Uměl bych si představit řadu zajímavějších protagonistů, než je zachmuřený Cassian Andor. Ale neumím si představit moc lepších (Star Wars) seriálů než ten, který nese jeho jméno. Druhá řada má premiéru 22. dubna na Disney+.

Ani přítomnost zbožňovaného Obi-Wana Kenobiho, ani efektní bitvy se světelnými meči nebo roztomilé kolébání Baby Yody v ostatních Star Wars seriálech nedokázaly to, co svedl Andor: ukázat, že Star Wars mohou být strhující i v „televizním“ formátu.

Málokdo čekal, že takové chvalozpěvy bude slýchat zrovna série zaměřená na postavu z „doplňkového“ filmu Rogue One. Jenže osoba Andora tady není rozhodující, klíčový je její tvůrce: Tony Gilroy, scenárista prvních dvou filmů s Jasonem Bournem. 

Mistr (nejen) špionských filmů se stal nejlepším úlovkem, který se Disney podařil od doby, co značku Star Wars v roce 2012 odkoupila. Filmům disneyovské éry se netleskalo tolik, seriálům pak ještě méně: ale to, pod čím byl podepsaný Gilroy, představovalo světlou výjimku.

Na film Rogue One z roku 2016, který dějově těsně předcházel čtvrté filmové epizodě, navázal Gilroy v roce 2022 seriálem Andor, původně ambiciózním počinem na pět sérií, nakonec sevřeným do dvou řad. Ta první se sice setkala s diváckým nezájmem, ale kritici i hardcore fanoušci Star Wars si ji zamilovali. Byla špinavá, drsná a brilantně napsaná.

Nebyl důvod čekat, že by v druhé řadě mělo být něco zásadně jinak. Bylo jasné, že tady se příběh bude uzavírat, že se dějově směřuje k Rogue One. Šlo jen o to, jak se propletou a uzavřou osudy mnoha postav, které první řada představila.

Je tady titulární Andor (hraje ho Diego Luna), který se rozhodl přidat k rodící se alianci Rebelů bojující proti vládnoucímu Impériu. Je tady Luthen (Stellan Skarsgård) coby šedá eminence Rebelů, který vše podřizuje úspěchu celku. Je tady Bix (Adria Arjona) coby Andorova milá, která ale rozhodně není jen „hrdinovým přívěskem“.

Nováčkem v druhé řadě je jeden z imperiálních hlavounů Krenic (Ben Mendelsohn), ředitel vývoje pokročilých zbraní, kterého diváci Rogue One dobře znají. Objevuje se také Saw Gerrera (Forest Whitaker) jako poněkud extremistická a vyšinutá osobnost rebelského hnutí.

A postav je mnohem víc, nicméně stojí za povšimnutí, že jen pět zmíněných ztvárnilo pět velkých hvězd: účinkují tu přitom jen tak mimochodem, bez větších fanfár. Andor totiž stojí na mnoha základech, které z něj dělají výjimečný počin, a silné obsazení je jen jedním z nich.

Jistě, základ tkví v osobě Tonyho Gilroye, který dokázal napsat komplexní a napínavý příběh, jenž by fungoval i bez nálepky Star Wars, s ní má ale navíc atraktivní kulisy. Ve druhé řadě se věnuje formování Rebelů ze skupinek ozbrojenců v silnou organizaci a protihráče mocného Impéria.

Zároveň ale přes všechno sci-fi pozlátko dokáže být Andor vrcholně realistický. Řeší se tady svatba, večeře s tchyní, postavy chodí na rande, na nákup, koukají se spolu na televizi, řeší svoje psychické problémy. Ve světě Star Wars jsou to takřka nevídané věci, ale celé vyprávění je díky nim uvěřitelnější.

Andor navíc známé kulisy vkusně rozvíjí: ať už představením neokoukaných planet, jako je těžařský Ghorman, prokreslením těch známých, jako je Coruscant plný moderní architektury, nebo představením spousty drobných nápadů.

Zmínit se dají drobně upravené zbraně, uniformy nebo třeba nový model stíhačky TIE s pokročilým způsobem ovládání. Tvůrčí tým Andora se odmítl podřídit známé estetice a kreativitou přebíjí všechny ostatní Star Wars seriály dohromady.

Je zkrátka znát, že tvůrci Andora měli bohatý rozpočet (hovoří se o necelých 300 milionech dolarů) a využili ho na maximum. Oproti Akolytce, v níž se na obrazovce většinu času nahání několik lidí kdesi v lese, jsou scény v Andoru epické, ať jde o zmiňovanou svatbu, nebo velkolepou a atmosféricky mistrně vystavěnou demonstraci. 

Vrcholy první série, ať už šlo o loupežnou operaci na Aldhani nebo útěk z imperiálního vězení Narkina 5, byly možná ještě o něco velkolepější, druhá řada ale zejména v druhé polovině nabízí jednu emotivní scénu za druhou.

Celkem má dvanáct dílů, vycházet budou každý týden tři epizody. Tvůrce Tony Gilroy to označuje za čtyři filmy v řadě, ale hranice mezi jednotlivými trojdíly nejsou tak výrazné jako v první řadě. 

Jde o jeden velkolepý zážitek, u něhož sice víte, kam směřuje (závěr přímo předchází filmu Rogue One), ale stejně vás dokáže napínat, dojímat a především uhranout. Jsou to jiné Star Wars, daleké lucasovským sci-fi pohádkám, a kvůli tomu nikdy nezaujmou tak široké publikum jako filmy se světelnými meči, vesmírnými souboji, Ewoky, Gungany a poskakujícím Yodou.

Ale kdo má rád kvalitní filmařinu, komu nevoní laciný fan servis, komu se omrzeli Skywalkerové, nebo kdo si zkrátka rád vychutná propracovaný špionážní thriller, ten bude z Andora nadšený.