Jeden z běžných letů, který Její Veličenstvo královna Alžběta II. a její manžel v rámci svých služebních cest absolvovali společně. Zatímco královna si v přední části letadla dává šálek čaje, její manžel, princ Philip, vévoda z Edinburghu, v zadní části letounu čte noviny a mluví se svými poradci. Najednou se letadlo začne houpat. „Ach, Philipe, co to zase vyvádíš??“ vykřikne směrem k zadní části paluby královna, uvyklá na fakt, že se s manželem nikdy nenudí.
Že se dostalo letadlo do turbulence, panovnici v danou chvíli vůbec nenapadlo.
Jedna z autentických historek, která se v britské královské rodině traduje už řadu let, zazní v nejnovějším dokumentu BBC nazvaném Prince Philip: The Royal Family Remembers, kterou stanice BBC One odvysílala v tomto týdnu.
Na rozdíl od desítek dalších dokumentárních filmů, v němž život královské rodiny běžně komentují maximálně experti, novináři nebo autoři nejrůznějších královských životopisů a publikací, v nejnovějším filmu na prince, který zemřel letos v dubnu ve věku nedožitých sto let, vzpomínají ti nejpovolanější. Jeho rodina, jeho nejbližší.
Takový dokument vznikl pod záštitou a se souhlasem britské královské rodiny vůbec poprvé v televizní historii. Na vysílání ostatně upozornil i Buckinghamský palác krátkým teaserem na svém oficiálním twitterovém účtu.
V mimořádném projektu se BBC povedlo natočit desítky hodin rozhovorů se všemi členy britské královské rodiny, kteří byli nejbližšími příbuznými zesnulého prince. Ve filmu tak hovoří všechny čtyři jeho děti, tedy korunní princ Charles, jeho sestra princezna Anna a princové Andrew a Edward, všechna princova dospělá vnoučata, od princů Williama a Harryho a princezny Beatrici a Eugenii, ve filmu vystupují i obě děti princezny Anny, tedy Peter a Zara, a dokonce i sedmnáctiletá Lady Louise, dcera nejmladšího princova syna Edwarda, hraběte z Wessexu.
Nejmladší vnučka královny a prince Philipa, která s dědečkem už řadu let sdílela jeho vášeň pro vozatajský sport a jezdectví, rozhovor před kamerou poskytla vůbec poprvé v životě.
Jediný, kdo ve filmu nehovoří, je panovnice. Byť i ona dala k natáčení unikátního dokumentárního filmu o jejím manželovi souhlas a poskytla řadu cenných materiálů, sama zůstala věrná své zásadě neposkytovat žádné rozhovory. Přesto je tu královna přítomná – prakticky v každé historce, kterou členové její rodiny o princi vyprávějí, v každé vzpomínce, v každém střípku. Protože Alžběta II. a princ Philip, manželé po třiasedmdesát let, spolu po většinu života, patří neoddělitelně k sobě.
Všichni jejich blízcí teď ve filmu Prince Philip: The Royal Family Remembers společně vytvořili pozoruhodnou koláž svých osobních, mnohdy velmi soukromých a intimních vzpomínek, málo známých faktů i svědectví, z nichž princ Philip, vévoda z Edinburghu, vystupuje nejen jako všeobecně respektovaná, moudrá a aktivní hlava rodiny a empatický a moderní manžel, otec a dědeček, ale také jako nenapravitelný vtipálek.
A muž, který vždy dovedl celé rodině zvednout náladu. Třeba svým oblíbeným trikem s tubou hořčice, která prý k malé radosti panovnice, ale za velkého veselí všech vnoučat, nejednou v paláci ozdobila štukovaný strop. Na populární žertík s vycáklou pochutinou v jeden moment v různých záběrech vzpomíná postupně princ William, jeho sestřenice Zara i její bratr Peter. „Když v některých místnostech zvednete hlavu, aspoň už víte, od čeho jsou ty skvrny,“ směje se Zara v jednom záběru.
Vedle rodinných historek a vzpomínek na společné výlety, obědy či letní prázdninové pobyty v Skotsku se ve filmu objevují i vážnější momenty. Příkladně princův nejstarší syn, Charles, princ z Walesu, vzpomíná na poslední den, kdy se s otcem viděl – pár hodin před jeho smrtí. I tuhle smutnou vzpomínku ale nakonec princ Charles obrací v úsměvnou:
„Papa byl v dobrém rozmaru, cítil se dobře; ptal se, o čem jsme předtím mluvili. Plánujeme tvoje narozeniny, tati, říkám mu, bude i recepce,“ vypráví ve filmu princ Charles. „Aha, to vám ale musím zůstat naživu, viď,“ odpověděl prý princ Philip se smíchem. Pár týdnů předtím absolvoval delší pobyt v nemocnici, a byl prý rád, že už je zase zpátky doma. „Věděl jsem, že to řekneš,“ odpověděl otci princ Charles. V tu chvíli ani jeden z mužů netušil, že až se příště půjde vévoda z Edinburghu jako obvykle po krátké každodenní procházce po zahradě natáhnout, už se neprobudí.
Tvůrci dostali přístup k soukromé královnině filmové sbírce dokumentárních záběrů, které mnohdy točila ona sama nebo princ Philip. Oba už coby mladí manželé používali domácí kameru, aby počátkem padesátých let zachytili společné soukromé chvíle rozrůstající se rodiny, do níž postupně přibyly čtyři děti.
Na filmu se podíleli i princovi celoživotní spolupracovníci, kteří svými svědectvími představují pracovní aktivity vévody z Edinburghu, jeho domácí personál pak diváky provádí i soukromými komnatami prince. K vidění je princova pracovna v Buckinghamském paláci, v níž od princovy smrti nebylo s ničím hnuto, anebo například jeho obsáhlá soukromá knihovna s mnoha tisíci svazků, které princ Philip shromažďoval po celý život. V policích jsou vidět politické i historické životopisy, cestopisy, monografie o vojenství i mořeplavbě, námořní mapy, ale také rozsáhlá sbírka ornitologických publikací. Procházky s poznáváním ptactva bývaly podle vzpomínek vnoučat oblíbenou společnou kratochvílí při podzimních návštěvách skotského Balmoralu.
Nechybějí ani princovy soukromé sbírky – třeba stolních jezdeckých soch, lodí, globusů nebo pozoruhodná kolekce karikatur politiků – jak sošek, tak kreseb. I ty naznačují široký záběr princových zálib.
Film Prince Philip: The Royal Family Remembers měl původně vzniknout u příležitosti stých princových narozenin. Po vévodově dubnovém úmrtí se nicméně tvůrci rozhodli v natáčení pokračovat – a vytvořili dojemnou, vtipnou, zábavnou a nesmírně zajímavou sondu do života nejužší královniny rodiny. Film by se měl postupně vysílat v desítkách zemí světa, v některých zemích je už nyní k dispozici v online vysílání.