The Line je název futuristického města, které by mělo protnout poušť od Akabského zálivu až do 170 kilometrů vzdálené pouště. Monstrózní projekt představil korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman již před rokem. Nyní má však město nové obrysy a vizualizace.
Kromě několika číselných údajů, ze kterých zaujme především pět set metrů výšky a dvě stě metrů šířky, stojí za pozornost velmi futuristický příslib hromadné veřejné dopravy formou metra, které přepraví cestující rychlostí více než 500 km/h.
Město se díky němu oprostí od dosavadních forem infrastruktury, jako jsou například silnice, a celkově zanevře na pohyb autem. Systém budov vrstvených vertikálně by pak svým obyvatelům měl umožnit veškerou občanskou vybavenost do pěti minut chůze od bytu.
Celý projekt korunního prince vyjde na stovky milionů dolarů a již v roce 2030 by mělo město osídlit prvních 1,5 milionu lidí. Celková kapacita města by pak měla vyjít až na devět milionů lidí a město by mělo být hotové do roku 2050.
Vizualizace města se pyšní zrcadlovými zdmi, pohonem ze solárních panelů a místy netradičními stavbami, jako je například stadion ve výšce tisíc metrů nebo parky uprostřed budovy. Spolu s jedinečností města pak musí architekti bojovat s naprosto netradičními podmínkami a kalkulovat i například se zakřivením země.
Celý projekt se honosí environmentálním smýšlením. Má poskytovat zeleň svým obyvatelům, nebude vytvářet žádné emise a bude čerpat energii pouze z obnovitelných zdrojů.
Vzhledem k samotné myšlence postavit zrcadlovou zeď, 170 kilometrů dlouhou, napříč pouští, jsou tyto vize ovšem diskutabilní. Už jen samotná výroba takto megalomanského města, solárních panelů i nejrůznějších technologií samozřejmě vytvoří rekordní množství emisí.
A nabízejí se i další otázky. Projekt například neřeší, co takto obrovské přehrazení krajiny udělá se zvířaty žijícími v okolí. Urbanisté, kteří se na městu podílí, pouze připouští, že to možná bude problém. Stejně jako s podzemní vodou, na kterou nejspíše stavba podobného rozsahu zavrtaná hluboko do země bude mít vliv.
Způsob života obyvatele The Line by pak měl být komunitní. Lidé by podle konceptu města měli sdílet veškeré prostory, které jako jedinci nepotřebují jen pro sebe, kromě své ložnice. Od sdílených jídelen a kuchyní po veškeré kulturní nebo sportovní aktivity.
Nicméně pro milovníky sci-fi projektů je to skutečně pozoruhodná stavba. Třeba ji, na rozdíl od Jeddah Tower, dokáže korunní princ dokončit. Podobnost s tímto rozestavěným mrakodrapem, jehož budování začalo už v roce 2013 a aktuálně je jeho dokončení odložené na neurčito, se totiž vyloženě nabízí. Snad s tím rozdílem, že The Line je ještě o kus velkolepějším a těžko uvěřitelnějším projektem.