výhledů je perfektní, pokud povalování s knížkou není úplně vaše forte.
Giardini La Mortella
Myrtová zahrada je malý botanický ráj vytvořený lady Susanou Walton, manželkou britského skladatele Williama Waltona, který se kdysi s manželkou usadil na Ischii. Od 90. let je tato zahrada na výčnělku ostrova u města Forio otevřená pro veřejnost.
Maronti
Pravděpodobně nejdelší souvislá pláž na ostrově, kterou zpopularizovala spisovatelka Elena Ferrante v románové tetralogii Geniální přítelkyně, je perfektní spot, když chcete vypnout.
Kde jíst a pít?
Il Borghetto
Tradiční trattorie, která patří mezi nejoblíbenější na Ischii, se specializuje především na dary moře, ryby a těstoviny.
La Cantina Torre di Mezzo
Rustikální restaurace na východním výběžku ostrova nabízí nejen skvělé jídlo, ale také výhled jako málokterá jiná.
La Granita Forio
Když je moc vedro i na smetanovou zmrzlinu, co si dáte? No pokud jste v Itálii, objednáte si granitu, čili ovocnou ledovou tříšť. Tu sice mají leckde, ale v La Granita ve Foriu se specializují přímo na ni!