Vymyslel sport světového formátu s přívlastkem Made in Česko. Jeho jetsurfy si zamilovali celebrity, milionáři i obyčejní smrtelníci na celém světě, a i když před časem tvrdil, že budou spojeni jen s vodou, teď se Martin Šula vydává na souš. A i tam chce být – jako se svým motorovým prknem – nejlepší na světě.

„Nejsme firma na jednoduché zážitky,“ tvrdil Martin Šula, sedmačtyřicetiletý strojař z Brna a motoristický vizionář, v roce 2014 během prvního velkého rozhovoru v našem srpnovém čísle. Je to už takřka devatenáct let, kdy dostal geniální nápad a namontoval do surfu motor, aby se na něm dalo jezdit třeba i na rybníku.

„Všichni mi tehdy tvrdili, že to nemůže fungovat,“ vzpomíná. Za tu dobu už prodal jedenáct tisíc prken napříč celým světem, vyrostl na 103 zaměstnanců a víc než třísetmilionový obrat a taky vytvořil jediný oficiální český sport zapsaný pod Olympijským výborem. A na to je opravdu hodně pyšný. „Nejsme zkrátka jen produkt, ale celý sport i se svým šampionátem.“ 

Pro připomenutí, na vodním surfu s benzinovým pohonem začal Šula pracovat v roce 2003, když mu jako vášnivému sportovci a motorkáři chyběl zajímavý letní sport. Jetsurf piloval několik let k dokonalosti, aby pak přitáhl pozornost světových miliardářů, sportovců i celebrit, jež si ho oblíbili.

Všichni mi tehdy tvrdili, že to nemůže fungovat.

Jetsurf je totiž na rozdíl od běžného surfu kratší a vyrobený z lehkého karbonu. Uvnitř je pak uložen spalovací motor, takže se na něm můžete prohánět na klidné vodě s absencí vln, tedy třeba i na rybníku. Prkno jezdí rychlostí až šedesát km/h a umět ho řídit vyžaduje trochu cviku. Když se to ale naučíte, budete si prý připadat jako James Bond.

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.