Ačkoli Švédsko vyprodukovalo více světových hudebních megahvězd, jako svého času třeba Roxette nebo Ace of Base, nejznámější a nejlépe vydělávající kapelou pocházející ze skandinávského státu je bezesporu ABBA, jejíž hity jsou po celém světě oblíbené dodnes.
Kapela si na prodaných albech a singlech, koncertech, merchandisingu, turné a autorských právech během svých aktivních let vydělala dvě miliardy dolarů – 43 miliard korun, nebo přesněji 92 miliard tehdejších československých korun. Současné jmění každého ze čtyř členů se odhaduje na zhruba šest miliard korun.
Nouzí tak tito dnešní sedmdesátníci, aktivně vystupující pouhou jednu dekádu, rozhodně netrpí. Dva manželské páry, z iniciálů jejichž jmen Anna, Björn, Benny a Anni-Frid se skládá název skupiny, prodaly do roku 2018 dohromady 385 milionů hudebních nosičů. Ale to není všechno.
Historicky první album vyrobené ve formě kompaktního disku spatřilo světlo světa 17. srpna 1982 a bylo to právě poslední studiové album Abby, zvané The Visitors. Právě na něj chce čtveřice po čtyřiceti letech navázat.
Pátým, vlastně neviditelným členem kapely byl ještě manažer Stig Anderson, který chytře prodával licence na alba skupiny do jednotlivých zemí, včetně totalitního Československa. Novodobou renesanci pak kapela odstartovala v roce 1999, kdy na základě jejích písní vznikl muzikál Mamma Mia!, adaptovaný později i do dvojice úspěšných filmových trháků.
Hned první film z roku 2008, v němž zazářili Meryl Streepová, Pierce Brosnan, Colin Firth nebo Julie Waltersová, vydělal více než půl miliardy dolarů – konkrétně 575 milionů. Celosvětový hrubý zisk původní divadelní verze pak v roce 2015 přesáhl dvě miliardy dolarů.
Kromě mateřského divadla Prince Edwarda v londýnském West Endu uváděli Mamma Mia! i scény v New Yorku, Las Vegas, Torontu, Tokiu, Soulu nebo Hamburku. Svět zkrátka potřeboval nějaký lehčí muzikál a komedii, protože podobným scénám do té doby temnější klasiky jako Bídníci, Fantom Opery nebo Miss Saigon.
Mamma Mia! je od té doby nejúspěšnějším vývozním artiklem britské muzikálové scény. V různých provedeních ho mohli vidět diváci v šedesáti městech světa a jeden ze členů Abby, Björn Ulvaeus, který je autorem většiny hudby a textů, se nechal slyšet, že představení z něj udělalo většího boháče než předchozí kariéra.
Vedle The Beach Boys a The Beatles snad v hudební branži neexistovala obchodně lépe namíchaná čtveřice, jejíž komerční výkon byl srovnáván s původně švédskou automobilkou Volvo. Zpátky na scénu vstupuje ABBA po letech váhání a odmítání miliardových koncertních nabídek.
Nové album vydá 5. listopadu a má s ním i vyrazit na turné, jehož výnos by mohl být velmi šťavnatý. Když totiž jiná hudební legenda – The Rolling Stones – vyrazila v roce 2012 na turné k padesáti letům své existence, vyinkasovala za něj krásných 150 milionů dolarů.
Opět by se tak potvrdila lakonická odpověď Bennyho Anderssona na otázku, co je nejúžasnější na členství v kapele, jako je ABBA. Se svým typickým humorem odvětil: „To, že se absolutně nemusíte starat o peníze.“