Vytvořit otevřené místo, kde se bude dařit českému umění, vědě, inovacím, ale také dokáže kulturu propojit s podnikatelským prostředím a filantropií. To jsou cíle nové šéfky Českého centra v Paříži Radky Ondráčkové, která se řízení atraktivní mise ve francouzské metropoli ujme v létě.
Noblesní budova Českého centra na prestižní pařížské adrese 18, rue Bonaparte, deset minut chůze od muzea Louvre, se od léta dočká nového vedení.
Do čela instituce přichází kulturní manažerka a expertka na strategickou komunikaci Radka Ondráčková, která dříve působila jako ředitelka komunikace urbanistické organizace reSITE a konceptu Manifesto Market, v němž se prolínala gastronomie s kulturními akcemi. Naposledy vedla strategii značky streamovací platformy karlovarského filmového festivalu KVIFF.TV.
Zkušenosti s kulturní diplomacií má ze sesterské platformy českých center, Francouzského institutu. „Posláním českých center je posilovat dobré jméno Česka ve světě, což je mi blízké, a vibrující globální scéna v Paříži k tomu vytváří příznivé prostředí,“ řekla Ondráčková, kterou do funkce jmenoval ministr zahraničí Jan Lipavský.
Ten vnímá Francii jako tradiční bránu do kulturního světa a přikládá jí speciální pozornost. „České centrum Paříž vnímám šířeji, nejen jako prostor pro dvoustranný dialog. Chci proaktivně hledat příležitosti, které českému umění, vědě a inovacím umožní se projevit, vyniknout a rozvíjet se,“ popsal Lipavský.
České centrum Paříž má být pod vedením Radky Ondráčkové nejen místem vzdělávání a kulturních představení, ale také tvůrčím hubem a zázemím k rešerši, vývoji a tvorbě samotné.
Budova má k dispozici výstavní i koncertní síň a také knihovnu českých literárních děl v jejich původním jazyce i ve francouzském překladu. Silnou tradici má ve francouzské metropoli také výuka češtiny, která tu probíhá. České centrum se podílí i na akcích mimo Paříž, v regionech Francie.
„O program se opravdu nebojím, je toho tolik co ukázat. Máme neskutečný talent, který si nejen zaslouží budovat povědomí za hranicemi, ale hlavně obstojí a ohromí. Budu hodně aktivní i v té neviditelné práci na pozadí – hledání a propojování kontaktů, nacházení souvislostí a smysluplných spoluprací, které budou mít perspektivu, dosah a vliv,“ přiblížila Ondráčková.
Do svého působení v příspěvkové organizaci ministerstva zahraničí chce přenést i svou zkušenost z fundraisingu a hledání společné řeči mezi byznysovou a uměleckou sférou ve prospěch prezentace Česka a jeho talentů v zahraničí.
Foto Filip Jandourek
„Pozoruji, že konečně nazrála doba pro rozkvět filantropie, v novodobém podnikatelském prostředí se etablovalo několik velmi silných příkladů, i to je téma, kterému přikládám velký význam,“ řekla nastupující ředitelka, která nechce opomenout ani české diplomatické tradice.
„S obrazem Česka jsou silně spojené hodnoty svobody, demokracie a ochrany lidských práv. To jsou všechno vysoce relevantní témata do překotné doby, kdy vnímáme možná až zlomové dění na geopolitické mapě světa,“ uzavírá nová ředitelka Českého centra Paříž.
Radka Ondráčková zvítězila ve výběrovém řízení v široké konkurenci uchazečů a uchazeček, které vedla generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.
„Na spolupráci s Radkou Ondráčkovou se velmi těším. Je pro naši instituci velkou posilou. Cením si jejích zkušeností v oblasti kulturního managementu i v propojování různých světů, mezinárodního rozhledu a v neposlední řadě expertizy v oblasti komunikace, která je pro naši misi kulturní a veřejné diplomacie důležitější než kdy dříve,“ vysvětlila generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.