Štěpána Klimoviče vždycky bavily ruční práce a výsledek, který je hned vidět. Když na brigádě ve Skotsku přičichl k čištění automobilů a jejich interiérů, zrodil se mu v hlavě plán. Vystudovaný autotronik měl totiž odjakživa blízko ke sneakerskám a spojení čištění a bot mu dávalo smysl.
Po návratu domů věděl, že chce podnikat, a jako první v Česku otevřel kamennou čistírnu tenisek. „Je to už pět let, kdy kamarád dostal na Vánoce čisticí sadu Jason Markk, což je firma, která první na světě otevřela v Los Angeles čistírnu tenisek. Ten nápad se mi zalíbil, protože v Česku nic takového nebylo,“ popisuje osmadvacetiletý Štěpán.
Přikoupil tak další přípravky a s kamarádem Petrem Přichystalem začali známým doma ve sklepě čistit boty. U toho zjišťovali, jak dlouho celý proces trvá a kudy by se měla ubírat jejich cenotvorba. Petr Přichystal ale čekal rodinu, potřeboval hypotéku, takže šel nakonec svou vlastní cestou. Dodnes ale v čistírně stále pomáhá s online marketingem.
Záhy nato dostal Štěpán nabídku na výhodný pronájem prostoru v ulici Na Kolišti v Brně, kterou hned přijal. A tak vznikl Foot Care. Zvěsti o jeho službě se rozkřikly a po známých se začali přidávat i další zákazníci, kteří mu k očistě nosí vše od běžných tenisek až po drahé specialitky high fashion značek a jejich kolaborací, kterých si lidé cení a chtějí je uchovat v dobrém stavu.
Byznys se začal rozjíždět a Štěpán musel k brigádníkům nabrat i stálého zaměstnance. Denně totiž musí zvládnout vyčistit nebo opravit i patnáct párů a čekací lhůta je momentálně čtrnáct dní. „Od loňska firma vyrostla o sto procent a poslední měsíce jsou úplný fičák,“ říká Štěpán. Za vyčištění mu zákazníci platí od 349 do 1800 korun.
Zákazníkům nabízí jeho firma čtyři čisticí programy. Nejžádanější je program Standart za 549 korun, kde vám botu včetně tkaniček vyčistí, vydezinfikuje, naipregnuje. V programu Sepcial pak tenisky i dobarví a v nejdražším program Restore dostanene zpět v podstatě novou botu s podrážkou vybělenou speciálním UV světlem.
Za minulý rok jich takhle vyčistil víc než dva a půl tisíce párů a rukama mu prošly třeba i vzácné boty Nike v kolaboraci s Kanye Westem, Travisem Scottem nebo s Off White. „Nevykouzlíme úplně nové boty, opravit se toho dá ale hodně,“ doplňuje.
Nový život teniskám dává i pomocí menších oprav, jako je šití, lepení a barvení. Opravuje tak prodřené paty, roztržené látky či okopané špičky. Pokud navíc nemáte cestu kolem jeho pobočky a jste z Brna, firma boty vyzvedne u vás doma a pak vám je čisté zase přiveze. Lidé ze zbytku republiky Štěpánovi zase boty zasílají přes doručovací služby.
„Letos míříme ke dvoumilionovému obratu a dvěma stálým zaměstnancům. A taky chceme naplno rozjet i péči o kabelky,“ dodává, že právě o čištění kabelek přemýšlí už dlouho, nicméně doteď cítil velký respekt.
„Trochu jsem se toho bál, protože jsem čistil kabelku Chanel, o které jsem zjistil, že stojí čtvrt milionu, a měl jsem strach, aby se něco nepokazilo. Už ale vím, jak na to. Jsme navíc pojištěni a jdeme do toho, včetně čištění vnitřků,“ dodává podnikatel.
Nejtěžší na téhle práci jsou ale prý problémy s krční páteří, kvůli kterým musel pořídit vyšší stoly. S nespokojenými zákazníky měl co do činění jenom dvakrát. „Jednou mi při opravě zežloutl plast u tenisek a podruhé se potrhala látka, vše se ale urovnalo vrácením peněz a voucherem.“
Štěpán a jeho tým už dávno nečistí jen tenisky, lidé mu nosí vše od lodiček po pohorky. Aby vám jakékoli z nich dlouho vydržely v dobrém stavu, je prý důležité je střídat, pečovat o ně, nechodit v jednom páru půl roku a pravidelně je impegnovat a krémovat, hlavně ty kožené.
„Jeden náš zákazník má devadesát Vasek, které u nás točí dokola, část nosí, část máme my na čištění, to je ideál,“ dodává s úsměvem Štěpán, kterému by se do budoucna líbilo spojení čistírny, kavárny a třeba barber shopu. „Takový open space s různými službami by mě bavil,“ dodává podnikatel.