„Vody se doma i v gastru hrozně podchlazují. Při třech stupních je jedno, jakou vodu piju, protože necítím nic. Rádi bychom, aby se naše voda podávala ve třinácti stupních, což je teplota pramene, nebo i při pokojové teplotě. To chuť vody ještě víc vynikne,“ vysvětluje zákonitosti pití vody Krondorf Jaroslav Barvíř, který pramen luxusní craftové minerálky před více než deseti lety v údolí Doupovských hor znovuobjevil a pár let poté uvedl na český trh.
Dnes je ručně stáčená kyselka součástí společnosti Advivum, která do Česka dováží prémiová evropská vína, a Jaroslav Barvíř ji spolu s majoritním společníkem Vladem Komárem vlastní od roku 2018. A byli to podle Barvíře i přední čeští someliéři, kteří přispěli k úspěšnému zavedení značky Krondorf na český trh před pěti lety.
„Someliérskou obec jsme si získali tím, že je naše kyselka prémiový produkt, který velmi zajímavě komunikuje s vínem,“ vypráví s nadšením. Krondorf totiž umí naladit ústa a připravit je na další doušek vína, což je u minerálních vod malý zázrak. I proto je součástí každé degustace pořádané společností Advivum nebo jiných prestižních akcí spojených s prezentací vín napříč republikou.
Digestivní účinek zase přivítají požitkáři a gurmáni, voda stáčená nedaleko Karlových Varů tak dobývá zážitkové gastronomické podniky i události. „Je důležité nepít vodu jen na uhašení žízně, ale vychutnat si každý doušek. Stejně jako u jídla nebo vína,“ směje se nakažlivým smíchem Barvíř a naleje si další skleničku vlastní vody.
Srovnávat Krondorf s balenými minerálkami ze supermarketů příliš nejde. Její exkluzivita nespočívá jen v ručním stáčení, které ve Stráži nad Ohří zvládá pouhá čtyřka zaměstnanců. Je zkrátka nezaměnitelná výraznou mineralitou, která ji dává originální chuť.
V Evropě podle Barvíře nenajdete jinou minerální vodu s tak vysokým obsahem křemíku ve formě kyseliny ortokřemičité, lehce vstřebatelné lidským tělem. „Proto na lahvi Krondrofky najdete nápis Si Digestiv,“ vysvětluje duchovní otec luxusní craftové vody.
Tekutinu s lahodnou chutí dělá z doupovské kyselky prý i obsah původního sopečného CO2, který vodu v hloubce kolem stovky metrů prosycuje desítky let.
„Díky extrémně vysokému obsahu plynu ve zdroji a krátké vzdálenosti od místa stáčení o oxid uhličitý nepřicházíme, a nemusíme tak dosycovat technickým plynem. Proto jsme jediní v Česku, kteří mohou mít na etiketě označení ‚přirozeně sycená‘,“ konstatuje s hrdostí Barvíř. Trápí ho ale, že běžný zákazník bez znalosti kontextu takový unikát neocení. Díky jemnému perlení prý může lahev zůstat otevřená i dva dny a plyn se ve vodě udrží. „A není tak senzoricky agresivní jako u průmyslově stáčených vod, což je přijatelnější pro lidi, kteří nemají rádi sycenou vodu.“
Prémiovka pro štamgasty
Ročně se v Česku prodá kolem stovky tisíc lahví. Vedou jednoznačně zážitkové restaurace po celé republice, mezi nimiž dělají nejzásadnější obrat ty pražské, které Krondorf nabízejí zákazníkům jako „house water“. „Mají erudovaný a proškolený personál, který naše voda baví a rád ji prodává,“ upřesňuje Barvíř.
Přiznává, že kvůli budování značky přes zážitkovou gastronomii covid s odbytem pořádně zamával a na čas přerušil kontinuálně úspěšný růst. „Gastrobyznys nabírá pomalu dech. Přesto jsou restaurace s nákupem superprémiových věcí stále opatrné. Obávají se neochoty zákazníků si za kvalitní, ale dražší produkty připlácet. Co se týká naší minerální vody, jsem ale optimista, protože Krondorf má jednu krásnou vlastnost,“ naznačuje s úsměvem. „A tou je úžasná loajalita spotřebitelů i zákazníků.“ Všechny zážitkové restaurace, které koronakrizi přežily, Krondorf prodávají dál.
„Špičkové podniky si rády předcházejí pravidelné hosty a plní jim jejich přání,“ vysvětluje Barvíř a hlásí, že letos předcovidový obrat roku 2019 určitě překonají. Významně tomu pomáhá stále se rozšiřující síť odběratelů v podobě velkých firem, právních kanceláří a také privátních zákazníků.
Znovuobjevení s nádechem historie
Původně Krondorf vznikal jako superbrand Karlovarské Korunní, kde Jaroslav Barvíř působil jako generální ředitel. A kde při hydrogeologických průzkumech a hledání dalších zdrojů pro Karlovarskou kyselku na pramen Krondorfu jen pár set metrů od stáčírny narazil. Ukázalo se, že voda ve vrtu má vysoký obsah kysličníku, je silně mineralizovaná a vykazuje velké množství křemíku.
„Jen náhodou se přišlo na to, že minerálka má stejné hodnoty jako archivní záznam analýzy dávno zaniklého pramene Štěpánka z roku 1881, kterou prováděl profesor Karlovy univerzity Wilhem Gintl. A jako dietetický prostředek podporující trávení doporučoval pramen svým pacientům i v nedalekém Krondorfu (dnešní obec Korunní) až do třicátých let dvacátého století působící lékař Dr. Stocklöw,“ popisuje Barvíř okolnosti znovuzrození craftové vody, jejíž skleněná litrová lahev designem odkazuje na podobu více než sto let staré předchůdkyně.
„Jako tehdejší generální ředitel Karlovarské Korunní jsem nechal objevený zdroj přivést do areálu stáčírny. Když jsem po pěti letech získal veškerá povolení k čerpání zdroje a dokončil projekt spojený s uvedením nové značky na trh, přišla zajímavá nabídka na prodej Korunní. Tehdejší vlastník Vlado Komár se rozhodl, že si Krondorf už jako samostatnou značku nechá. Vznikly dvě společnosti, které své minerálky zpracovávají v jedné fabrice. A kde má Krondorf své výrobní prostory dodnes pronajaté,“ vysvětluje Barvíř.
Předpokládaný exit a potom export?
Odhadovaná kapacita českého trhu je maximálně dvojnásobná, tedy 200 tisíc prodaných lahví s nápisem Krondorf na skle ročně. Ochutná proto kyselku ze Stráže nad Ohří svět? „O exportu zatím neuvažujeme. Potřebujeme nejprve přemístit výrobu, protože současný vlastník Karlovarské Korunní nám nechce prodloužit smlouvu. A to v údolí plném lesů a skal není jednoduché. Přesto věřím, že to dokážeme,“ svěřuje se Barvíř.
„Pro Krondorf prostě platí motto Per astera ad astra neboli Přes překážky ke hvězdám,“ dodává a pookřeje už s dalším douškem svého superbrandu. „Krondorf si dáváme každou neděli, protože je skvělá k jídlu. Bereme to jako rituál ke společnému obědu v rodinném kruhu. A když máme návštěvu, uctíme ji kyselkou,“ uzavírá už opět s úsměvem.