Rozevláté šaty, vzdušná kimona či objemné sukně s propracovanými švy, lemy a variabilitou vázání jsou pro tvorbu značky s poetickým názvem Port of Stars charakteristické. Před třemi lety ji založila Yasmin Keshmiri Hejduk, která je už dvacet let významným jménem na české módní scéně.
Dříve provozovala prodejní galerii módy, designu a umění Gallery by Minty Concept Club v centru Prahy a spolupracovala také s dnes už neexistujícím Simple Concept Store. Yasmin se spojila se stylistkou Janou Kapounovou a návrhářkou Radkou Kubkovou a společně začaly vytvářet osobité nadčasové modely reprezentující slow fashion v co nejvěrnějším slova smyslu.
Nápad na vlastní značku Yasmin dostala při pobytu v Turecku. „Zúčastnila jsem se cyklu seminářů, diskusí a přednášek na nejrůznější témata související se zdravým životním stylem a bylo to doplněné i kurzy jógy či dýchání. A všimla jsem si, že ženy tam byly oblečeny spíš ve sportovních outfitech, protože se začínalo brzy ráno, ale pak den pokračoval třeba i na pláži a nebylo tak nutné mít celou dobu třeba top a legíny od Nike,“ vypráví Yasmin.
Právě tam začala přemýšlet o vytvoření oblečení ve stylu „retreat wear“, tedy oblečení, které si ženy mohou vzít na pobyt, kde se střídají různé ne úplně sportovní, ale ani formální aktivity.
Yasmin se spojila s Janou a Radkou, které už znala díky svým předchozím projektům, a poté vznikla první kolekce volných šatů a kimon z poloprůsvitných materiálů z kombinace hedvábí a bavlny. Psal se rok 2019 a trojice tehdy ještě neměla tušení, jak se segment volnočasově laděného oblečení dostane v následujících letech do popředí.
„Naše spolupráce byla už od začátku velmi organická, měla jsem jasnou vizi, jak by modely měly vypadat. Jana s Radkou jsou obě špičkovými profesionálkami ve svém oboru, takže tyto představy umí dovést k dokonalosti,“ obdivuje Yasmin práci svých kolegyň. Se smíchem také dodává, že Radka ráda zůstává v pozadí, přitom má na řemeslné stránce celé značky obrovskou zásluhu.
„Port of Stars pořád prezentuju já nebo Jana, ale bez Radky by modely rozhodně nebyly tam, kde jsou. Jsme v tom všechny společně, jako tři mušketýři,“ vysvětluje Yasmin.
V první kolekci trojice vytvořila pouze 25 kusů oblečení. Neměly vlastní studio a nevyplácely si žádné honoráře. Nešlo o risk, ale o promyšlenou a rozumnou investici v řádu statisíců korun. Uvedení první kolekce se ale nevyhnulo určité drama, které mohlo způsobit značnou ztrátu.
„Kolekci jsme tehdy uváděly v prostorách Red Salonu. Ve čtvrtek od 11 hodin bylo představení pro novináře. A když jsem přišla den předem v osm večer, na místě skoro nic nebylo připravené. Kolekci jsem tedy nechala v autě, auto jsem zaparkovala doma jako obvykle a šla jsem spát,“ vysvětluje Yasmin.
Asi ve čtyři ráno ji ale vzbudil telefonát, že auto s kolekcí zmizelo a na prezentaci tak není co ukázat. Yasmin zavolala na policii, která zjistila, že auto je stále v Praze, a začala ho hledat, což vyústilo v honičku na dálnici směrem na Hradec Králové.
„Někdy okolo půl sedmé mi zavolali, že auto, ve kterém byly šaty, na dálnici nabouralo do policejního auta. Oblečení naštěstí bylo stále tam, ale vlastně mi ho nejdřív nemohli dát, protože potřebovali vyčíslit hodnotu, a navíc šlo o formu důkazu. Nakonec jsem v 10:45 přijela do Red Salonu, oblečení jsem měla u sebe, rychle jsme ho rozmístily a já jsem si konečně mohla dát skleničku šampaňského a na místě umřít,“ vypráví Yasmin dramatickou story se smíchem.
Představení druhé kolekce se už naštěstí obešlo bez drama. Investice se opět pohybovala v řádu stovek tisíc korun a návrhářky čekaly, jak se situace vyvine.
O něco větší finanční injekce byla potřeba v momentě, kdy se podnikatelky rozhodly vybudovat showroom. Najaly si studio manažerku, která řeší administrativní záležitosti, webové stránky, fotky na sociální sítě a další záležitosti.
Naopak od vybudování soběstačné online platformy podnikatelky odradila nutnost mnohem vyšších investic. Musely by navýšit skladové zásoby, najít prostor, mít velký rozpočet na marketing, sociální sítě a obávaly se i změny logistiky či balení objednávek. A také změny filozofie značky.
