Když si začnete googlit pojmy jako „lepší produktivita“, „vyšší pracovní výkon“ či „jak být nejpilnějším mravenečkem v mraveništi“, propláchne vám vyhledávač nadzvuková tsunami namíchaná z kombinace to-do listů, derivátů z metodiky „mít vše hotovo“ a zaručených rad o efektivním mikrodávkování psilocybinu.
Manicky třískat koně bičíkem ale není všechno. Když chce člověk někam dojet, vyplatí se čas od času říkat koni také „hot“ a „čehý“. A vědět, kam chcete vlastně dorazit a proč tam na tom oddaném vraníkovi vůbec jedete. Vyšší produktivita koneckonců není cíl – je to prostředek.
Co se na takové cestě vyplatí v první řadě, je přehled. Když už víte, kam a proč máte namířeno, potřebujte především jistotu, jestli někde neztrácíte čas zbytečnými odbočkami a sjezdy z cesty.
K tomu lidstvo vynalezlo nástroje, které ten čas sledují. „Time trackery“ mívají negativní zabarvení, když je na vás někdo nasadí. Když je ale nasadíte sami na sebe, můžou se stát neocenitelným pomocníkem.
Tady je několik z těch, které vám na cestě za produktivnějším využíváním času pomůžou. Když se po celém dni ohlédnete a pomocí takového nástroje ho zanalyzujete, získáte do své produktivity mnohem větší vhled, než jaký vám dají všechny vygooglovatelné strategie dohromady.
A příští den budete moci svůj výkon díky tomu efektivněji upravit. A pak ho zanalyzujete znovu. A znovu ho zdokonalíte.
Toggl Track
Absolutní klasika mezi time trackery. Toggle Track je definicí uživatelské přítulnosti: moc toho po vás nechce a neplete se vám do života, přitom ale sleduje velice efektivně. Prostě odklepnete, že jste začali pracovat na nějakém úkolu v rámci projektu a dál už ani nevíte, že nějaký program pečlivě odpočítává každou vaši odpracovanou minutu.
Timecamp
Míříte-li na něco velkorysejšího, nabízí se aplikace Timecamp. Cloudová záležitost, primárně zaměřená na práci v týmu, nabízí nejen propracované pestrobarevné statistiky, které působí, jako by je pro vás vypracovávalo samostatné vědecké oddělení, ale disponuje také integrací se všemožnými dalšími platformami a nástroji od Google kalendáře přes Slack až po Bandcamp a ještě dál.
Tick
Je libo trochu adrenalinu? Pak se obrňte pevnými nervy a vyzkoušejte nástroj Tick, který vám bude dávat najevo přesně to, že čas tiká. Tick totiž pouze nesleduje využitý čas, ale současně ho také neustále konfrontuje s předem nastavenými cíli – a to jak časovými, tak finančními. Kolik času ještě zbývá? Neblíží se překročení stanoveného rozpočtu? Nervy, ale přehled. A pokud na to chcete vidět opravdu nonstrop, využijte možnosti mít tikající Tick přímo na zápěstí ve formě apky pro Apple Watch.
RescueTime
Pokud nechcete být sami k sobě přehnaně kritičtí a nechcete každou minutu svého času soudit, nasaďte na sebe profesorský RescueTime – a on to bude dělat za vás. RescueTime má ve vínku téma pracovní a duševní rovnováhy a sám definuje činnosti, které za jeho dozoru provádíte, jako produktivní či neproduktivní. Jinými slovy: je to digitální kouč, který vám upřímně řekne, kolik času jste využili ke svému dobru, kolik jste ho využili k dobru svého projektu a kolik jste ho úplně a zbytečně proflákali.
Timely
Absolutní Olymp ve snaze o absolutní produktivitu představuje úsilí o to, abyste nepálili už vůbec žádný čas byť jen spouštěním aplikace, která za vás ten čas sleduje. Jsou to vteřiny, ale drahocenné!
Timely je přesně ten nástroj, který vás sleduje sám, den za dnem, a to skrze totální přehled nad vaší GPS polohou, pracovními maily, kalendářem a vším ostatním. Umělá inteligence, která mu šlape pod kapotou, si všechna data chroustá sama, a výsledky vám ukáže teprve když to po ní chcete. A můžete být až překvapeni, jak nad vámi bděla i v době, kdy už jste na ni úplně zapomněli.