Generace alfa vyrostla ve virtuálním světě. Řadí se do ní děti narozené po roce 2010. Je pro ně přirozené využívat internet a chytrá zařízení stejně jako jakoukoli jinou učební pomůcku nebo hračku. Jaké hračky ale spojují generace? Věčný fenomén je například velká Tatrovka, elektronická násobilka nebo desková hra Dostihy a sázky.

Retro hračky v posledních letech opět okupují vrcholy žebříčků prodeje. Dnešní rodiče, třicátníci a čtyřicátníci, se totiž chtějí se svými ratolestmi podělit o milovanou zábavu z dětství. A moderní děti se na panenky, joja nebo plyšáky nechytají. Některé retro hry je ale přesto zaujmou.

info Foto: Dinotoys
Kdo by neznal kultovní hru, která zabrala celý večer. Dostihy a Sázky v této podobě jsou na světě téměř čtyřicet let. | foto Dinotoys

V kategorii deskových her je stálicí Člověče, nezlob se. Desková hra, kterou v roce 1907 vynalezl Němec Josef Friedrich Schmidt, jsou stále v módě. Přesto u nás v oblíbenosti deskových her dominují Dostihy a sázky, které vycházejí z původní celosvětově populární hry Monopoly.

Nápad na ně vznikl v Československu již v roce 1935, konečná verze se ale začala vyrábět až v roce 1983. Příští rok tedy oslaví čtyřicáté výročí a za tu dobu se jich prodalo více než tři miliony kusů. Jména koní jsou skutečná, jedná se o vítěze Velké Pardubické nebo Československého derby. Hra je nadčasová a baví i současné děti. Přece kdo by nechtěl konečně získat dvojici z fialové stáje, Napoli a Narciuse.

info Foto: Merkur
Nejznámější česká klasika, stavebnice Merkur | foto Merkur

Vynález Jaroslava Vancla z roku 1920, kovová odolná stavebnice, je typickým lovebrandem celých sto let své historie. Firma ale měla kolikrát problém prosperovat, v roce 1993 její výrobce dokonce zkrachoval a svou továrnu chtěl prodat konkurenční společnosti. Zvedla se ovšem vlna nevole a odporu ze strany fanoušků tak mocná, že firmu opět zvedla na nohy. Ještě jste neuhádli, o které hračce je řeč? Ano, o Merkuru.

Dnes je legendární Merkur jednou z nejprodávanějších stavebnic u nás, konkuruje mu jen modernější Lego. Má za sebou zástupy fanoušků všech věkových kategorií a v Polici nad Metují je nadšencům do šroubků a matiček věnováno celé muzeum. Kovové součástky dokonce pomohly i při konstrukci stroje na výrobu kontaktních čoček.

info Foto: Seva
Plastová stavebnice Seva je jednoduší alternativou známějšího Merkuru. | foto Seva

V roce 1979 přišla na trh další populární stavebnice – Seva. Kdo z mileniálů by neznal podlouhlé světle modré kousky, které byly spojeny bílými kostkami do tvaru hvězdiček. Přestože na čas upadla v zapomnění, dnes nabízí desítky modelů.

Na rozdíl od Merkuru se však neuchytila tak stabilně. Po deseti letech na trhu se společnost Elektroplast Prešov pokusila rozšířit své hračky o další retro stavebnici Vega, ale o zdařilý návrat na trh se nejednalo. Plastová Seva se ovšem dodnes vyrábí a baví malé i velké.

info Foto: Dinotoys
Kdo by neznal obrovskou nákladní Tatru 148. | foto Dinotoys

Koleno položit na sklápěčku a druhou nohou se odrážet. V osmdesátých letech si snad každé dítě přálo dostat pod stromeček obrovskou plastovou Tatru. Ke znechucení všech, kteří následně museli rozsypaný písek na hřištích uklízet.

Stejně jako Merkur v devadesátých letech začaly plastové Tatry upadat a mizet z nabídek hračkářství. Jeden z největších českých výrobců hraček Dino Toys se ovšem rozhodl zariskovat a oblíbenou retro hračku zachránit. „Když neuspějete s deskovou hrou, přijdete o statisíce korun. U Tatrovky by nás případný neúspěch ovšem stál miliony,“ komentoval Jan Šlemín z Dino Toys. Ovšem risk se vyplatil a velká plastová auta milují i dnešní děti, a tak Tatrovky 148 pořád brázdí dětská pískoviště.

info Foto: Flickr/Joost J. Bakker IJmuiden, v licencii CC BY 2.0
Umělý zvuk vystřelené pružiny i střílející ocelové kuličky po místnosti. To byly první verze stolního fotbálku. | foto Flickr / Joost J. Bakker IJmuiden, v licencii CC BY 2.0

Další velmi oblíbenou hrou, která se dožila i dnešních let, je opět tuzemská alternativa světového stolního fotbálku. První pružinová hra založená na principu fotbalu ale v poměrně miniaturní verzi jen na stůl spatřila světlo světa již v roce 1929. Československou alternativu začal vyrábět brněnský Chemoplast v podobných letech jako plastovou Tatrovku.

Každý, kdo si v dětství zahrál několik partií stolního fotbalu, si jistě pamatuje charakteristický zvuk, který při hře vydávaly pružiny, i nekonečné hledání ocelové kuličky, když vyletěla z hrací plochy do temných zákoutí dětského pokoje. Dnes tuto stolní hru vyrábí vícero společností v různých cenách i kategoriích.

info Foto: Logik
Původní forma Logiku se odehrávala na papíře, přesto ji většina dnešních hráčů zná už jen v této podobě | foto Logik

Nejznámější logickou hrou sedmdesátých let je bez diskusí Rubikova kostka. Ovšem z podobné doby pochází i jiná klasika a tou je Logik. Hru vymyslel izraelský pošťák a odborník na šifry Mordechai Meirowitz.

Původní verze hry byla jednoduchá záležitost založená na papíře a několika barevných pastelkách. Cílem hry je uhodnout barvu a pořadí pěti skrytých „houbiček“, které nastražil soupeř. I Logik je dnes k dispozici v mnoha verzích od mnoha výrobců.

info Foto: Voltík
Elektronická násobilka kromě procvičování logiky i vyučovala základy elektrických obvodů. | foto Voltík

V žebříčku vzdělávacích a vědomostních her léta vyhrává Scrabble. Existuje ovšem ještě jedna hra, která mu dlouhodobě od sedmdesátých let konkuruje, a tou je elektronická násobilka. K dispozici je deset výměnných listů s dvaceti příklady. Když zodpovíte správně, přiložíte senzory na daná místa, u výsledku zabliká zelená kontrolka.

Oproti té první verzi již existuje několik moderních úprav. Změnil se design hry, prodává se i verze bez senzorů jen s knoflíky, nebo verze s nápisem „correct“. V současné době hru prodává společnost Voltík. Elektronické hry nabyly krátce na popularitě i po filmu Pelíšky, kde herci propagovali poměrně nebezpečnou hru Vyděržaj Pioněr, která ovšem v tuto chvíli na trhu nefiguruje. Opravdoví retro nadšenci ji ale stále seženou na bazarech nebo v antikvariátech.