Bude to znít jako jedna z nejotřepanějších frází, ale Řím by měl alespoň jednou vidět každý. I když nejste fanoušci historie či umění, „věčné město“ patří v Evropě k těm nejpůvabnějším. Rozkládá se v příjemně zvlněné krajině a díky svojí poloze už v něm, díky slunečnému počasí i typickému jídlu, ucítíte charakter italského jihu. 

Město, kde na vás prakticky na každém rohu vykoukne historický palác nebo antické trosky, bych také doporučil těm, kdo chtějí vidět co nejvíc vrstev evropské historie na jednom místě. Nejpříjemnější je objevovat ho pěšky.

Protože ale předpokládám, že většina z vás už tu někdy byla, nebudu se obtěžovat fontánou di Trevi, Sixtinskou kaplí ve Vatikánu nebo Koloseem. Zkusím vám představit místa, o kterých možná zatím nevíte.

Život mimo centrum

Většina turistických průvodců vás bude svádět k tomu, abyste zůstali především ve středu města na pravém břehu Tibery, případně na levé straně v malebném, ale taky turisty extrémně přeplněném Trastevere. A v žádném případě nic proti nim.

Pokud chcete ale dostat trochu lepší představu o tom, jak žijí Římané, doporučuji k návštěvě tři relativně centrální, ale zároveň ne tolik turistická sousedství.

Tím prvním je Pigneto, rozsáhlá čtvrť, která se nachází na východ od centra a do které se dostanete asi po dvacetiminutové cestě metrem. Příjemná část města, která má velmi mladý a díky nedaleké univerzitě La Sapienza také studentský nádech, je plná skvělých malých bister a barů a žije to tu především večer a v noci.

Druhým tipem je Monteverde, poklidná a zelená část města za pulzujícím Trastevere mezi parky Villa Sciarra a Villa Doria Pamphilj, kde poznáte lokální „joie de vivre“.

Je-li Pigneto cool, takový římský Žižkov, pak Monteverde představuje spíše zajištěnou střední třídu a generaci o trochu starší, takovou římskou Letnou, a za návštěvu stojí i kvůli zmiňovaným parkům.

Třetí čtvrtí, kterou stojí za to trochu prozkoumat, je Testaccio. Místo hned přes řeku naproti Monteverde, které je už několik let plné dobrých barů a bister, ocení nejen foodies. Objevíte tu některá z nejlepších bister v Římě, například Piatto Romano, Taverna Volpetti nebo oblíbený bar Marigold.

Pizza na plech, dršťky a židovské ghetto

Existují města, ve kterých se můžete, co se týče jídla, slušně napálit a, zvlášť v turistických čtvrtích, jíst často předražené blafy (ano, Paříži, dívám se na tebe!), v Římě se mi ale nepodařilo jíst nikdy špatně.

Možná je to i díky tomu, že si před objednáním dělám rutinní check na Google a místo si trochu proklepnu. Myslím si ale, že je to spíš tím, že Italové nemají šizení na jídle v povaze, vzpírá se to jejich přirozené gastronomické cti. I zde ale funguje zlaté pravidlo – je-li na oběd nebo večeři místo plné místních lidí, jídlo nebude špatné.

Zatímco v Neapoli budete jíst pizzu kulatou a více nakynutou, ta římská představuje především „al taglio” čili pokrm pečený na velkém plechu řezaný na menší obdélníky. Rozdíl je také v těstě, římské je tenčí než to neapolské. A při vší úctě k Neapoli, mekce tohoto pokrmu, já mám tu římskou raději. Nejen proto, že těsto je obvykle křupavější a chutnější, ale i proto, že při menších porcích můžete ochutnat více různých náplní.

Další lokální delikatesy jsou caccio i pepe, těstoviny s pepřem a peccorinem, vařené dršťky (ano, nejen Češi si na nich dokáží pochutnat) a pomalu vařená hovězí oháňka alias coda ala vaccinara. Pokud se vám podaří na jídelním lístku v dobrém bistru objevit zvláště to poslední, neváhejte.

Mimochodem, řada Římanů vám řekne, že pokud chcete ochutnat tradiční římské jídlo, měli byste jíst v Ghettu, malé centrální čtvrti kolem brány Portico di Ottavia. Tady se kdysi nacházela židovská čtvrť a právě fúze tradičního košer jídla a italských ingrediencí je to, co místní dnes považují za skutečné základy vlastní gastronomie.

Umění nenajdete jen v Sixtinské kapli

Právě naopak. Řím je přímo prošpikovaný ne tolik známými galeriemi a muzei, které nemají sice všechny notorické renomé vrcholného díla Leonarda da Vinciho, ale i v nich najdete na mezinárodní poměry obrovské množství špičkového zvláště renesančního a barokního umění. Jedním z takových míst jsou Kapitulská muzea, jejichž hlavní část najdete vedle obřího Vittoriana.

V jejich útrobách najdete mimochodem originál Římské vlčice a celou řadu dalších děl. Dalším místem, které se netěší přehnané přízni mezinárodních turistů, je Palacco Barberini. Grandiózní raně barokní palác, který je v současnosti sídlem Národního muzea klasického umění. I zde najdete několik mimořádných děl, mimo jiné od Carravagia nebo Raphaela.

Za procházku navíc stojí i kouzelná zahrada, která se rozkládá za palácem, a nedaleký kostel Chiesa di San Carlo ale Quattro Fontane. Pokud by vám při návštěvě připadal celkem obyčejný, zadívejte se nahoru, na jeho neuvěřitelně propracovaný strop.

