Určitě to taky znáte, týden v plném proudu, v práci meeting za meetingem, postarat se o děti nebo si najít čas na partnera, plánovaný večírek s přáteli za rohem a vy nevíte, kam skočit dřív. Ukážeme vám pár triků, díky kterým vám s jistotou vytrhneme trn z paty, a vy si party zaslouženě užijete, a navíc dostanete pětihvězdičkové hodnocení.
Základem je pečlivá příprava a načasování, ty, když zvládnete, máte napůl vyhráno. Ať už plánujete šťavnaté kuře, perfektní růžový hovězí roštěnec nebo steak, kterým ohromíte celé osazenstvo u stolu, nachystejte si je předem. K masu přidejte máslo, bylinky nebo marinádu a v unikátní vakuovací zásuvce Gaggenau z balíčků vysajete 99,9 % vzduchu.
„Bez přístupu vzduchu se všechny chutě do masa dostanou mnohem rychleji a intenzivněji, tak se nemusíte strachovat o hodiny až dny naložené maso a jen ho uložíte do lednice do chvíle, než ho budete potřebovat. Vakuovat můžete mimochodem téměř cokoliv, od mouky, cukru, po vývar, demi glace a ovoce, kdy se dokonce ani to křehké díky regulované síle odsávání nerozmačká. Při každém vaření nebo pečení si odeberete jen tolik, kolik potřebujete, znovu zavakuujete a udržíte suroviny mnohem déle čerstvé,” popisuje nesporné výhody šéfkuchař Tomáš Levý.
Tuhle vychytávku ocení snad každý, kdo v kuchyni tráví nějaký čas. V přihrádce můžete i jednoduše zavařovat, což je takový hezký bonus navíc. Pokud jste to někdy zkoušeli, tak víte, že je to celkem proces.
Úsporným krokem číslo 2, který můžete do časového harmonogramu zařadit i pár dní předem, je příprava masa sous-vide v parní troubě. Zavakuované balíčky vložíte do trouby a necháte je při správné teplotě, kterou parní trouba udrží po celou dobu na stupeň přesně, žít vlastním životem. Základem metody sous-vide je kromě vakuování příprava při konstantní nízké teplotě. Největší výhodou je, že si potraviny zachovají své původní vlastnosti, přirozenou chuť, šťávy i texturu. Zpracováním se nemění obsah živin, vzhled, barva ani vůně.
„Tím, že je maso uzavřené, nedochází k žádnému odpařování, a naopak se veškeré chutě dostávají dovnitř. Uvolněnou intenzivní šťávu můžete použít třeba na základy omáček. A to neplatí jen o mase. Pokud se chcete blýsknout dokonalými bramborami, do balíčku přidejte máslo, bylinky a uvidíte, že i z obyčejných brambor ze supermarketu dokážete vykouzlit delikatesu. Nic se totiž nevyvaří do vody, ale zůstává pěkně uvnitř,” předává kuchařské know-how Tomáš.
V parní troubě Gaggenau se navíc nemusíte o nic starat, je připojená na vodu i odpad, takže si sama reguluje množství páry. Po vaření stačí jen do trouby vložit speciální čisticí patronu a veškeré čištění, které nebaví snad nikoho, udělá za vás. Sous-vide připravené suroviny počkají v lednici k finálnímu dokončení, křupavou kůrku na mase doděláte buď znovu v troubě nebo jednoduše na grilu nebo pánvi. Před vašimi hosty se tak během pár minut proměníte v hvězdu kuchyně.
Pokud jste propadli nejen kváskovému pečení, u vaší dinner party by tohle nemělo chybět. Není nic lepšího, než vůně čerstvě upečeného chleba prostupující celý byt. Zapomeňte ale na hodiny se nahřívající kámen nebo litinový hrnec v troubě. V Gaggenau šli o krok dál a vymysleli kámen, který má přídavné topné těleso, takže jeho nahřátí v horkovzdušné troubě zabere asi jen 15 minut až do teploty 300 °C, což je pro chleba klíčové. Jakmile ho na kámen položíte, dostane teplotní nakopnutí, které mu pomůže rychle narůst.
Za chvíli tak získáte pecen jako z prémiové řemeslné pekárny s dokonale zkaramelizovanou kůrkou, jako byste ho pekli v peci na dřevě. A když už jsme u té pece, tak na každé dinner party nešlápnete vedle s pizzou. Možná ji nebudete vyhazovat nad hlavu, ale vypadat a chutnat bude jako z pravé italské pizzerie a na stole bude doslova za pár minut.
Jakmile začnou hosté přicházet, nemusíte trávit hodiny u plotny mimo veškeré dění, naopak se možná stanete středem pozornosti. Obzvlášť pokud pro tuto příležitost využijete technologii Teppan Yaki vycházející z japonské kuchyně, kdy se jídlo připravuje přímo před hosty na kovové desce, teppanu.
„Můžete bavit hosty a zároveň na Teppanu grilovat, připravit rychlé zeleninové soté, něco ohřát nebo třeba vyšvihnout parádní lívance s karamelizovanými banány. A nepotřebujete vlastně žádné hrnce ani pánve, jen špachtli, se kterou na Teppanu pracujete,” vyzdvihuje přednosti šéfkuchař, když pomocí obyčejného ledu Teppan jednoduše a efektivně čistí.
Prudké zchlazení zatáhne póry na ploše a veškeré nečistoty se rozpustí, takže i závěrečný úklid zabere pár vteřin. Kromě Teppanu posunuli v Gaggenau na úplně jiný level i indukční desky, ty si totiž dokážou zapamatovat, jakou nádobu jste na plochu dali a jaký výkon u ní nastavili, i když s ní budete libovolně po ploše posunovat, nebo si rovnou nastavit jednotlivé zóny a podle nich s hrnci a pánvemi pracovat.
„Je to vlastně ještě lepší než v profesionální kuchyni, tam si nemůžete jen tak přesunout hrnec a neregulovat výkon. Na téhle desce navíc pomocí speciálního stojanu můžete používat i pánev wok s obloukovým dnem, to žádná jiná, ani profesionální, neumí,” dodává Tomáš, když během chvilky servíruje voňavý wok z krevet a pak choi.
Přípravy v tomto stylu si užije každý, kdo rád vaří, a ještě bude sklízet jednu pochvalu za druhou. Z vinotéky, která díky třem samostatně regulovatelným teplotním zónám perfektně vychladí šampaňské, bílé i červené víno zároveň, zbývá už jen vytáhnout tu správnou láhev (nebo několik) a užít si večírek.