Impozantní podzemní stavba připomínající katedrálu, svět zaniklých civilizací nebo fantasy počítačovou hru. Tak se dají popsat dva v říjnu zpřístupněné cihlové vodojemy, které za měsíc a půl navštívilo přes devět set lidí, ačkoli se prohlídky konají jen dvakrát za týden.
Trojice unikátních vodojemů z přelomu 19. a 20. století stojí blízko centra Brna na Žlutém kopci. Tuto podzemní stavbu pod rozsáhlou travnatou plochou město využívalo až do roku 1997. Pak se vodojemy uzavřely, aby se po pětadvaceti letech a rekonstrukci za dvaapadesát milionů korun otevřely lidem.
Různě staré podzemní vodojemy se ukrývají mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou, přičemž nejstarší z nich byl postaven mezi lety 1869 a 1874. Druhý vodojem, který je umístěný jižněji, pak přibyl mezi lety 1896 a 1894. Pravděpodobně o dvacet tři let později je pak doplnil třetí betonový a největší vodojem, tvořený dvěma oddělenými nádržemi.
Brno totiž po staletí využívalo vodu z řeky Svratky a i přes rozšíření vodovodu roku 1853 přestalo množství a kvalita dodávané vody stačit. O deset let později tedy byla vypsána soutěž na výstavbu vodovodu nového. Ze čtyř nabídek bylo v roce 1869 přijato nejvýhodnější řešení podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry.
Stavba nádrží na Žlutém kopci začala na podzim téhož roku, cihly pro výstavbu se pálily přímo v Brně a celá konstrukce se obešla bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu – je zde používaná pouze valená klenba. Tak vznikl působivý podzemní “labyrint chodeb”.
Kvůli nepropustnosti jsou cihlové vodojemy utěsněné jílem, třetí betonový má pak dvě komory – celkem měly objem více než dvacet tisíc kubických metrů. Podzemní chrám, jehož výška činí až šest metrů, je tak technickou památkou a unikátním industriálním prostorem zároveň.
Tyto mystické podzemní síně se dokonce přirovnávají k starověkým istanbulským cisternám Yerebatan. Nově do nich byly vybudovány vstupy, vedou sem teď jak schodiště, tak i únikové východy, aby splňovaly požadavky na požární bezpečnost i při větším počtu lidí. Byla zde také zavedená elektroinstalace a osvětlení.
„O návštěvu vodojemů na Žlutém kopci je obrovský zájem, stávající provoz je však zatím kvůli stavbě a opravě třetího z nich omezen. Do konce roku jsme se však rozhodli počet prohlídek ještě navýšit, abychom uspokojili co nejvíce návštěvníků,“ říká ředitelka Turistického informačního centra Brno Jana Janulíková s tím, že v létě 2023 dojde k ukončení třetí fáze rekonstrukce.
„To znamená, že bude otevřen i třetí vodojem spolu s nově vybudovaným zázemím, upravena bude i celá nadzemní část, kde vznikne park s výhledem na hrad Špilberk. Ukončení těchto stavebních prací vnímáme jako zásadní k dalšímu jednání s našimi partnery na pořádání kulturních akcí a také k oslovení filmových štábů u nás i v zahraničí,“ dodává Janulíková.
A že se tyto monumentální prostory dvou vodojemů, postavených včetně pilířů z pálených cihel, a třetího betonového, hodí právě pro filmovou produkci nebo nejrůznější akce, dokazuje například to, že se zde minulý víkend konal festival Prototyp, který navštívilo přes čtyři tisíce lidí. Ti zde zhlédli světelnou a uměleckou show, kterou pořádal kreativní hub KUMST a audiovizuální duo Visualove.
Vodojemy jsou momentálně kapacitně omezeny, ale po dokončení rekonstrukce třetího z nich se pak tato mystická historická památka ještě víc otevře zájemcům o neobvyklé stavby a zážitky, ať už půjde o prohlídky, pronájmy, koncerty, nebo právě natáčení filmů.