Původně snil o kariéře dýdžeje. Jenže když byl dítě, pojilo se k téhle profesi mnoho předsudků, kterým nedokázal v tehdejším konzervativním Vietnamu čelit. Dnes je Viet Hung Nguyen dost možná nejznámějším kadeřníkem a podnikatelem vietnamského původu v Česku. 

Ve svých 37 letech provozuje a vlastní pět kadeřnických salonů v Praze, některé zároveň nabízejí holičské, zkrášlující i tetovací služby. Z nich tři najdete v pražské tržnici SAPA, jeden na Žižkově a nejnovější salon u metra Budějovická.

V roce 2007, kdy se stříháním začínal, přitom nebyla o kadeřnictví v malé Hanoji, jak se tržnici SAPA přezdívá, nouze. Tehdy jich tam fungovalo přes deset. „Vedla je starší generace Vietnamců. Já jsem byl mladý, učil jsem se rychle. Přinesl jsem nejnovější trendy a zaměřil se na stříhání mládeže,“ popisuje svou počáteční výhodu potetovaný kadeřník Hung, kterému Češi přezdívají Hugo. 

Kromě toho si jako jeden z prvních vietnamských kadeřníků uvědomil sílu značky a jakou roli hraje při jejím budování design. To je znát nejen při příchodu do salonu, jehož odvážný design zaujme na první pohled.

V jeho největší pobočce Tóc Việt, která se ukrývá v potemnělém podchodu vietnamské tržnice, ostříhají denně dvě stě až tři sta hlav. Více než polovinu z nich tvoří čeští zákazníci, kteří sem přicházejí především na doporučení známých a přátel. 

A to i kvůli cenám, které jsou relativně dostupné. Za rychlý pánský sestřih klient zaplatí tři sta korun, dámy by měly počítat s částkou od čtyř set korun. „Čeští zákazníci nejsou tak nároční jako ti vietnamští,“ usmívá se Hung. Mezi nimi se mimo jiné objevil známý zpěvák a člen výběru Forbes 30 pod 30 Jan Bendig, bývalá ministryně financí Alena Schillerová nebo také profesionální MMA zápasníci a fotbalisté. 

Rodák z vietnamského Việt Trì a jeho tým vygenerují měsíční obrat v řádech středních statisíců korun na jedné pobočce. Mimo jiné se jeho Tóc Việt rozšiřuje i díky byznys modelu založeném na principu franšízingu.

V porovnání s ostatními kadeřnickými studii v tuzemsku má kolem sebe Hung nezvykle početný tým, který tvoří celkem pětadvacet zaměstnanců. V jednu chvíli můžete na jeho největší pobočce narazit až na dvanáct kadeřníků. Téměř na všechny zaměstnance přitom dohlíží osobně.

„U konkurenčních salonů nemají čas je zaučovat napřímo. Já jim všechno vysvětlím, ukážu, každému se věnuju zvlášť, díky čemuž se toho hodně naučí,“ říká Hung, který je mezi aspirujícími kadeřníky a kadeřnicemi vyhledávaným mentorem a vzorem. 

Sám tvrdí, že není zrovna výřečný. Důležitější je podle něj jeho přístup – chová se ke svým kolegům jako k sobě rovným partnerům a přátelům. To jde znát i na ležérnější atmosféře v salonu, v němž to působí, jako byste se přišli ostříhat k partě kamarádů.

Udržet si zaměstnance ale není snadné. „Nedělám si iluze. Průměrně se mnou zůstanou dva roky, pak se chtějí osamostatnit. V našem oboru je to běžné,“ vysvětluje.  Nejvyhlášenější vietnamský kadeřník se také neustále vzdělává. Vrací se proto pravidelně do Hanoje a jezdí i po Česku na všelijaká školení a workshopy, kde se učí nejnovějším trendům.

Ty asijské udává především korejská hudební scéna, pro kterou je typický uhlazený a sofistikovaný vzhled rovných a vlnitých vlasů. V kombinaci s nevšedními a nekonvenčními barvami, jako je třeba pastelová, jde o čím dál populárnější trend.

Říká se, že dobrý kadeřník by měl umět naslouchat svým zákazníkům. Hung si uvědomuje, že je komunikace pro důvěru a udržení stálých klientů klíčová. „Nejvíce mě mrzí, že nedokážu kvůli jazykové bariéře poradit českým klientům tak, jak bych chtěl,“ přiznává. Česky se sice učí, ale i tak je pro něj jazyk velkou výzvou.

I přes jazykovou bariéru nicméně v salonech Tóc Việt porozumí většině zákaznických požadavků, od stříhání krátkých účesů po složitější styly, jako je balayage nebo zesvětlování a barvení dlouhých vlasů. V jeho salonu tak na jedno posezení můžete strávit až pět hodin.

„Mám radost, že se i Češi začali obracet na vietnamské kadeřníky. Pořád jsme tady národnostní menšinou a těší mě, že jsou Češi jako takoví vůči nám otevřenější,“ dodává Hung s tím, že právě to považuje za svůj největší úspěch.