Anita Hansen Hrubešová je žena činu. V Kodani její firma krasopisně nadepisuje pozvánky pro Chanel, Louis Vuitton, michelinské restaurace či ambasády, zatímco ona v Brně s úsměvem vítá malé děti a jejich rodiče v designových prostorách svého nejnovějšího projektu.
„Kvůli lockdownům jsme v Česku s rodinou uvázli na delší čas. Zjistila jsem, že mi tu chybí školka, na kterou jsme byli zvyklí z Dánska. Když majitelé té původní, kam chodila moje dcera, prostory opouštěli, rozhodla jsem se je po nich převzít a vybudovat svou vlastní mateřinku,“ popisuje.
Kosmopolitní příběh ženy, která je napůl Češka, napůl Nizozemka a je provdaná v Dánsku, se tak rozšířil o další kapitolu, pevně zakořeněnou na kopci pod Hádeckou vyhlídkou.
„Autem jste tu z centra Brna za deset minut,“ říká se svým typickým širokým úsměvem a dodává, že rodiče na jejím projektu přesvědčil nejen osobní přístup a filozofie školky, ale také velká zahrada, kde budou děti sázet bylinky, ovoce i pozorovat život hmyzu v hmyzím hotelu.
Samostatnou kapitolou je strava, která v českých školkách představy Anity Hansen Hrubešové nenaplňovala. „Ve Skandinávii si děti nosí obědy samy nebo na ně odcházejí pryč. Rodiče chtějí mít nad jejich jídelníčkem kontrolu. U nás nabízíme zdravá jídla, převážně neslazené nápoje, dezert je třeba štrůdl z jablek z bio ovoce a k pití čaj Sonnentor z ekologického zemědělství na jižní Moravě,“ vypočítává.
Budoucí čas je namístě, protože školka Jarní má sice otevřeno teprve od letošního ledna, ale už existuje čekací listina do roku 2023. Rodiče oslovuje nejen velmi vkusně zařízený interiér školky, který spíš připomíná některý z designových pokojíčků na Instagramu, ale také prvky Montessori výuky, angličtina, dětská jóga či hodiny klasické hudby hrou.
„Jsme na této spolupráci domluveni s filharmoniky, kteří pro děti zahrají. Ty nemusí nehybně sedět a poslouchat, ale třeba tančit, zvykat si na hudbu a brát ji jako uklidňující zábavu,“ vysvětluje Anita Hansen Hrubešová.
Oproti jiným soukromým školkám nabízí také výhodnější cenu: celotýdenní školné stojí od čtyř tisíc korun, v konkurenčních zařízeních v regionu se cena pohybuje spíš od šesti tisíc výš.
Obavy Anity Hansen Hrubešové, že brněnští rodiče nebudou jejímu skandinávskému přístupu nakloněni, se absolutně nevyplnily. Investice okolo milionu korun, která v sobě zahrnovala také rekonstrukci, se ale podnikatelce asi nevrátí.
„Nedělala jsem to pro byznys, ale pro komunitu i svoje děti. Rodiny jsem vybírala také podle toho, abychom si všichni vzájemně rozuměli a panovala tu harmonická atmosféra,“ přiznává.
A protože Anita Hansen Hrubešová nedokáže jen stát na místě, už přemýšlí, kam svůj projekt zase posune. „Další školku už asi sama neotevřu, ale zájemcům třeba nabídnu franšízu.“
A mezitím na dálku řídí svůj tým kaligrafistek v Kodani, které už chystají ručně nadepsané pozvánky na luxusní eventy. Protože pandemie snad odchází, ale nápady Anity Hansen Hrubešové se jen tak nevyčerpají.