Mussoliniho stopa

Ve vrstvách různých historických epoch nelze přehlédnout ani temnou, ale fascinující architektonickou stopu – fašistické stavby z dob vlády Benita Mussoliniho, které najdete rozeseté po celém Římě. Známou posedlostí diktátorů z první poloviny dvacátého století byla kultura těla a v tomto ohledu se činil i Mussolini a jeho architekti. Nutno ale dodat, že některé tyto stavby jsou velmi působivé.

Jednou z nejznámějších realizací Mussoliniho éry je sportovní stadion Stadio dei Marmi bohatě dekorovaný sochami v antickém stylu. Podobný antický styl má také Palazzo della Civiltá Italiana ve vzdálenější čtvrti Eur, stavba bohatě dekorovaná mramorem, která měla inspirovat svým okázalým stylem a předznamenat novou říši, kterou chtěl Mussolini v Itálii vybudovat.

Také známé vlakové nádraží Termini bylo navrženo za doby Mussoniho diktatury, své finální realizace se ale dočkalo až v padesátých letech, po jeho krvavém sesazení.

Kde se ubytovat?


CasaCau

https://www.instagram.com/p/B_eocK3q5Yn/

Apartmány vybavené vybraným vintage nábytkem přímo v centru města u fontány di Trevi.


Rome Cavalieri (Waldorf Astoria)

https://www.instagram.com/p/Cb5e7deDT8f/

Pokud věříte tomu, že víc je víc, a minimalismus vám nic neříká, tento přepychový hotel uprostřed zeleně v klidné části Říma by mohl být pro vás.


Corner Townhouse

https://www.instagram.com/p/CGUu142qNFQ/

Kvalitních designem prošpikovaný menší hotel nedaleko čtvrti Testaccio, kde budete jen krok od nejlepších eaterií a barů.

Kde jíst?


Zia

https://www.instagram.com/p/CbFFv9lt_8L/

Chcete-li ochutnat italskou verzi vysoké gastronomie, zamiřte do Trastevere. Vaří tu oceňovaný šéfkuchař Antonio Ziantoni a podnik má také čerstvou michelinskou hvězdu.


Tratorria Pennestri

https://www.instagram.com/p/CbXS5dGN6u0/

Tradiční jídlo vařené poctivě je hlavním trade-markem Itálie. Pokud hledáte právě tohle, Pennestri ve čtvrti Testaccio je přesně pro vás.


Bonci Pizzarium

Krájenou římskou pizzu al taglio tu najdete prakticky všude a kvalita je poměrně stabilní. Já ale vždy alespoň jednou zajdu do Bonci u stanice metra Cipro za Vatikánem.

Kam na sladkosti a kávu?


Maritozzi v Regoli

https://www.instagram.com/p/COXKpYqMQwI/

Sladké bochánky plněné šlehačkou už před nějakou dobou převálcovalo všudypřítomné sladké cornetto nebo sicilské cannoli, tahle sladkost je ale typicky římská a ochutnat ji můžete třeba v centrální instituci – historické pasticcerii Regoli.


Nejlepší gelatto

https://www.instagram.com/p/CNCZAAwl3Uf/

Vynikající zmrzlinu najdete v Římě samozřejmě leckde, pokud chcete mít ale jistotu, že vaše gelatto bude tip-top, vyzkoušejte jednu z poboček gelatterií Otaleg nebo Fatamorgana.


Faro Rome

https://www.instagram.com/p/CcAIxj4qgW_/

Já sice bez problémů v Itálii přesedávám na superhořké husté espresso, pokud máte ale vaši kávu raději lehčí a méně praženou, vyzkoušejte Faro.

Kde nakupovat?


Fendi

https://www.instagram.com/p/CcFt4wkt4UL/

Značka luxusní módy, která se velmi hrdě hlásí ke svým římským kořenům a podporuje zde také celou řadu institucí včetně galerií Borghese, má kromě oficiálního sídla v Římě také svůj flagstore. Pokud se vám bude chtít utrácet, víte, kam zamířit.


Stay

https://www.instagram.com/p/COUgYp1hY4x/

Malé nezávislé studio v centru Říma vyrábí a prodává velmi příjemná a velmi minimalistická lněná povlečení, ubrusy a další kuchyňský textil a doplňky.


Porta Portese

Největší a nejoblíbenější trh probíhá nedaleko břehů Tibery v Trastevere každou neděli. Najdete tu spoustu cetek, ale občas také velmi cenný historický nábytek a kvalitní vintage oblečení.

Kde relaxovat?


Casa del Cinema

Venkovní promítání během letního večera? Pokud sníte o něčem podobném, navštivte toto open-air kino uprostřed voňavých římských borovic přímo v oblíbeném parku Villa Borghese.


Maxxi

https://www.instagram.com/p/CaXp4qgqFx_/

Důkazem, že Řím se nesoustředí zcela jen na svou historii, je i nedávno postavené muzeum umění a architektury 21. století. Nápadného betonového obra z díla architektky Záhy Hadid můžete navštívit v centrální čtvrti Flaminio.


Parco degli Acquedotti

https://www.instagram.com/p/CbXOCVdtwn6/

Řím je velmi zelené město a parků je tu nespočet. Když budete přesto zažít něco stranou městského ruchu, oblíbeným místem je tento park jihovýchodně od centra. V jeho středu najdete trosky antického akvaduktu z dob císaře Claudia. Park si zahrál nejen ve Felliniho Sladkém životě, ale i ve Velké nádheře Paola Sorrentina.