Krok do zákulisí, satira na Hollywood, přehlídka hvězdných cameí? Seriál Studio je všechno z toho – ale především je to vynikající zábava. Úvodní díly můžete vidět na Apple TV+, my jsme v předstihu dostali všech deset.

Některé seriály vybízí k bingewatchingu, tedy zhltnout je od začátku do konce. Pokud byste to chtěli učinit se Studiem, budete si zahrávat – deset dílů je přehlídka jednoho neštěstí za druhým.

Matt Remick, nový šéf filmového studia Continental, v nich zvládne pohřbít poslední film Martina Scorseseho, nechat se vykopnout z večírku Charlize Theron, urazit dětské onkology, promrhat spoustu milionů, naštvat spoustu hvězd – až vám bude nepříjemně za něj.

Ale není to jen záporný hrdina. Přes všechnu sebezahleděnost, povrchnost i neomalenost je to pořád jen „chlápek, který miluje filmy“. Tak jako třeba vy, jenže on se shodou okolností dostane do role, v níž budoucnost filmů sám spoluurčuje.

Ale ač je to pozice, o níž dlouho snil, zjišťuje, že je i prokletím. Že v ní musí dělat nepopulární rozhodnutí, zklamávat své idoly a jindy zase odolat touze za každou cenu něco říct (v čemž bolestivě selhává).

Remicka ztvárnil kanadský komik Seth Rogen a seriál napsal se svým dlouholetým parťákem Evanem Goldbergem a třemi dalšími kolegy: Peterem Huyckem, Alexem Gregorym a Fridou Perez.

„V podstatě všechno vychází z našich vlastních zkušeností, v nichž žijeme posledních dvacet let. Mluvíme o tom, jak bláznivé to prostředí je a jak je tam vše intenzivní na něco tak pošetilého,“ řekl Goldberg pro Deadline.

Každý z deseti dílů má příjemnou zhruba půlhodinovou stopáž a věnuje se nějaké epizodě z hollywoodského života. Jeden se zaměřuje na casting, další na filmové ceny, jiný zase vypráví o návštěvě šéfa studia na natáčení…

V rámci toho si seriál utahuje ze všeho, čím současný Hollywood žije nebo co se v něm děje: snah o inkluzi, poklesu tržeb z kin, povýšenosti filmařů oproti televizním tvůrcům, přetvářce a podlézání před významnými osobami, pocitu vlastní nadřazenosti, chorobné touze po slávě či uznání…

Nemusíte přitom být hardcore filmoví fanoušci, abyste si seriál užili. Jistě, všechny vtipy patrně pochopí jen ti, kdo se o dění v Hollywoodu aktivně zajímají, ale nejde se tady do přílišné hloubky, místo toho se zmiňují ta nejprovařenější jména jako David Fincher, Christopher Nolan či Jennifer Lawrence.

A nejen zmiňují. Spousta slavných osobností se v seriálu přímo objeví, aby si zahrály… samy sebe. Už v první epizodě je Martin Scorsese nebo Charlize Theron, objeví se taky Ron Howard, Zac Efron, Zack Snyder, Adam Scott, Olivia Wilde a řada dalších. Jejich camea přitom nejsou na sílu, ale elegantně fungují v rámci jednotlivých epizod.

Ale i hereckou sestavu hlavních představitelů se povedlo trefit velmi dobře: Rogen je v roli šéfa studia krajně nesympatický, a přece vám ho bude každou chvíli líto. Jeho předchůdkyni hraje Catherine O’Hara („Kevinova matka ze Sám doma“), která nešetří zhrzeností a sarkasmem. Perfektní výkon podává i Kathryn Hahn coby šéfka marketingu.

Kromě obsahu si tvůrci vyhráli i s formální stránkou. Díl o tom, kde se režisérka pokouší získat perfektní jednozáběrovou sekvenci na záběr snímku, je točený… na jeden záběr. Čtvrtá epizoda o hledání ztracené nahrávky zase vykrádá takřka ve všem noirové detektivky. Variují i prostředí, a tak nezůstáváme jen ve fiktivním studiu Continental, ale podíváme se i na vyhlášení Zlatých glóbů nebo do Las Vegas.

Díky tomu všemu má seriál spád a během deseti epizod se nezvládne omrzet, ač se tady najdou slabší kousky, jako třeba pátý díl. Ale hlavně řada vynikajících, jako jsou první tři nebo osmý z vyhlášení Glóbů.

Být tenhle seriál na Netflixu, stala by se z něj klasika a hlášky jako „The movie is good, not just diversity good“ by se citovaly ve velkém. Na Apple TV+ může skončit v ústraní, ale neměl by. Hollywood totiž dlouho nebyl tak vtipný, jako když si dělá srandu sám ze sebe