Média dnešní doby ovlivnila mezilidskou komunikaci na mnoha úrovních. Z mezigeneračního porozumění se v dnešním světě přehlceném informacemi stává těžká disciplína a toho, co všichni společně známe, ubývá. Jeden fenomén však ve společném vědomí odolává – všudypřítomné vánoční hity.
Ty nejznámější dokážeme zabroukat skoro všichni, nebo alespoň ta část planety, která koncem roku Vánoce slaví. Americký sociální psycholog polského původu Robert Zajonc v šedesátých letech po provedení několika experimentů definoval takzvaný „efekt pouhého vystavení“.
Tento zjednodušeně spočívá v tom, že živočichové včetně lidí reagují pozitivně na vjemy a stimuly, kterým jsou vystavováni opakovaně. Připomíná vám to něco?
Možná i Zajoncovy experimenty přispěly k tomu, že při nakupování a ve víru vánočního shonu slýcháme rok co rok v obchodních centrech stejné vánoční hity pořád dokola. Hudba je v nákupní sezoně zkrátka nezbytným nástrojem vypočítavého marketingu.
Platí to i u vánočních písní, jejichž hlavními motivy bývají věci, které jsou v jádru na hony vzdálené komerci a konzumu, jako láska, rodina nebo zimní počasí. Možná nám připadají otravné, možná je milujeme, možná si bez nich nedokážeme Vánoce představit. Možná si naopak kvůli vánočním hitům přejeme, aby už svátky skončily.
Jsou každopádně naší „common ground“ a každý nejspíš umíme najít svého favorita. Pojďme se ale podívat, kteří z těchto favoritů nezestárli ani po několika dekádách doprovázení vánočních svátků.
Jaká vánoční melodie je podle Guinnessovy knihy rekordů nejprodávanější v historii? Která píseň vynesla svým producentům a skladatelům dosud nejvíc na licenčních poplatcích? A kolika umělcům vydělají vánoční hity za jediný rok?
Nejslavnější vánoční hit
Říká se, že vůbec nejznámější melodií na planetě Zemi je vánoční koleda, která poprvé zazněla v roce 1818 v malém městě Oberndorf jen pár kilometrů od rakouského Salcburku. Její název zní Stille Nacht a v Česku tuto píseň známe jako Tichou noc.
Roku 1935 s ní uspěl také americký zpěvák Bing Crosby, když se prodalo více než deset milionů fyzických kopií tohoto singlu. S Vánocemi se však Crosbyho jméno navždy spojilo až v roce 1942, kdy si zahrál hlavní roli v hudebním filmu Holiday Inn.
Píseň White Christmas, kterou pro film napsal skladatel Irving Berlin, se v podání Crosbyho stala největším hitem všech dob – a nejen těch vánočních. Dle Guinnessovy knihy rekordů se celosvětově prodalo přes padesát milionů kopií tohoto singlu. Přesto jsou Bílé Vánoce až čtvrtou písní v pořadí co do ročního výdělku na licenčních poplatcích.
Největší vánoční hit podle výnosu z licencí
Jaká částka přesně z licenčních poplatků za jednotlivé vánoční hity každoročně plyne, je tajemství, které se svými partnerskými agenturami střeží britská společnost Performing Rights Society for Music. Cenu práv určují trendy v popkultuře – například pokud píseň zazní v novém úspěšném vánočním filmu.
I bez utajených přesných čísel však můžeme porovnávat. V roce 2016 byl pro britskou televizní síť Channel 5 sestaven žebříček každoročně nejvýdělečnějších vánočních skladeb právě na základě licenčních poplatků. Dle dalších propočtů byl zpracován hrubý odhad na výnosy licenčních poplatků v loňském roce:
- Merry Xmas Everybody (1973) – Slade | 840 000 dolarů ročně
- Fairytale of New York (1987) – The Pogues and Kirsty MacColl | 630 000 dolarů ročně
- All I Want for Christmas is You (1994) – Mariah Carey | 600 000 dolarů ročně
- White Christmas (1942) – Irving Berlin | 600 000 dolarů
- Last Christmas (1984) – Wham! | 500 000 dolarů
Nejvýdělečnější vánoční písně všech dob
Pokud chceme vědět, jaký vánoční hit je pravděpodobně nejvýdělečnějším všech dob, je třeba sečíst podíl, který měl umělec na prodeji fyzických nosičů, a výnosy z licenčních poplatků za autorská práva. K jakým výsledkům se dostaneme?
5. Wonderful Christmastime (1979) – Paul McCartney | 40 milionů dolarů
Když se The Beatles rozpadli, Paul McCartney se rozhodl pojistit si stoprocentní vlastnictví každé další písně, kterou napíše – předchozí smlouvy, podepsané za Beatles s Johnem Lennonem, byly pro oba muzikanty extrémně nevýhodné.
McCartney byl velmi pečlivý při psaní, produkci a dolaďování všech aspektů písně Wonderful Christmastime a dnes mu tento hit vynáší až 600 tisíc dolarů na licenčních poplatcích ročně.
4. The Christmas Song (1944) – Mel Tormé | 45 milionů dolarů
Americký hudebník židovského původu Mel Tormé tuto píseň složil za méně než pětačtyřicet minut paradoxně během horkého léta v Chicagu. Bylo mu pouhých devatenáct a jeho píseň od té doby nazpívaly stovky velkých umělců včetně Michaela Bublého, Tonyho Bennetta, Gartha Brookse, Boba Dylana, Franka Sinatry a mnoha dalších.
Přestože Tormé během své kariéry napsal více než 250 dalších písní, The Christmas Song byla jeho zdaleka největším finančním úspěchem. Často ji nazýval slovy „moje renta“.
3. Santa Claus is Coming to Town (1934) – Haven Gillespie & Fred J Coots | 50 milionů dolarů
Verze tohoto hitu nazpívaná v rozhlasovém pořadu Eddieho Cantora v listopadu 1934 se okamžitě stala hitem s objednávkami na 500 000 kopií notového záznamu písně a více než 30 000 prodaných desek během 24 hodin.
Píseň nahrálo více než 200 umělců, včetně Binga Crosbyho, Mariah Carey, Neila Diamonda, Franka Sinatry, Billa Evanse, Chrise Isaaka, The Temptations, Michaela Bublého a The Jackson 5.
2. All I Want For Christmas Is You (1994) – Mariah Carey | 60 milionů dolarů
Píseň, která mladou zpěvačku z New Yorku korunovala královnou Vánoc. Vyznání, že si zpěvačka k Vánocům nepřeje nic jiného než člověka, kterého miluje, se doslova stala symbolem amerických Vánoc posledních tří dekád.
Mariah Carey společně se skladatelem Walterem Afanasieffem složili hit během patnáctiminutového jamování v srpnu roku 1994, kdy si zpěvačka pro navození atmosféry údajně uprostřed léta vybavila byt vánočními ozdobami.
1. White Christmas (1942) – Irving Berlin | 65 milionů dolarů
Nepřekvapivě je vůbec nejprodávanější singl všech dob i nejvýdělečnějším vánočním hitem v historii.
Ať už letošní Vánoce budou se sněhem, nebo bez, a ať už je budete trávit ve společnosti starých známých hitů, nebo se rozhodnete objevit písně nové, přejeme vám, milí čtenáři, klidné a pohodové prožití svátečních dnů.