V Artparku, přednáškové zóně galerie Rudolfinum, si můžete odpočinout na velkých polštářích se vzorem slimáků, lenochodů nebo chameleonů. Jejich autorkou je třiatřicetiletá Anna Linc, textilní designérka, která nejdříve vystudovala výtvarné umění na Kingston University v Londýně.
Právě tam podlehla tiskařským technikám a také se postarala o malé pozdvižení, když – inspirována anglickou krajinou bohatou na slimáky – vytvořila bakalářskou instalaci keramických slimáků v nadživotní velikosti. Své nadšení pro podivné a nepříliš milované tvory dále pěstovala v Birminghamu, kde se věnovala studiu textilního designu.
Po absolutoriu Annu zlákal rychlý svět módního průmyslu a ze Spojeného království se odstěhovala do New Yorku, kde pro velké módní řetězce navrhovala vzory látek.
„Vypadalo to jako sen. Pracovala jsem na Manhattanu a stovky lidí by mi určitě za takovou práci utrhaly ruce,” vzpomíná dnes Anna a s povzdechem vypráví o skutečné práci pro fast fashion značky.
„Tehdy byl velmi populární vzor s vlčími máky a velkými puntíky, což jsem musela udělat podobně, ale ne stejně. Každý den jsem pracovala do noci. Když jsem se ale vrátila domů kvůli vízu a potkala jsem svého budoucího manžela, došlo mi, že chrlit komerční vzory není to, čemu se chci věnovat.”
Anna tak dala sbohem líbivým květinovým vzorům a pod svou značkou Annanemone dnes navrhuje látky s rajčaty či duhovým světem prvoků. Vše maluje ručně kvašem nebo používá techniku linorytu. Spolupracuje s českými tiskárnami a oblečení i domácí dekor nechává šít v dílně ve Vimperku. Pro zákazníky se speciálními přáními má k ruce krejčovou z Prahy.
Před dvěma lety ovšem její práci nahrála pandemie, kdy Anna mohla množství nezužitkovaných odstřižků použít na šití roušek. Jejich originální zvířecí vzory se dostaly až k vedení pražské Zoo, která se v dubnu stala domovem dvou luskounů krátkoocasých.
Praha je teprve druhou zoologickou zahradou v Evropě, která tato šupinatá stvoření představila veřejnosti, a Annu Linc oslovila, aby savce zvěčnila na oblečení, taškách a polštářcích. Pár luskounů nakonec přivítal ředitel zahrady a primátor hlavního města, kteří se pro tuto příležitost oblékli do košil s luskouním potiskem.
Pozornosti se dostalo i poslední spolupráci značky Annanemone s populárním obchodem Nila. „Když loni hledaly lokální tvůrce, obchody Nila nabízely hned dvoje šaty z mé dílny. Letos jsem jim navrhla, zda nechtějí vytvořit vzory nové, tentokrát vytvořené přímo pro ně,“ vysvětluje Anna, jak se na pultech obchodu s udržitelnou módou objevily sukně, zavinovací a oversize šaty s jejím autorským potiskem.
„Loňský rok si pochvalovali můj vzor s rajčaty, tentokrát Nila navrhla téma ovocné kolekce. Tak vznikl citronový potisk na černém podkladu a maliny na modrém bavlněném plátně,“ říká Anna Linc, která kromě speciálních zakázek tvoří i vlastní kolekci, v níž je věrná své lásce pro neobvyklá stvoření.
„Na vysoké škole vznikly mé vzory švábů a slimáků, asi nejhnusnějších zvířátek, které jsem kdy udělala,“ směje se Anna, která jako umělkyně, ale také jako podnikatelka musí kromě originality myslet i na prodejnost svých vzorů.
„Na škole mi profesoři vštěpovali: ‚Zůstaň sama sebou! To tě odlišuje!‘ A pokaždé, když tvořím nový vzor, na tuto radu myslím,“ říká. V poslední kolekci Annanemone se tedy kromě holubů a hrdliček objevuje překvapivý květinový vzor s oranžovou lichořeřišnicí. Pozornému oku ale neujde, že se na jejích lístcích pasou hladové housenky.
Autorka je redaktorkou magazínu Esprit Lidových novin.