Samotný název vychází z myšlenky, že člověk je neustále na životní cestě. Putuje z jednoho místa na jiné. „Přemýšlela jsem o názvu Port and starboard, což jsou výrazy pro levý a pravý bok lodě. Ale port je zároveň přístav, útočiště, místo, kam se můžete vracet. Je v tom určitá symbolika, myslím, že výsledný název Port of Stars mě napadl jen tak, když jsem seděla v noci na pláži,“ vysvětluje Yasmin.
Za tři roky existence Port of Stars myšlenka, hodnoty a filozofie značky zůstaly stále stejné. Yasmin uznává, že zakladatelky mají občas odlišné vize v tom, kdo by měl jejich modely nosit, ale stále trvají na kvalitním zpracování a materiálech. Podnikání od „retreat wear“ také posunuly více k módě, která se hodí i do města. Kolekce tak vedle kimon obohatily i vesty nebo kabáty.
„Ale řekla bych, že náš výrobní proces je pořád v duchu velmi pomalé módy, dokonce ještě víc než pomalé. O každém kusu hodně přemýšlíme,“ přiznává Yasmin a dodává, že se jedná o opravdu malé kolekce například o sedmnácti kusech. Modely specifické univerzálními velikostmi jsou tedy k dostání ve velmi limitovaném množství.
Na univerzální velikosti šatů a dalších kusů mají v Port of Stars vesměs pozitivní reakce. Radka a Jana u návrhů vymýšlejí zavazování, stahování, řasení a střihy tak, aby nebylo potřeba řešit velikosti. Díky tomu je podnikání firmy udržitelnější, protože výroba je jednoduší než v případě různých velikostí.
Výběr materiálů je stěžejní stejně jako vzájemná kombinovatelnost kusů nejen v rámci jedné kolekce. Velká část modelů je dokončovaná ručně, což rovněž zabere spoustu času. „Nefungujeme tak, že bychom udělaly jeden vzorek, poslaly ho do dílny a tam by se vytvářely další kusy bez naší účasti. Všechny modely projdou Radce pod rukama,“ upřesňuje Yasmin s tím, že ruční výroba se odráží i na ceně.
„Cenu se ale snažíme stále nastavovat velmi rozumně a úsporně. Na jiném trhu by cena díky ruční práci mohla být mnohem vyšší. U některých modelů dokonce děláme jen jeden kus, naše zákaznice vědí, že další kus těchto konkrétních šatů už prostě nebude. Dokonce ani my nemáme některé kusy z minulých kolekcí, není to tak, že by Jana měla archiv a tam každý model odkládala,“ dodává.
Modely Port of Stars pořídíte zhruba od 9 tisíc korun. Ty z kolekce Port of Stars x Zuzi vytvořené ve spolupráci s foodblogerkou Zuzi z dua Taste of Prague jsou navíc barvené speciálním přírodním barvivem, které není nijak environmentálně škodlivé. V kolekci se objevily i šaty s propracovanou ruční výšivkou. Jsou proto dražší a stojí 17 500 korun.
Yasmin uznává, že finančně výhodný by pro značku byl nákup předem obarvené látky, ale touto cestou se firma vydávat nechce. „Proto jsme vzaly surovou látku a tu teprve nechaly obarvit barvivem, u kterého známe původ a složení,“ vysvětluje.
Zakladatelky stále přemýšlejí, jak využít každý kousek látky, aby výroba byla co nejblíž uhlíkové neutralitě a produkovala co nejméně odpadu. Látky většinou pocházejí z Itálie a Španělska.
S dalším růstem značky Yasmin a její kolegyně zatím vyčkávají. „Teď jsme ve čtvrtém roce, uvidíme, jak se vše bude dál vyvíjet, a po pěti letech bychom si mohly říct, zda chceme výrobu nějakým způsobem rozšířit, dostat se na jiné platformy a vytvořit větší tým. Myslím, že s touto otázkou bojuje spoustu designérů,“ přiznává.
V prvním se náklady na kolekci podle Yasmin pokryly a v podobném trendu firma pokračuje i nadále. Finančně ale doposud podnikatelky nedosáhly zásadního obratu.
„S uvedením aktuální kolekce jsme zaznamenaly asi nejvíce reakcí, co jsme kdy měly. Lidé už vědí, že si musí domluvit schůzku v ateliéru, že nefungujeme jako běžný obchod. A věci se vždy vyprodají.“ Studio a showroom mají Yasmin, Jana a Radka aktuálně na adrese Jana Zajíce 40 na pražské Letné. Schůzku v showroomu si můžete zarezervovat přes formulář na jejich webu.
„Nedávno jsem byla s kamarádkou v Kro bakery na Jiřího z Poděbrad a ona měla na sobě Port of Stars šaty. Když si objednávala kávu, slečna za barem se jí zeptala: ,Nejsou to náhodou šaty Port of Stars? Miluju jejich profil na Instagramu!‘ Takové bezprostřední reakce jsou nejlepší a člověka opravdu zahřejí,“ říká Yasmin.
Právě z takových setkání má designérka prý největší radost, protože může sledovat reakce na šaty v přímém přenosu. A je také ráda, když se lidé k Port of Stars vracejí.