Panuje už sedmdesát let. Královnou se stala v necelých šestadvaceti.
Dnes, 21. dubna, je jí devadesát šest.
Pokud si však myslíte, že Její Veličenstvo královna Alžběta II. oslaví své narozeniny někde v teple s čajem u krbu, nenechte se mýlit. Panovnice narozeniny v dubnu ve skutečnosti nijak zvlášť neslaví, pouze si je připomíná – oslavy se tradičně posouvají na červen, kdy si letos za lepšího počasí připomene i sedmdesátileté „platinové jubileum“.
Dnes si však celoživotní nadšená jezdkyně šestadevadesáté narozeniny připomíná se svými koňmi. Buckinghamský palác ráno v den královniných narozenin vydal na oficiálním twitterovém účtu půvabnou aktuální fotografii, na níž královna pózuje s dvěma svými oblíbenci: fellskými pony jménem Bybeck Katie a Bybeck Nightingale.
Portrét vznikl ve windsorském parku pod kvetoucí magnolií. A královna Alžběta II. na něm působí takřka jako ona slavná Čapkova Makropulos, jako by téměř nestárla.
Královna tu byla v časech druhé světové války, ve dnech vítězství, za dob studené války, a je tu i dnes. Pamatuje čtrnáct amerických prezidentů, prvním byl Franklin Delano Roosevelt. Jako mladá panovnice přijímala Eisenhowera i Kennedyho a jejím prvním premiérem byl Winston Churchill.
S Ronaldem Reaganem se královna Alžběta II. počátkem osmdesátých let ještě na prahu šedesátky projížděla windsorským parkem na koni a někdejšího hollywoodského herce (i jeho početnou ochranku) prý v sedle naprosto utahala.
Vysoko v sedle byla k vidění i v den svých 94. narozenin. V současnosti, čtyři roky před stovkou, byla prý panovnice nucena kvůli horší hybnosti vyjížďky na koni „poněkud omezit“, ale svých koní se nadšená jezdkyně a majitelka mnoha dostihových i jezdeckých koní prostě odmítá vzdát.
Aktivní zůstává i v dalších sférách. Loni ve svých pětadevadesáti hostila v Cornwallu summit G7, živě hovořila s nově zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem, rozesmála francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona a čilostí tehdy hravě předčila i o generaci mladší dosluhující německou kancléřku Angelu Merkel.
Celý svět na královnu tehdy znovu hleděl s obdivem. Na drobnou rozesmátou elegantní šedovlasou dámu, s tradičním účesem, který nosila už jako malá koncem dvacátých let, v květinových šatech a výrazných barvách.
Je tady pořád – a je jistotou pro svůj národ a vlastně i celý svět, že dokud je tu, jsou věci ještě v pořádku. Poslední rok se přesto některé z nich postupně mění.
Jak se zdá, právě v roce jejích šestadevadesátin začíná královnino postupné stahování se z veřejného života. Jako by nepříjemný covid, který prodělala v únoru 2022, poprvé skutečně připomněl Alžbětě II., že je její příběh už opravdu příběhem století. A že její zdraví už může být křehké, což si jako panovnice prozatím možná nepřipouštěla.
Poprvé za život si dosud zcela činorodá královna začala stěžovat na svou omezenou hybnost. Poprvé veřejně přistoupila na to, že bude při chůzi používat lehkou hůlku, což dosud tvrdošíjně odmítala. A než by byla k vidění v kolečkovém křesle, raději svou účast na některých akcích, vyžadujících dlouhou chůzi, předem zrušila.
Po zádušní mši a memoriálu pořádaném ve Westminsterském opatství na konci března 2022, v předvečer prvního výročí smrti jejího milovaného manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu, uvedla královna Alžběta II. prostřednictvím svého týmu, že se dalších velkých veřejných akcí bude účastnit spíše už jen výjimečně a bude si je pečlivě vybírat.
Počítá se nepochybně s její přítomností na červnových oslavách platinového jubilea, s tradiční balkonovou zdravicí při přehlídce Trooping the Colour 2. června. A jako každý rok by měla Alžběta II. navštívit britské derby na dostihovém závodišti Epsom, které v sobotu 4. června rovněž chystá velkolepé oslavy jubilea: plánují tu mimo jiné slavnostní uvítání panovnice se čtyřiceti bývalými i současnými slavnými žokeji, kteří jezdili v královniných barvách.
Jinak bude šestadevadesátiletá panovnice veřejně aktivní už jen v omezené míře. Vidět to ostatně bylo i o uplynulých velikonočních svátcích.
Ve Westminsterské katedrále při pietní vzpomínce na manžela ještě došla ke svému místu sama, přičemž chrámovou lodí ji doprovodil její prostřední syn princ Andrew, vévoda z Yorku. Mše sloužené na Boží hod velikonoční 17. dubna 2022 už se panovnice nezúčastnila. Velikonoční svátky slavila v soukromí své kaple na zámku ve Windsoru.
