Burning man – každoroční excentrický festival, kde se „tech bros“ mísí s umělci, influencery i těmi, kdo se teprve hledají – měl letos dosti specifickou podobu. Přívalové deště totiž udělaly z nevadské pouště jednu velkou bahnitou planinu, připomínající gigantickou stage pro přehlídku nové kolekce Balenciaga.

Sociální sítě tak zaplavily fotky a videa nešťastníků zapadlých v bahně, vehiklů, s nimiž se nedá hnout, nebo prchajících celebrit. 

info Foto Kathy Baird/The Washington Post/Getty Images
Foto Kathy Baird / The Washington Post / Getty Images

„Myslím, že média trošku přehánějí. Je to docela shit show, ale většina lidí na to je ready, takže v pohodě!“ hlásil z festivalu v pondělí Jan Bednář.

„Hodně kempů má pořád ještě hudbu a program, ale většina se zrušila, protože se nedalo pohybovat. Běžné je jezdit na kole, což se teď kvůli blátu nedalo,“ říkal zakladatel Shipmonku, který se na festival vydal podruhé v životě.

To strůjce blockchainového fondu RockawayX Viktor Fischer již jezdí na Burning Man řadu let, primárně, jak sám říká, si vyčistit hlavu. Letos se mu navíc tomu nejhoršímu podařilo vyhnout.

„Ve čtvrtek začali organizátoři predikovat silný vítr a déšť. Na X jsme sledovali účet @bmantraffic, který o tom dobře informoval, a i proto jsme letos odjeli dřív. A měli jsme štěstí – v noci z pátku na sobotu napršelo tolik, kolik většinou naprší za dva až tři měsíce. Organizátoři tak zakázali vstup a výstup z pouště, přesun motorových vozidel a nainstalovali internet,“ popisuje Fischer, který následnou situaci pak již sledoval online.

Jak se ale s Benářem shodují – spousta lidí si nakonec z pouště kýžený zážitek odnesla. Lidé stavěli sochy z bláta, DJs hráli z balonů a nakonec shořel i dřevěný chrám, což je každoroční rituál.

„Jednou z deseti hodnot Burning Mana je ,radical self-reliance‘, a proto se je na podobné situace třeba připravit,“ uzavírá Fischer.