Česko má oficiálně největší soukromou sbírku stavebnic Lego na světě. Kolekce sběratele Miloše Křečka se v prosinci zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Na oficiálním certifikátu svítí číslo 6005. Tento počet setů stačil k zápisu, Křeček jich však vlastní mnohem víc.
„Lego denně vydá zhruba dva nové sety. Já se to snažím kupovat všechno, ale i mně občas něco uteče,“ říká jedenapadesátiletý sběratel, který svou první stavebnici dostal, když mu bylo pět. V patnácti pak sbírání dánských barevných kostek propadl a od té doby svou kolekci neustále rozšiřuje. Momentálně má ve sbírce přes deset tisíc setů.
O zápis do Guinnessovky usiloval posledních deset let. Musel překonat dosavadní „oficiální“ rekord, který držel Vitalii Solovev z Běloruska se svou kolekcí 5416 stavebnic. „Razím teorii, že všechny rekordy by se měly překračovat jen o kousek,“ vysvětluje Křeček to, proč do knihy rekordů nechal zapsat pouze část své sbírky.
Dalším důvodem byla logistika. Kompletní kolekci bylo potřeba shromáždit na jednom místě a natočit na video. Ta Křečkova se však nachází na několika místech po republice, včetně čtyř Lego muzeí, které sběratel provozuje v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech a ve Špindlerově Mlýně.
„Kompletní náklady zápisu byly zhruba půl milionu korun. Potřebných šest tisíc krabic se nám loni povedlo svézt na jedno místo. Museli jsme je natočit na jeden záběr a ke každé říct číslo daného setu. Jen kameraman stál hodně peněz, byla potřeba i druhá kamera, která snímala výměnu baterie, co se vybila v té první,“ líčí Křeček.
Výsledkem je video, které má zhruba dvacet hodin. Sčítání proběhlo loni v létě, oficiální certifikát z Guinessovky pak Křečkovi dorazil těsně před Vánoci.
„Teď už mám konkrétní důkaz, že jsem největší sběratel Lega. Chystáme se toho reklamně využít,“ usmívá se podnikatel, který má v plánu prvního dubna otevřít další pobočku svého muzea na Hatích u Znojma. Zároveň provozuje několik prodejen Lega, e-shop a v Kutné Hoře i speciální hotel s Lego tematikou.
O Křečkovu megalomanskou sbírku měla v minulosti zájem celá řada kupců. Nejvyšší nabídka, kterou dostal, byla podle něj v řádu desítek milionů korun. „Někteří lidé si myslí, že je všechno na prodej, ale tohle je pro mě naprosto srdcová záležitost. Po mé rodině a nejbližších asi nejdůležitější v mém životě. Nevím, co by se muselo stát, abych to prodal,“ říká Křeček.
Jeho původní profese je řezník. Dříve provozoval společně se svým otcem síť řeznictví a uzenářství, včetně jedné továrny. Před pěti lety však tento byznys svěřil svému synovi a začal se plně věnovat Legu. „Konkrétní poslední kapkou byl úředník, který mně začal dělat peklo kvůli otevření jedné provozní jednotky. Tak jsem to předal svému tehdy dvaadvacetiletému synovi,“ líčí Křeček.
Dnes už se tak zabývá jen kostkami. Kromě provozu muzeí a hotelu radí zájemcům, kteří chtějí do krabic s Legem investovat a denně stavebnici také skládá. „Vstávám každý den kolem páté a vždycky ráno stavím,“ tvrdí. Momentálně se mu na půdě válí zhruba 1500 krabic s Legem, které čekají na sestavení.
„Můj vůbec největší výtvor je zhruba dva a půl metrová Socha Svobody, na kterou padly statisíce kostek. Ale vlastní stavby jsou u mě spíš výjimkou, popravdě na to nemám moc buňky. Nejvíc mě baví stavět podle plánku, ideálně co nejsložitější sety z kolekce Lego Technic,“ říká oficiální český Lego rekordman.