Oceňovaná designérka šperků se rozhodla změnit adresu. Posouvá se směrem k Pařížské ulici, blíž k části své klientely. V secesním apartmánu na adrese Bílkova 4 najdete nejen showroom šperků, ale i prostor, kde se Janja Prokić chce setkávat s podobně smýšlejícími umělci.

Přepychová ulice plná zdobných secesních domů vznikla asanací Židovského města v roce 1893. Předtím tu byl košer řezník i lázně  pana Scheplesa. Památku na tuto historii připomíná podnik pod jménem Dinitz, což je první komerční košer restaurace v Praze.

Dnes tu najdete také několik pizzerií, dánskou pekárnu a ode dneška adresu, kam jít pro šperky originální, doslova pohádkové a okázalé. Právě sem se přistěhovala umělkyně, která většinu života prožila v Praze, pochází přitom z Bělehradu.

Janja Prokič
info Foto Hana Knížová

Janja Prokić patří k nejrenomovanějším tvůrcům klenotů v Česku – svědčí o tom nejen ocenění a nominace na Czech Grand Design, ale také to, že její šperky mají ve svých sbírkách a na svých rukou, šíjích či ušních lalůčcích zákaznice velmi úspěšné i známé.

Když před třemi lety otevírala obchod vedle Karlova mostu, působil jako místo, které by mohlo konkurovat butikům v Londýně či Paříži. A to nejen svým designem, ale také bezchybným servisem a detaily jako osvětlením, hudbou či vůní, která se zde linula. Jenže s tím vším je teď konec.

Butik v klasickém smyslu slova mění Janja Prokić za showroom, který otevřela v úterý 1. dubna. Secesní salonní byt s průchozími místnostmi bude přístupný volně, bez objednání. Interiér opět celý navrhla sama Prokić. Její rukopis vystopujete v malých detailech, od šperků samotných přes barvy stěn i stropů až po nábytek, který nechala vyrobit na míru dle vlastních návrhů.

„Moje šperky jsou vysoce osobní záležitostí a zaslouží si intimitu při prodeji. Věřím ve šperk jako talisman, který zaznamenává důležité životní milníky a období nebo nás ochraňuje na naší cestě,“ říká sama designérka.

Janja Prokić, která v sobě spojuje vzácnou kombinaci umělkyně, která je talentovaná kreativně stejně jako byznysově, stěhování zvolila také proto, že chtěla být blíž svému zákazníkovi.

„Je to vysoce intimní propojení s klientem, které mne baví, stýská se mi po něm. V poslední době jsem měla štěstí, že jsem dělala na krásných projektech, a od nového studia si slibuji více času na přesně takové věci! Šperky na míru vyžadují více mého času a plné soustředění, a to s butikem nebylo možné,“ míní Prokić.

info Foto Hana Knížová

Apartmán také poslouží jako místo, kde se potkávají šperky s uměním. Sama designérka se chce vrátit k sochařství, které studovala na UMPRUM v ateliéru Kurta Gebauera. „Přes léto plánuji dokončit novou kolekci a obohatit ji opět o objekty – tentokrát půjde spíš o drobné sochy než o konceptuální šperk,“ nastiňuje.

Studio bude i jako butik na Malé Straně prezentovat výstavy, ale v novém stylu. Prokić tak chce inspirovat návštěvníky, kteří ještě umění nesbírají.

„Mohu tu ukázat, jak současné umění působí v interiéru. Přece jen je to něco jiného, než když člověk navštíví výstavu. Žít v obklopení umění je úplně jiný zážitek,“ dodává Janja Prokić. Plánuje ročně vybrat tři tvůrce, jejichž tvorbu považuje za sobě blízkou.

Nebát se udělat radikální krok, i když k vás k němu zdánlivě nejste nuceni, je důkazem odvahy. Tu Janja Prokić nepostrádá.

Ať už jde o vyjádření svého vlastního vizuálního stylu nebo o podnikatelská rozhodnutí. Ostatně, v její předposlední kolekci Orin najdete šperky s motivem hada. A ten mění kůži v okamžiku, kdy jeho tělo roste, ale stará kůže neroste s ním.