Tohle je celkem univerzální český podnikatelský sen. pár let tvrdě makat, vydělat stamiliony a pak se navždycky ztratit s rodinou někde u moře. a tohle je chlapík, který ten sen žije.

Ráno se probouzí v džungli a s výhledem na Tichý oceán. Nad hlavou mu poletují tukani a Filip přemýšlí, jestli dnes půjde s dětmi surfovat, nebo vyrazí s manželkou na opuštěnou pláž, kde se může člověk ponořit do pacifických vln tak, jak ho pánbůh stvořil.

Filip Žák žije v Kostarice. Úspěšný český podnikatel už před lety vyměnil globální byznys za život pro rodinu – a přitom rozjel úspěšně byznys nový. Snový. Spolu s manželkou Petrou vybudovali v kopcích nad městečkem Uvita cenami ověnčený resort Art Villas, kde načerpávají síly známí byznysmeni z Česka, ale i tváře titulních stran Forbesu z USA, potkat tu můžete také umělce, jogíny nebo tanečnice u tyče.

Místo, které Filip stvořil, je barevné jako jeho život. A už zasel semínka byznysu dalšího.Když si člověk s Filipem chvíli povídá, po pár minutách přestane stíhat. Slova létají raketovou rychlostí, kalupem dopadají na stůl a odrážejí se zpátky, myšlenky se jedna o druhou rozbíjejí jako vlny Pacifiku o útesy. Od erotiky k motorkám, od byznysu k tantře, od peněz k lásce, od smyslnosti k nesmyslům.

Ale přitom to nakonec všechno dává naprosto smysl. Filip Žák už před osmi lety prodal veleúspěšnou firmu Eyelevel s miliardovým obratem a pak se rozhodl s vydělanými penězi obrátit si život naruby.

Po dvaceti letech v byznysu, po etapách a eskapádách jako vystřižených z reklamy na devadesátky, po práci pro světové klienty, jako jsou Hewlett Packard, Adidas či Nike, kterým tvořil obchody na klíč po celém světě od Sydney po Portland, skončil i s celou rodinou v kostarické džungli. A má představy o životě srovnané v hlavě jako málokdo.

***

Jak se stane, že se ze studenta produkce na JAMU stane podnikatel?

Tatínek divadelní herec, maminka generální ředitelka, takže asi geny. Po ročním studiu v Kanadě jsem zvládal angličtinu, a i když mě divadlo bavilo, dostal jsem nabídku starat se o nákup a distribuci filmů pro nezávislou společnost. Jezdili jsme na filmové festivaly a tvořili velkou knihovnu nadabovaných filmů pro distribuci v Čechách a na Slovensku. Byly to sice bujaré roky, ale za obchodní praktiky mého šéfa jsem se styděl.

Odešel jsem do reklamní agentury Linea Recta vedené dvěma Holanďany a vypracoval se na managing directora. S parťákem Tomášem Bačou jsme si později, v roce 2002, založili svou vlastní firmu Eyelevel a začali dobývat velké klienty v zahraničí. Zařizovali jsme pro ně obchody po celém světě, měli stovky zaměstnanců a dodavatelů, počítali peníze a létali mezi všemi kontinenty.

A pak jsme ji v roce 2013 úspěšně prodali americké firmě InnerWorkings. Tak bych to mohl říct ve zkratce. Do toho jsem stál u zrodu Milk&Honey, večírku společenské erotiky, který funguje dodnes.

Když jsi firmu prodal, věděl jsi, co budeš chtít dělat?

Nechtěl jsem dělat vůbec nic. Sedmnáct let jsem pracoval na krásných projektech, ale byl jsem úplně vyždímanej. Chtěl jsem si číst, jezdit na motorce, kitovat a věnovat se osobnímu rozvoji. S manželkou, nově narozenou dcerou a filipínskou chůvou jsme jezdili po světě za větrem na kitování.

Sedmnáct let jsem pracoval na krásných projektech, ale byl jsem úplně vyždímanej.

Vydrželo mi to „nicnedělání“ dva roky. Pak jsme si s kamarádem Pavlem Hluchým založili v Česku firmu Kalup se stylovým oblečením na cafe racery, pro motorkáře, ta svojí reklamou trochu provokovala feministky, ale byl a je to malý byznys. 

Proč sis vybral pro život Kostariku?

Až do střední školy jsem vyrůstal v komunismu, a protože jsme režimu nefandili, nemohli jsme skoro nikam cestovat. Po každé návštěvě tety ze Západního Německa šel tatínek na výslech. A tak se ze zakázaného ovoce stal můj sen.

Hned jak to šlo, jsem každý volný čas vyrážel do světa. A to mi zůstalo. Později jsme založili pobočky Eyelevelu v osmi zemích od Číny po Ameriku a cestování bylo na týdenním pořádku. Získal jsem tak dobrý přehled, jak se ve které zemi cítím. 

