Byla nejfotografovanější ženou planety. Téměř dvacet let k vidění na všech titulních stránkách, kdy její tvář zdobila seriózní i společenské deníky a magazíny. Její fotky obdivoval celý svět, celý svět hltal její příběh.
Fotografové ji milovali. A také nakonec uštvali.
V noci z 30. na 31. srpna 2022 uplyne přesně dvacet pět let od tragické smrti princezny Diany, bývalé manželky prince z Walesu. Královna lidských srdcí, princezna všech – jak ji pár dnů po její smrti v emotivním projevu označí tehdejší britský ministerský předseda Tony Blair. Všudypřítomnou přezdívku „People’s Princess“ mu do projevu vepsal jeho mluvčí Alastair Campbell. Ujala se okamžitě.
Krátce před půlnocí na 31. srpna 1997 se Diana se svým tehdejším důvěrným přítelem, podnikatelem egyptského původu Dodi Al-Fayedem, rozhodla odjet s řidičem z hotelu Ritz do Fayedova soukromého bytu na pařížské adrese Rue Arsène-Houssaye. Před hotelem číhají obvyklé davy novinářů, toužící po co nejlepší fotografii milenců, kteří se dali dohromady teprve před několika týdny.
Dvojice se pokusí odejít nepozorována bočním vchodem do Rue Cambon, ale novináři ji zaznamenají. Jaký to pozoruhodný pár! Královnina snacha, manželka a matka tří britských panovníků, Lady Diana, rozená Spencer, žena ze staroslavného rodu středoanglických Spencerů, kteří v časech Válek růží v 15. století sloužili už Tudorovcům… a vyhlášený egyptský playboy?
Diana se u syna miliardáře Mohameda Al-Fayeda, majitele obchodního domu Harrods, poprvé ukázala v bikinách na Dodiho impozantní jachtě Jonikal ve Středomoří v červenci 1997. Zachytil ji přitom teleobjektiv náhodného svědka, který princeznu poznal.
Bulvár měl o práci – i její okamžitý odbyt – zase jednou zcela postaráno. Následovaly nekonečné honičky zamilované dvojice s novináři po italských a francouzských riviérách. Hra na schovávanou vyvrcholila v Paříži, kam Dodi s Dianou přiletěli ze Sardinie.
„Nechte mě být“
Černý Mercedes-Benz W140 třídy S se tiše odlepí od chodníku před pařížským Ritzem obsypaným fotografy, a vyrazí do tmavé noci. Diana ani Dodi nejsou připoutaní. Auto řídí Henri Paul, šéf bezpečnostní služby hotelu Ritz, spolu s milenci sedí ve voze na sedadle spolujezdce osobní strážce rodiny Fayedových, Trevor Rees-Jones.
Pronásledováni jsou asi třicítkou novinářů na mopedech. Vůz projede po Place Vendôme, směřuje přes Place de la Concorde a pokračuje podél parků Cours-la-Reine a Cours Albert 1er po pravém břehu Seiny. Pronásledován paparazzi vjede jejich vůz vysokou rychlostí do tunelu Pont d’Alma, kde je maximální povolená rychlost padesát kilometrů v hodině.
Henri Paul se do něj ale vřítí rychlostí více než stokilometrovou. Je 31. srpna 1997, přesně třiadvacet minut po půlnoci. Řidič má v krvi trojnásobek tolerovaného množství alkoholu, které navíc zkombinoval s léky na předpis – dlouhodobě užívá antidepresiva a další medikamenty. Netušil, že tu noc bude ještě řídit.
Zbytek je historie.
Dodi Al-Fayed a Henri Paul jsou po prudkém nárazu do mostního pilíře, který vůz zcela zdemoluje, na místě mrtví. Osobní strážce Rees-Jones nehodu přežije se závažnými polytraumaty, hlavně těžkým poraněním hlavy. Princezna Diana je z trosek vyproštěna také s těžkými mnohačetnými zraněními, ale naživu a při vědomí.
„Ach můj bože,“ zaznamenají svědci, kteří se pokoušejí pomoci na místě hned po havárii, princeznina slova. „Leave me alone,“ řekne ještě Diana. Jsou to její poslední slova předtím, než ztratí vědomí. „Nechte mě být“.
V jednu hodinu ranní prodělá zástavu srdce, záchranářům se ale podaří srdeční činnost obnovit. V jednu hodinu a osmnáct minut je princezna v kritickém stavu přenesena na nosítkách do sanitky. Ještě dvacet minut pracují záchranáři usilovně na místě na tom, aby její stav stabilizovali.
Jedenačtyřicet minut po jedné sanitka konečně vyráží do nemocnice Pitié Salpêtrière ve třináctém pařížském okrsku – největší pařížské nemocnice a jednoho z největších nemocničních zařízení v Evropě. Sanitka s těžce zraněnou sem dorazí šest minut po druhé hodině ranní.
Diana je nadále v bezvědomí a na nosítkách okamžitě míří na sál. Jak zjistili záchranáři, mimo další desítky vážných zranění má princezna po tragické autonehodě srdce v hrudním koši nikoli vlevo, ale na pravé straně. Aorta je na několika místech porušená. Krevní ztráta je obrovská.
Žena, která se narodila 1. července 1961 jako Diana Frances Spencer, a která byla ještě donedávna manželkou prince z Walesu, matka dvou synů, zemře i přes ohromné nasazení lékařů na mnohačetná poranění během operace ve tři hodiny po půlnoci. Je jí pouhých třicet šest let.
Tragickou smrt oznámí lékaři světu na tiskové konferenci v šest ráno místního času. Celý svět strne. A pak začne hromadně truchlit.
Britská královská rodina se o tragédii dozví nad ránem krátce po princeznině smrti. Všichni pobývají, jako obvykle touto dobou, na skotském hradě Balmoral. Je tu přítomna královna Alžběta II., její manžel, princ Philip, princ Charles i oba jeho synové.
Princi Williamovi je patnáct, princi Harrymu dvanáct let. Tragickou zprávu o náhlé smrti maminky se chlapci dozvědí ráno od otce. Okamžitě jsou z jejich pokojů odneseny televizory a rádia, aby byli mladí princové ušetřeni drásavých detailů. Rodina přestane přijímat poštu i denní tisk, vše putuje jen k rukám panovnice.
Princ Charles se ještě toho dne rozhodne vyzvednout tělo své bývalé ženy v Paříži osobně a se všemi poctami. Pořád je to matka jeho dětí, matka příštího britského krále. V pět hodin odpoledne princ Charles přistává v Paříži v doprovodu obou starších sester své bývalé ženy, Lady Jane Fellowes a Lady Sarah McCorquodale. Okamžitě míří do nemocnice ve třináctém okrsku.
V polovině devadesátých let, kdy se rozváděli, býval Charles nejméně oblíbeným členem britské královské rodiny. Bulvár tehdy krásné a nešťastné princezně poskytl mimořádně velký prostor k veřejnému komentování okolností rozpadu jejich manželství, čehož Diana, připadající si léta jako štvaná zvěř, plně využila.
Prostor, kterého se jí dostalo, uvítala přesvědčená o tom, že ji chce britská královská rodina zničit. Dnes už víme, že jedno z nejslavnějších interview udělila pro BBC Panorama nejspíše kvůli manipulaci tvůrců v čele s reportérem Martinem Bashirem. Princezně předložili padělané důkazy, podvržené výpisy z účtu i odposlechy zdánlivě dokládající, že na ni britský královský dvůr nasadil tajné služby.