Windsor je poslední roky také už trvalým bydlištěm panovnice. Bývala to přitom po dekády jen její víkendová rezidence: trávila tu velikonoční svátky a pobývala zde tradičně i před létem, než odjela na skotský Balmoral. Hlavním sídlem byl samozřejmě Buckinghamský palác.
V posledních letech se však právě z Windsorského hradu stala královnina trvalá adresa. Nyní šestadevadesátiletá panovnice udělala během posledních let z Windsoru svou stálou rezidenci, zvykla si zde pobývat a na tomto faktu už nehodlá nic měnit – jen dnešní narozeniny si údajně připomíná v zámku Sandringham, v prostorách, které dříve obýval její milovaný manžel.
Ve Windsoru jinak tráví královna už více než dva roky. Slaví zde svátky, Vánoce, izolovala se zde od okolního světa během koronavirové pandemie, s manželem tu ve vzájemné blízkosti strávili i poslední rok jeho života. A právě tady ve Windsoru královna svého muže, devětadevadesátiletého prince Philipa, v dubnu 2021 také pochovala.
Odtud vysílala své projevy národu a světu, zde prostřednictvím platforem jako Skype či Zoom organizovala online audience. Windsor má královna ráda i díky jeho mimořádně povedené přestavbě v devatenáctém století, která z kdysi nehostinného hradu udělala jedno z nejpohodlnějších královniných sídel a též největší a kontinuálně nejdéle obývaný hrad na světě.
A i když i zde královna nakonec covid-19 v únoru 2022 prodělala – díky třem dávkám očkování naštěstí jen s mírnými příznaky nachlazení –, krátce po nemoci byla ve Windsoru k vidění, jak už opět naplno pracuje.
V pondělí 7. března 2022 zde příkladně osobně přijala kanadského premiéra Justina Trudeaua, který přicestoval do Velké Británie zároveň na oficiální jednání s Borisem Johnsonem a dalšími politickými špičkami ohledně válečného konfliktu na Ukrajině.
Okolo Velikonoc královna ve Windsoru absolvovala i celou řadu dalších akcí, o nichž reportoval i její oficiální twitterový účet s doprovodnými fotografiemi. Proběhlo několik audiencí, Alžběta II. si nechala předvést novou kolekci svého oblíbeného královského porcelánu, tentokrát s výzdobou upomínající na probíhající sedmdesáté výročí její vlády.
Panovnice přihlížela i jeho výrobě a zdobení a dlužno říci, že v pestrých květinových šatech v odstínech krémové s limetkovými, fialkovými a růžovými květy a s jemným líčením vypadala výborně. Windsorskou audienci udělila ve zjevně v dobré náladě i básnířce Grace Nichols, čerstvě oceněné královninou zlatou medailí za poezii. Tuto cenu založil v roce 1933 Alžbětin děd, král Jiří V.
Přesto je zřejmé, že sil královně pár roků před její stovkou samozřejmě ubývá. A je tedy pochopitelné, že stále více povinností přebírá od královny Alžběty II. její nejstarší syn, Charles, princ z Walesu, následník trůnu.
Bylo to vidět třeba už při oslavách Dne Commonwealthu v druhé půlce března. Tradiční mši ve Westminsterském opatství v Londýně po celém světě ctí a sleduje přes 2,5 miliardy lidí ze čtyřiapadesáti národů, které za svou hlavu dodnes považují britskou královnu.
Právě panovnice tu však tentokrát chyběla. Místo ní tu byl v pondělí 14. března její následník princ Charles, který v doprovodu své manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, staršího syna prince Williama a jeho manželky Catherine, vévodkyně z Cambridge, znovu reprezentoval korunu.
Šlo tak o jednu z dalších akcí, na kterých princ Charles oficiálně a plnohodnotně zastoupil svoji matku. Jak v oficiálním prohlášení v předstihu oznámil Buckinghamský palác, královna Alžběta II. se „po důkladném zvážení a diskusi uvnitř královské domácnosti“ rozhodla požádat prince z Walesu a jeho manželku, aby ji na mši ve Westminsterském opatství oficiálně zastupovali.
Namísto své osobní přítomnosti zveřejnila královna pouze poselství ke Společenství Commonwealth na svém oficiálním twitterovém účtu.
V něm Alžběta II. dojemně připomněla svůj někdejší projev z roku 1947. Tehdy coby jednadvacetiletá korunní princezna slíbila, že svůj život, „ať bude dlouhý či krátký“, plně zasvětí službě svým národům a své vlasti.
„V letošním roce, kdy si připomínáme sedmdesáté výročí mé vlády, je mi ctí tento svůj slib z roku 1947 znovu obnovit,“ uvedla královna ve svém poselství „k národům a společenství, které hrdě nazývá svou rodinou“.
Její život je dlouhý. Dnes je jí devadesát šest let. Happy Birthday, Ma’am!
A Bůh ochraňuj královnu.