Nová studie britských vědců dokazuje, že používání chytrých telefonů může vést až k závislosti. Její autoři proto navrhují, aby u každého telefonu bylo varování, že škodí zdraví.
Pokud patříte mezi ty, kdo mají svůj smartphone neustále po ruce – třeba i když spíte – pak byste si možná měli začít klást otázku, zda už to není příliš. Dokázali byste se svého telefonu vzdát, pokud byste chtěli? Nebo nad jeho užíváním ztrácíte kontrolu? O tom, jak se zbavit závislosti na moderních technologiích jsme psali už tady.
Studie vědců z univerzity v Derby, publikovaná v International Journal of Cyber Behaviour, Psychology and Learning, potvrzuje, že čím více váš smartphone používáte, tím více riskujete, že se bez něj pak nedokážete obejít. A nejen to, jak říká spoluautor studie Zahír Husajn, vědci u lidí závislých na svých telefonech, vypozorovali i další změny: „Se závislostí na smartphonech byl spojen vyšší výskyt narcismu – přehnaného zájmu či obdivování sebe sama a svého fyzického vzhledu – a neurotických poruch, což jsou negativní osobnostní vlastnosti zahrnující náladovost, žárlivost, závist a osamělost,“ vysvětluje.
Studie také uvádí, že samotné používání smartphonů podporuje rozvoj narcismu u lidí, kteří jím a priori netrpí.
Když se zamyslíte nad tím, jak naše smartphony využíváme – včetně focení „selfies“ a psaní statusů na různá sociální média – začne vám být asi poměrně zřejmé, jak se takové chování může zvrhnout ve výše uvedené.
Přitom jen před pár lety byl náš vztah k telefonům úplně jiný. Slovo selfie vstoupilo do každodenního užívání až v roce 2013. A předtím? To jsme je prostě tak moc nefotili.
Zvednete vůbec někdy oči od vašeho telefonu?
Ale zpět k tomu podstatnému, výzkum provedený na univerzitě v Derby vyzdvihuje důležité problémy, které se týkají osobnosti a identity. V digitálním světě jsou tyto prvky velmi proměnlivé a jejich reálné mapování v novém prostředí je prakticky na počátku – nicméně už dnes narazíte na spoustu lidí, kterým až mučivě záleží na statusech a neustále si hlídají a řeší, jak se tímto způsobem navenek prezentují.
Mnoho z nás je na svých smartphonech závislých mnohem více, než si myslíme. Dokážete si například představit, že byste si vyrazili nakoupit bez vašeho telefonu? Dokázali byste ho na hodinu vypnout? Jak se cítíte, když ho u sebe nemáte?
Závislosti je často snadnější si všimnout u ostatních než u sebe. Zkuste třeba tohle: Sledujte lidi ve svém okolí – jak moc se svým chytrým telefonům věnují? Všímejte si, jak často je kontrolují. Připadá vám to normální, respektive zdravé?
Studie univerzity v Derby prokázala, že 13% účastníků bylo na svých smartphonech opravdu závislých. Průměrný uživatel na svém telefonu strávil denně více než tři a půl hodiny.
Existují také důkazy pro to, že užívání smartphonů může mít škodlivý dopad na osobní komunikaci z očí do očí s lidmi kolem vás. Omezení komunikačních schopností či komunikační poruchy – i to byly problémy, se kterými se účastníci studie potýkali. Někteří také uvedli, že smartphony je rozptylují od důležitých věcí v životě, včetně práce a studia.
Vztahy moderního člověka a technologií jsou komplexní. Ale dáte mi za pravdu, že pokud něco používáme denně a většinu času, stojí to rozhodně za prostudování.
Způsobuje u vás používání smartphonu některé z uvedených změn? Máte nad tím kontrolu? Pokud si to budeme uvědomovat, můžeme se společně snažit mít věci pod kontrolou – a dodržovat zásady zdravého digitálního chování.
Autor: Frances Booth
Čtěte také:
Jak rychle dokončit rozdělanou práci? Nařiďte si stopky na 10 minut