Kdysi by vás nejspíš označili za kariérní sebevrahy, ale dnes jsou podobní dobrodruzi nejen akceptováni, ale některými zaměstnavateli dokonce podporováni. O co jde? V době nekonečného spěchu existují lidé, co dokážou sešlápnout brzdu a třeba na rok si vybrat pracovní time out. Přínos pauzy uprostřed kariéry dokáže být až překvapivě blahodárný pro všechny strany. Jen čtěte – je totiž pondělí, máte před sebou dalších pět pracovních dnů a toto by mohla být inspirace.
Když Winston Chen oznámil přátelům, že odchází z pozice vedoucího technologa u softwarové firmy a stěhuje se s rodinou na malý ostrov v arktickém Norsku, divil se, jak málo od svého okolí slýchal cosi o bláznovství. Místo toho většina jeho známých jen zasněně pronesla: Kéž bychom měli taky odvahu něco takového udělat.
Jestliže těch, kteří sní o tom, že si v polovině kariéry prostě vyberou oddechový čas, je moře, jen málo z nich to nakonec udělá. Co je však pozitivní, takových „dlouhodobých dovolenkářů“ přibývá, informuje BBC. Na jednu stranu je v tom otevřenost firem k této myšlence a druhým faktem je vyšší frekvence změn zaměstnání. Chen byl u jedné firmy celou dekádu, když v roce 2011 přišel za šéfem a oznámil mu, že nazrál čas na změnu.
Čtěte také: Kariéra vám nemusí ničit domov. Jak být skvělým rodičem i profesionálem?
Jeho původní plán sice zněl, že si najde novou práci, ale pak začal seriózně uvažovat o pauze. Byť si nejdřív myslel, že rok mimo obor ublíží jeho kariéře. „To je hlavní překážka, která lidi odrazuje, a ani já nebyl výjimkou,“ vzpomíná Chen. „Ale v první řadě přece musíte žít život, po jakém toužíte.“ Při hledání nové pozice mu kamarád prozradil, že malý ostrov v Norsku hledá učitele. Chenova manželka z Norska pochází a právě se po pěti letech měla vracet z mateřské do zaměstnání. „Tak tam zavolala, práci dostala a hned jsme se rozhodli,“ říká Chen.
Paul Payne, šéf britské personální agentury OneWay, si všímá, jak rostou počty zaměstnanců, kteří v polovině kariéry zatouží prostě vypnout. „Zajímavá myšlenka,“ kývne. „Zvlášť když firmy potřebují získat a hlavně udržet talenty, proto jich víc a víc tento nástroj používá a dává zaměstnancům možnost dobít si baterky.“ Podle Payna nemusí být roční dovolená uvedená v životopise úplně na překážku. „Spíš je to znamení, že chcete dál vylepšovat své schopnosti a zkoušet nové věci,“ říká personalista. „Je pravděpodobné, že z dovolené se vrátíte s novou perspektivou, která vám v práci prospěje.“
Čtěte také: Proč o úspěchu rozhoduje váš přístup, a ne vaše IQ
Autoři knihy Reboot your life z roku 2011 vyzpovídali pět stovek lidí, kteří tento velký krok udělali, a ani jeden dočasného vypnutí motoru (které trvalo měsíc nebo třeba i dva roky) nelitoval. Jejich kariéru to naopak nakoplo a k lepšímu se posunula i jejich pracovní morálka.
Jasně, ne každý zaměstnavatel bude otevřen debatě o roční pauze a bude prosazovat hesla jako kontinuita a soudržnost. Ale i tak jsou cesty, jak před ním myšlenku zatraktivnit. Jednoduše mu musíte nastínit všechny benefity toho, když vás pustí z obojku, a taky že to bude levnější řešení než investovat do zaškolení nového člověka. Pak to může být vítězství pro obě strany.
Teď jen najít ten svůj správný ostrov.