Jedna z nejvýznamnějších událostí ve světě designu je tu. Začíná Milan Design Week. A v celé své parádě. V předchozích dvou letech zastavila akci pandemie koronaviru, teď jsou designéři a návrháři z celého světa natěšení, až předvedou své nápady ve druhém největším italském městě, sídle opery La Scala, slavných fotbalových klubů a hlavně centra obchodu a módy.
Hlavní událostí design weeku je Salone del Mobile, největší světový veletrh nábytku, který se koná na výstavišti Fiera Milano. Letos slaví šedesáté výročí a předvede se na něm více než dva tisíce vystavovatelů. Přehlídka odstartuje 7. června.
Celá akce na rozděluje Milán do čtyř designových čtvrtí. V centru města si určitě nenechte ujít tu největší a nejuznávanější – Brera. Čeká vás tu celá řada výstav a akcí ve značkových showroomech.
Isola severně od centra města zase upozorňuje na práci místních designérů a kreativců. Je plná workshopů i přednášek. V oblasti Zona Tortona na jihozápadě Milána se letos zaměří na Fluiditu a design. V historické středověké čtvrti Cinque Vie poblíž katedrály Duomo vás přivítá 5VIE a téma – Prototypové utopie.
Svou instalaci veze na Milan Design Week i novoborská sklářská firma Lasvit. Navázat chce na svůj úspěch z roku 2018, kdy získala v konkurenci více než 1500 vystavovatelů designového „oscara“ za svůj koncept skleněných netvorů Kabaret Monster. Podle poroty tehdy nejlépe vystihl současný design.
Tentokrát představí výstavu Sanctums a s ní i nové nápady, včetně pohyblivé skleněné umělecké instalace a kolekcí osvětlení, které vytvořili začínající designéři spolu s těmi světově uznávanými.
„Sanctums má vzbudit emoce, a to nejen tím, že nabídne zážitek ze svobodomyslného, pohlcujícího divadla. Chceme ukázat naše vnitřní svatyně, naše domovy a soukromé prostory, jak světlo vytváří prostor a jak prostor vytváří pocit,“ říká majitel a prezident Lasvitu Leon Jakimič. Výstavu je možné spatřit v centru Tenoha, a to od 7. do 12. června.
A pozadu nezůstává ani kamenickošenovská společnost Preciosa Lightning. Se svou instalací Composition in Crystal atraktivně propojí světlo, křišťál a hudbu. Kreativní ředitelé Michael Vasku a Andreas Klug ji navrhli tak, že reprezentuje harmonii umění a designu umocněnou světlem a 3D zvukem.
„Skládá se z vnějších kruhů, které připomínají zvukové vlny, a z vnitřního jádra. Vnější kruhy zvou návštěvníky dovnitř, do srdce instalace se třemi částmi, na které se dá hrát. Hudba pak přivede k životu světelnou a hudební show,“ popisuje Michael Vasku.
V rámci výstavy zahraje na křišťálovou instalaci londýnský bubeník českého původu Miroslav Haldina. A vyzkoušet si své hudební umění budou moci i samotní návštěvníci. Stačí, když přijdou od 7. června na Quattrocento v Opificio do zóny Tortona.
Kdo je zvědavý na budoucnost, určitě by neměl vynechat instalaci luxusní automobilové značky Lexus ve Via Tortona. Ta přichází s projektem Záblesky budoucnosti, kterým představí trojici designových experimentů inspirovaných přístupem Lexusu k designu zaměřeným na člověka a budoucnost.
Za instalací stojí americký architekt a designér German Barnes, který na ní spolupracoval se značkou osvětlení Aqua Creations.
Instalace je inspirovaná především RZ, prvním modelem Lexusu, který je od počátku koncipován jako čistě bateriový elektromobil. Středobodem je precizní ocelový trojrozměrný model vozu v reálné velikosti.
„Konstrukce světélkuje a levituje těsně nad zemí a ztělesňuje tak vizi nové udržitelnější budoucnosti, která právě přichází,“ přibližuje Jitka Jechová, mluvčí společnosti Toyota pro střední Evropu, pod niž divize luxusních automobilů spadá.
Návštěvníci spatří i nové prototypy navržené finalisty Lexus Design Award 2022 a práce studentů londýnské Royal College of Art, koncipované jako vize nové udržitelnější budoucnosti.
„Jejich zadáním bylo vytvořit budoucí koncepce nové architektury vozů, která bude odrážet změny života evropských měst, společnosti a demografie, ale také nastíní novou vizi role, kterou má značka Lexus hrát v oblasti mobility regionu v následujících dvou dekádách,“ doplňuje mluvčí.