Tak jako každý rok i letos Bill Gates na svém blogu GatesNotes zveřejnil výběr letní četby pro rok 2022. Tentokrát obsahuje knihy, které se zabývají dopady klimatické změny, genderovou identitou nebo třeba příčinami současné polarizace americké společnosti. Na odlehčenou pak pětici uzavírá dobrodružný román odehrávající se v padesátých letech 20. století.

Zakladatel Microsoftu se tentokrát ve svých doporučeních nezaměřil jen na jedno téma, na rozdíl třeba od minulého roku, kdy všechna jím vybraná díla byla inspirovaná probíhající pandemií. Na aktuálním výběru Gates oceňuje hlavně to, že se všechny knihy dotýkají moderních témat, jako je moc, identita nebo otázka stavu budoucnosti.

Miliardář a filantrop připouští, že náměty vybraných knih mohou na první pohled vypadat příliš závažně, obzvláště když mají sloužit jako odpočinkové čtení na dovolené. Vysvětluje však, že každý z autorů dokázal zpracovat složité téma poutavým příběhem a diskusí.

„Já jsem si všech těchto pět knih opravdu zamiloval a doufám, že si mezi nimi najdete něco, co bude bavit i vás,“ napsal Gates na svém blogu.

Zatímco v minulosti Gates doporučoval především díla z oblasti literatury faktu, v nynějším výběru hraje prim fikce. Podívejte se na všech pět děl, která americký miliardář doporučuje k přečtení:

How the World Really Works

Vaclav Smil

O Smilovi Gates loni prohlásil, že je jeho oblíbeným autorem. V knize How the World Really Works slavný kanadský environmentální ekonom popisuje sedm fenoménů, které určují schopnost přežití a efektivity lidstva v globální ekonomice založené na informacích.

Kniha má za cíl shrnout Smilovy studie o světových zemědělských, energetických a výrobních sítích a popisuje jejich napojení na fungování společnosti a dopad na životní prostředí.

Gates tvrdí, že je to vynikající úvod pro ty, kdo se chtějí dozvědět něco o silách formujících lidský život. Oceňuje, že tvrzení, která se v knize objevují o ekonomice či klimatu, jsou založená na datech a dodává, že „ačkoli má Vaclav na mnoho témat vyhraněné názory, vyhýbá se extrémům“.

The Lincoln Highway: A Novel

Amor Towles

Pro autora beletrie Towlese má Gates jen slova chvály. Prohlásil o něm, že „není jen tak ledajakým spisovatelem. Podobně jako ti nejlepší z nejlepších má velmi široký záběr“. A už v minulosti doporučoval jeho starší knihu Gentleman v Moskvě.

V tomto titulu Towles čtenáře bere do roku 1954 na výpravnou cestu po Lincolnově dálnici, jak již název napovídá. Hlavní postava jménem Emmett se vrací domů do Nebrasky ke svému osmiletému bratrovi Billymu po patnácti měsících práce na farmě pro mladistvé, kam byl poslán za neúmyslné zabití. Jejich otec zemřel a matka je před lety opustila. Bratři plánují odjet na západ do Kalifornie a začít nový život. Přidají se k nim však dva Emmettovi kamarádi z pracovní farmy a přimějí je odjet raději na východ do New Yorku. 

Gates oceňuje, že kniha Lincoln Highway má dobře propracované, silné a starostlivé postavy, zejména Billyho a sousedku obou bratrů Sally. Kniha vyprávěná z více pohledů podle Gatese ukazuje, že „cesta jednotlivce nikdy není tak přímá a předvídatelná jako dálnice“.

Why we’re polarized

Ezra Klein

Nejnovější kniha Ezry Kleina, sloupkaře a moderátora podcastů v New York Times, nastiňuje psychologické aspekty skupinové mentality, které určují dnešní americkou politiku. V popředí názorové polarizace společnosti stojí podle Kleina politická identita, která se v posledních padesáti letech spojila s rasovou, regionální a ideologickou identitou, které ovlivňují dnešní politické instituce.

Kniha pracuje s daty, která ukazují trendy napříč jednotlivými americkými státy, politickými stranami i napříč generacemi. Autor v knize popisuje změny v politických a informačních systémech Ameriky, které vedly k tomu, že se z mnoha racionálně uvažujících jedinců stali hráči na opačných koncích přetahované. A podle Billa Gatese je tato kniha skvělým pomocníkem při snaze pochopit, co se dnes v americké politice děje.

The Ministry for the Future

Kim Stanley Robinson

Název románu odkazuje na fiktivní ministerstvo, které dohlíží na plnění mezinárodně závazné Pařížské dohody o změně klimatu. Je to příběh o vědě, politické odpovědnosti a myšlenkách na záchranu budoucnosti. Román začíná vlnou veder a vlhkosti v indickém státě Uttarpradéš, která vede k úmrtí dvaceti milionů lidí. A zobrazující tak událost, která by se klidně mohla odehrát v reálném světě a kterou Gates popisuje jako „tak otřesnou scénu, jakou jsem ještě v žádné vědecko-fantastické knize nečetl“.

Dva hlavní hrdinové, humanitární pracovník Frank May a diplomatka Mary Murphy, která ministerstvo vede, se snaží splnit cíl boje proti klimatickým změnám, aby zachránili planetu pro budoucí generace. Ačkoli Gates považuje některé body, o které se děj opírá, za chybné, nachází v ní některé velmi zajímavé teorie. Na závěr dodává, že Robinsonův román ukazuje „naléhavost klimatické krize originálním způsobem“ a „zanechává ve čtenářích naději“ ohledně budoucích kroků.

Napětí

Naomi Alderman

Tento román z roku 2016 si Gates vybral na popud své dcery Jenn. Naomi Aldermanová si v něm klade otázku, co by se stalo, kdyby ženy náhle získaly schopnost vydávat podle libosti ze svého těla elektrické šoky.

Aldermanová sleduje čtyři postavy – z nichž tři jsou ženy – s různými zkušenostmi s genderem v různých společenských kruzích, institucích a lokalitách. A pojednává o změně kontroly, která vede k nadějím na rovnoprávnější svět, ale i o korupci moci, brutálních revolucích a fyzickém a sexuálním násilí.

Hlavní mužská postava Tunde je studentem žurnalistiky v Lagosu, který se snaží zdokumentovat společenské a politické změny, ale potýká se s těžkostmi, když se snaží přizpůsobit životu s novou dynamikou pohlaví.

Ostatní tři hlavní postavy si kladou otázku, jak naložit se svými nově nabytými schopnostmi. Roxy přeskočí své tři starší bratry a zdědí trůn londýnského zločineckého syndikátu. Margot je začínající politička z Nové Anglie s dospívající dcerou a Allie je dívka z jihu USA, která utíká z týrající pěstounské rodiny a zakládá nové náboženství.

Gates tvrdí, že po přečtení této knihy „získal silnější a niternější pocity zneužívání a nespravedlnosti, které dnes zažívá mnoho žen“, a že hypotézy v této knize jsou aktuální v dnešních debatách týkajících se genderu.