Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, businessové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže, vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.
Kdekdo už svůj léty prověřený recept na ten nejlepší bramborový salát má. Aby taky ne! Pokud se do této skupiny zatím neřadíte nebo jste otevřeni inovacím, pokusíme se vám dnes (se vší úctou ke všem rodinným receptům) nabídnout alespoň malou inspiraci, jak salát vylepšit, obměnit či udělat o trochu jinak, než je u vás zvykem. Najdete zde recept na poctivou domácí majonézu, která v bramborovém salátu nesmí chybět, i inspiraci na ozdobu salátu křepelčími vajíčky.
Bramborový salát nachystejte ideálně den před Štědrým dnem nebo – ale to opravdu nejpozději – hned ráno v den D. Ten nejlepší salát si totiž potrpí nejen na kvalitní suroviny, citlivou péči, ale především také odpočinek. Pokud mu ho věnujete dostatek, odmění vás těmi nejlepšími chutěmi, které jste do něj vložili. Bramborový salát bude po správném proležení výraznější a samozřejmě ten nejlepší!
Na 4 až 6 porcí potřebujete:
- 800 g brambor typu A (keřkovské rohlíčky)
- 2 mrkve
- 2 petržele
- ½ bulvy celeru
- 8 menších nakládaných okurek
- 150 g mraženého hrášku
- 1 menší cibuli
- sůl
- pepř
- 1 lžíci dijonské hořčice
- 4 lžíce domácí majonézy
- 2 lžíce zakysané smetany
- asi 3 lžíce láku z okurek
- 8 křepelčích vajíček
Na domácí majonézu:
- 1 větší žloutek pokojové teploty
- sůl
- 175 ml slunečnicového oleje
- lák z okurek
- citronovou šťávu / bílý vinný ocet
- bílý pepř
- dijonskou hořčici
Postup
- Přípravu salátu si velmi usnadníte den dopředu uvařenou zeleninou a předem nachystanou domácí majonézou. Brambory podobné velikosti, mrkev, petržel a celer pořádně i se slupkou umyjte a uvařte v osolené vodě doměkka. Zelenina vařená ve slupce získá jednoduše výraznější chuť. Hlídejte, ať ji zbytečně nepřevaříte, poté ji slijte a nechte (do rána) vychladnout.
- Domácí majonézu můžete připravit rychlejším způsobem za pomoci tyčového mixéru. Tam si však tolik neuhlídáte její výslednou konzistenci a navíc přijdete o možnost připravit si majonézu pěkně postaru (a to by vás zajisté mrzelo!). Způsob, který si zvolíte, necháme na vás, my půjdeme tou poctivější cestou.
- Klíčem k úspěchu je pracovat se žloutkem pokojové teploty. Dejte jej do mísy a lehce posolte. Poté přilijte opravdu jen pár kapek z odváženého množství oleje a metličkou do žloutku důkladně vmíchejte. Tento postup zopakujte nejméně šestkrát nebo dokud nebude směs zůstávat na metličce. Je to normální jev, že se na ni nabalí. Hlídejte si především, aby se majonéza nesrazila kvůli jednorázově velkému množství přilitého oleje. Buďte proto v této fázi trpěliví (ano, ruka vás bolet bude). Jakmile směs takto zhoustne, je načase přilít asi lžíci láku z okurek a dobře promíchat. Směs v tuto chvíli značně zřídne, ale její hustotu následně doladíte vmícháním dalšího oleje. Pro kyselejší chuť můžete místo láku z okurek vmíchat také citronovou šťávu nebo bílý vinný ocet. V této fázi jste za vodou, resp. za úspěšným základem dobré majonézy. Nyní postupně přimíchávejte už po větších dávkách olej, dokud nezískáte požadovanou hustotu. Majonézu dochuťte solí, bílým pepřem, dijonskou hořčicí a podle chuti jí znovu přidejte na kyselosti šťávou z citronu či okurkovým lákem. Správnou konzistenci případně znovu doladíte přimícháním oleje. Majonézu přendejte do uzavíratelné nádoby a dejte do lednice.
- Vychladlou zeleninu zbavte slupek a nakrájejte na kostičky. Dávejte vše do velké mísy. Přidejte nakrájené okurky a zelený hrášek, který jste nechali rozmrznout. Malou cibuli (lze použít i šalotku nebo červenou cibuli) nakrájejte najemno a dejte do síta. Vložte ji na pár vteřin do horké vody a poté propláchněte pod studenou vodou. Nechte ji okapat a přidejte do salátu. Cibule bude mít jemnější chuť, nebude tolik nadýmat a salát vydrží poněkud déle (cibule nebude pouštět tolik šťávy, která může zkracovat jeho trvanlivost).
- Salát osolte a opepřete, přidejte dijonskou hořčici, domácí majonézu, zakysanou smetanu a opatrně začněte odspodu míchat. Znáte to – důkladně, avšak s citem. Přilijte přiměřené množství okurkového láku a už jen vylaďte chuť dle svých preferencí. Pamatujte na to, že méně je někdy více – salát se ještě do druhého dne pěkně proleží.
- Křepelčí vejce uvařte natvrdo, postačí jim maximálně 4 minuty. Vařte je opatrně v mírně vroucí vodě, aby o sebe nepopraskala. Po uvaření je zchlaďte ve studené vodě. Naklepněte ve spodní části o prkénko a zakružte s nimi. Skořápka lehce popraská a budou se pak lépe loupat. Rozkrojte je napůl a ozdobte jimi připravený salát. Část můžete nakrájet na menší kousky a vmíchat přímo do salátu (přidávají se stejně až úplně nakonec, aby neutrpěla velkou újmu vším tím mícháním). Salát nechte odležet do Štědrého dne a užijte si krásné Vánoce!
Jaké brambory do bramborového salátu? Jak je již dobře známo, do bramborového salátu patří brambory typu A. Jedná se o nejméně moučný typ brambor a jsou dost pevné na to, aby se ze salátu nestala nežádoucí kaše. Nejlepší odrůdou, pro salát jako stvořených, je odrůda keřkovské rohlíčky. Mají dlouze oválný až rohlíčkovitý tvar a díky své typicky pevné konzistenci jsou speciálně vhodné právě pro přípravu bramborových salátů.
Syrová vejce v majonéze? Vejce pro výrobu domácí majonézy vybírejte opravdu nejvyšší kvality a z ověřených zdrojů. Pro větší jistotu a bezpečnost použijte pasterizované žloutky (zakoupíte snad v každém obchodním řetězci nebo je můžete pasterizovat sami – žloutky zahřívejte asi 3 minuty při teplotě mezi 60 a 65 °C).