Čím vás Kostarika oslovila víc než jiná místa?

Poprvé jsem Kostariku navštívil před 22 lety. Exotika, nádherná příroda, oceán, tropy, skvělí lidé, demokracie, dobrá životní úroveň. V té době teda i skvělé party. Pro mě vyvážená kombinace, jakou jsem nikde jinde nezažil.

Město mě baví a dokážu si ho naplno užít, ale vždycky mi bylo líp na dovolené v krásné přírodě. Ať už v roubence v Krkonoších, nebo někde na ostrově. A tak když už jsem nemusel pracovat, tak jsme se mohli přesunout na místo, kam ostatní jezdí na dovolenou. 

Je to život, jak jste si ho s manželkou Petrou vysnili?

Před devíti lety to vypadalo, že nemůžeme mít děti. Musel jsem na operaci a měl malou šanci, že to dopadne dobře. A tak jsme se ženou přemýšleli, jak uspokojivě naplnit naše životy. Petra řekla, že by ráda nějakou dobu žila v tropech, a mě hned napadla Kostarika.

Dneska máme dvě děti. Učíme se, jak být pořád zamilovaní a jak mít radost ze života. Vidíme spoustu párů, které spolu nejsou šťasné. My se snažíme, aby se nám to nedělo.

Jak teď vypadá život tvůj a tvé rodiny?

Vstáváme hodně brzo, a když tu zrovna není moc známých, tak chodíme spát velmi brzy. Každý den sportujeme, ať už na surfu, ve fitku, nebo na treku. Petra se stará o provoz nemovitostí tady a v Česku, já pracuju na nových projektech.

Za dětmi dochází učitelka k nám domů. Jsme tak skoro stále spolu. Učíme se žít tady a teď. I když mám stále velké plány, nikam se neženeme. Jezdí sem hodně zajímavých lidí, je to inspirativní a ne tak povrchní setkávání jako v Česku.

Postavil jsi v džungli, a přesto kousek od moře, designovou oázu se spoustou českých stop a posbíral ocenění za architekturu. Jak to ale funguje byznysově?

Otevřeli jsme těsně před covidem, ale i tak máme stále vyprodáno. S tím jsme ani nepočítali. Chtěli jsme být čistě airbnb, ale teď fungujeme jako boutique hotel. Zlepšujeme služby a dokončujeme další vymoženosti, aby se u nás hosté cítili co nejlépe. Často u nás jsou hosté, kterým se nechce odjet a rádi by si pobyt prodloužili. Ale opravdu máme úplně plno, nejde to. 

V čem je pobyt u vás odlišný?

Rádi bychom hosty nejen potěšili, ale také obohatili, inspirovali. Část roku tak budeme věnovat tematickým akcím zaměřeným na tělo, mysl a duši. Několik známých a přátel si nedaleko kolem nás pořídilo pozemky a začínají tu také stavět.

Rádi bychom hosty nejen potěšili, ale také obohatili, inspirovali.

Pokud budou mít zájem také své domy pronajímat, vzájemně se budeme podporovat. Takové volné spojení lidí s podobným vkusem a smyslem pro design a životní úroveň.

Teď jsi ale zasel další projekt Seed. Co to bude a kdy to bude, bude-li to?

Je tady obrovský boom v realitách. V posledních měsících se prodává čtyřikrát tolik než před covidem. Lidé začali hledat alternativu k bydlení ve velkoměstech. Vymysleli jsme proto projekt moderního stylového bydlení propojeného s přírodou.

Ani ne kilometr od surfové pláže zvané Velrybí ploutev, Bahía Ballena – nebo také krásná pláž Playa Hermosa. Na kraji městečka, které má potenciál podobně jako mexický Tulum, jen snad bez pozlátka a přetvářky. 

Zní to téměř idylicky…

Ale takové to je. Tady nepotkáte americké turisty s lahví piva v ruce. Pláže nejsou lemované hotelovými komplexy a vykřičenými bary a nechodí po nich zástupy prodejců cetek a suvenýrů. Lidé jsou tu od srdce upřímní a milí. Příroda je neposkvrněná a vypadá tak, jak ji znáte z pohlednic a z dokumentárních filmů National Geographic.

Začneme tu brzy stavět designové vily a byty. Komplex bude mít unikátní spa, restaurace, working hub, fitko, organické jídlo z okolních farem a džungle od indiánů a podobně. To vše nabízíme za rozumné ceny ve srovnání s cenami třeba v Praze. Jako majitelé nemovitosti můžete získat i kostarickou rezidenci pro vás a vaši rodinu. 

Chystáte se vrátit s rodinou zpátky do Česka?

Zatím ne. Jen občas, nakrátko, za rodiči. To, co se v Česku (a bohužel nejen tam) děje, je lepší pozorovat zdálky. Není totiž zdaleka jasné, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!

***