Z použitých rybářských sítí, pomerančových slupek nebo recyklovaných pet lahví už večerní šaty ušity byly. Ale z piva? V tom mají Češi naprosté prvenství, právě je pro Pilsner Urquell vytvořil Jakub Polanka. Látka éterické róby, kterou na červený koberec 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, oblékla herečka Aňa Geislerová, vznikla právě z plzeňského ležáku.
„Připadal jsem si jako alchymista,“ směje se Jakub Polanka nad otázkou, jak si s výzvou vytvořit dechberoucí róbu na červený koberec poradil. Návrhář, který získal prestižní ocenění Huberta de Givenchyho a patří mezi ty české designéry, kteří získali renomé i v zahraničí, ale výzvy miluje.
„Vyžadovalo to ode mě úplně nový přístup. Pracovat s vysoce inovativní látkou, která vznikla z piva Pilsner Urquell. Stalo se tak prostřednictvím fermentace. Zemědělské odpady se při procesu proměnily na alternativu vláken, šetrných k životnímu prostředí,“ popisuje postup designér, který žije napůl v Česku a v Paříži. Svůj přístup k materiálu konzultoval také s tamní laboratoří.
„Při testování najednou vidíte úžasný lesk, krásné odstíny, zajímavé průhlednosti a hledáte možnosti, jak s takovým materiálem pracovat,“ doplňuje Polanka.
Látka, která na dotyk připomíná kůži, je vysoce experimentálním materiálem. Polanka pak pracoval jako šperkař. „Kladivem jsem vysekal asi čtyři tisíce koleček. Pak jsem je podle průhlednosti, odstínu a struktury přichytil na nosný materiál. S ‚pivní‘ látkou se muselo pracovat podobně jako s měkkým polodrahokamem, opálem, který v sobě nese krásu živlu. Byl to fantastický experiment,“ vzpomíná Jakub Polanka.
Toužil také, aby měl divák z šatů stejný dojem, jako když se dívá na impresionistické obrazy. „Tak jako odhlédnete od Moneta a vnímáte ještě třpyt, který plátno má. Stejný dojem mají udělat tyto šaty,“ vysvětluje. Doplněné jsou pak šperky od Cartier.
Polankův koncept navazuje na vizi značky Pilsner Urquell, která v rámci filmového festivalu posouvá svůj koncept „Nejlepší bublinky ve Varech“ na červený koberec. Cílem této spolupráce je ukázat, že plzeňské bublinky jsou součástí glamour světa.
Šperky Cartier
Šperky a kabelka Cartier
Foto Matúš Tóth
Jakubovi se podařilo přenést pivní bublinky doslova: z jejich tekuté podoby do luxusní róby, která dokáže oslnit na mezinárodním filmovém festivalu.
Aňa Geislerová, která šaty oblékla, byla z vize Jakuba Polanky nadšená. „Je neuvěřitelně profesionální, takže byla ochotná vnímat celý experiment. Pečlivě jsme s ní konzultovali, jak model reaguje při chůzi, náš dialog pak vedl k výsledku. Aňa je v modelu velmi půvabná, éterická, křehká. Jako sen, který prožíváme, když celebrity na červeném koberci vidíme,“ konstatuje Jakub Polanka.
Jak se ale takové šaty z pivní pěny oblékají? „Jako když se někam chystala královna Alžběta,“ směje se návrhář a dodává, že model je složen z několika vrstev, a proto vyžaduje asistenci.
Výsledný model vzešel ze zhruba deseti návrhů, které Jakub Polanka pro Pilsner Urquell předložil. „Byla to haute couture práce se vším všudy, materiál jsem zkoušel tři měsíce. Samotné šití probíhalo dva týdny ve dne v noci. Celkový výsledek ale předčil moje očekávání,“ uzavírá Jakub Polanka.