Protože tropické počasí, zdá se, tento víkend naši zemi mine obloukem a pobyt u vody by mohl mít spíše neblahé následky na zdraví, je nejvyšší čas vyrazit někam dovnitř, za kulturou. Zapomeňte ale tentokrát na kino, divadlo nebo koncert a vydejte se na výstavu. Nudit se určitě nebudete.


Faraon v Brně

Když se před sto lety prosekal Howard Carter do egyptské hrobky faraona Tutanchamona, údajně měl vykřiknout: Vidím úžasné věci! A aby o ně svět nezůstal ošizen, zrodila se výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Jezdit za ni nemusíte do Egypta, stačí do Brna na Výstaviště do pavilonu C.

První část ukazuje, jak hrobku Carter postupně objevoval a přesně zachycuje původní nález v momentě jejího otevření.

„Je to zcela jedinečné, protože žádné muzeum na světě nevlastní celou kolekci faraonova pokladu. Ale na této výstavě to možné je, protože ukazuje dokonalé repliky, které vznikly pod dohledem odborníků přímo v řemeslných a uměleckých dílnách v Egyptě,“ přibližuje za mediální agenturu Eva Polívková.

K vidění je přes tisíc exponátů, které návštěvníky přenesou o více než tři tisíce let zpátky v čase a napoví, proč se právě Tutanchamon stal nejznámějším faraonem v dějinách. Bylo to tím, že vládl jen devět let a zemřel v pouhých osmnácti letech? Anebo že byl vášnivým lučištníkem a rád se projížděl pouštěmi Egypta ve voze taženém koňmi, což se mu nakonec možná stalo i osudným?

Pravdou je, že na jeho smrt nebyl nikdo připravený, a tak ani nebyla dokončena jeho královská hrobka. Pro budoucí objev archeologů to ale bylo požehnání. Nenápadná hrobka v Údolí králů totiž nepřitahovala pozornost zlodějů, a tak jeho zlaté rakve i zlatá maska zůstaly skryty.

Výstava pořádaná společnost JVS Group potrvá až do konce září a vezměte na ni i děti, pro které je hned na začátku připravena zábavná hra.


Světoznámá vila

Pokud by vám ještě něco nemělo v Brně uniknout, pak je to výstava nesoucí název Mies/Tugendhat/Sandalo/Kalivoda. Vila Tugendhat patří mezi skvosty české architektury. A pokud sem zavítáte, budete mít možnost spatřit před skartací zachráněnou plánovou dokumentaci k vile, která obsahuje i unikátní fotodokumentaci původního vybavení.

Uvidíte originální fotografie vily Tugendhat, které pořídil na přelomu let 1930 až 1931 Rudolf Sandalo mladší. A právě jeho snímky zásadním způsobem přispěly ke světovému věhlasu tohoto domu. „Prezentován je původní nábytek a řada dobových dokladů vztahujících se k vile, jejím stavebníkům či architektovi,“ doplňuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.


Jaký bude sál

Až budete z Brna odjíždět, udělejte si výlet do dalšího velkoměsta. A to do Ostravy, přesněji do městské galerie Plato v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus.

Detailně si tu prohlédnete třítunový model interiéru koncertního sálu, který bude součástí zrekonstruovaného ostravského Domu kultury a za jehož návrhem stojí newyorský architekt Steven Holl. Můžete si tak udělat představu, jak v něm budou nově koncerty vypadat i znít.

V modelu v měřítku 1:10 jsou na malých čalouněných křeslech usazeny figurky s vlasy a oblečky, které napodobovaly posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek.

„Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů vznikla dokonalá kopie interiéru koncertního sálu, kde probíhala série akustických měření, kterou prováděla japonská společnost Nagata Acoustics několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti,“ přibližuje mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.

Velký ostravský koncertní sál počítá s kapacitou 1300 míst v hledišti, které bude uspořádáno do takzvaného vinohradu, tedy rozčleněné do menších sekcí, kdy část hlediště bude i za samotným pódiem.


Nikdy se nevzdáme!

Zrekonstruovaná budova Národního muzea v Praze láká na výstavu Nikdy se nevzdáme! Připomíná osmdesáté výročí operace Anthropoid a další významné události roku 1942. Ukazuje realitu protektorátu i události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva mezi 27. květnem a 3. červencem roku 1942.

Dozvíte se souvislosti předcházející atentátu na Reinharda Heydricha i informace o samotné akci parašutistů. Na vlastní oči uvidíte třeba části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, včetně předmětů zabavených nacisty po boji v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje, například aktovku, kravatu, sako či pouzdro na pistoli.


Temný případ z Liberce

Trochu jinou kapitolu dějin poodkrývá výstava v Severočeském muzeu v Liberci. I to prošlo v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí a obměnilo své expozice.

Vstup do něj hlídají dva lvi od sochaře Jaroslava Róny a uvnitř jsou v rámci výstavy Liberecké fragmenty k vidění takové exponáty jako třeba kůl, kterým bylo probodnuto srdce Anny Wormové odsouzené za vraždu svého novorozeného dítěte. Její příběh z roku 1759 se muzejním historikům podařilo najít v takzvaných Černých knihách Liberce.

„Ženu nejdříve kat popravil mečem a až po smrti jí srdce probodl železným hrotem kůlu,“ uvádí Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje. Následně ji pohřbili asi šedesát kroků od šibenice. „Když se pak v roce 1891 začala stavět Kasárna císaře Františka Josefa, nalezli i kostru Anny Wormové, ve které byl kůl zaražený. Jde tak o jeden z prvních libereckých archeologických nálezů,“ dodává.


Baroko v galerii

A aby to putování za kulturou nebylo zas až tak temné, můžete si, stále ještě v Liberci, spravit chuť pohledem na tvorbu barokního malíře Jana Jiřího Hertla. V před pár lety velmi citlivě zrekonstruované oblastní galerii, která v minulosti sloužila jako městské lázně, uvidíte umělcovy obrazy ze sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.

Pocházejí z tamního františkánského kláštera, do něhož při obnově po požáru v roce 1707 Hertl svá díla dodal. Po necitlivém zrušení a devastaci kláštera turnovské muzeum už od roku 1988 obrazy postupně restauruje.