Jestli ještě oscilujete mezi názorem, že zavařování je záležitostí babiček, a potřebou mít kontrolu nad tím, co jíte, zkuste povidla podle rodinného recepty Hany Šindlerové, která stojí za rodinnou firmou Marmelády s příběhem. Kromě dobrého pocitu z velice hmatatelného (a velice jedlého) výsledku vašeho úsilí vás může motivovat i to, že taková povidla nemusíte hodiny míchat a hlídat od připalování, protože se poměrně samostatně pečou v troubě. Výsledná zkoncentrovaná chuť švestek s lehkou vůní koření a rumu už bude jen finálním argumentem pro to, se do této relaxační činnosti pustit.
Hana se ve svém marmeládovém impériu (kromě prodeje na trzích a v několika řetězcích své džemy dodává i do řady hotelů a restaurací) sice nebojí experimentovat, ale recept na povidla má od svého dědečka. Ten je na rozdíl od pečlivější babičky také zásadně nemíchal, což majitelka firmy, která potřebuje ušetřit každou minutu času, s radostí převzala. Radí navíc povidla připravit ze švestek, které jsou už skoro přezrálé: „Děda vždy čekal na první mrazík, až když měly švestky tzv. scvrklé prdelky, pak jsme se teprve vrhli na povidla, a tak to dělám dodnes. Jsou krásně sladké a cukr do nich proto vůbec nemusíte přidávat.“
Švestková povidla v troubě (bez míchání)
Potřebujete:
- 3 až 5 kg co nejzralejších švestek
- Ocet (na 4 kg ovoce cca 10 lžic), lze i balsamico
- Celá skořice, badyán a hřebíček (lze vynechat)
- Rum (klasický tuzemák, také lze vynechat)
Postup
- Švestky opláchněte, vypeckujte, vložte do co největšího kastrolu nebo pekáče (ideálně se silným dnem), zakápněte octem a rukama pořádně promíchejte, Hana doporučuje použít rukavice – kvůli vašim rukám i hygieně.
- Takto připravené ovoce přikryjte pokličkou nebo utěrkou (kvůli hmyzu a muškám) a nechte několik hodin nebo i přes noc odpočinout. Nechat takto švestky pustit šťávu je velmi důležité – na dně nádoby se vytvoří ochranná vrstva a povidla se následně nebudou připalovat.
- Troubu předehřejte na 200 °C, švestky odklopte, přidejte koření dle chuti a nechte péct. Doba záleží na množství, zralosti a šťavnatosti ovoce, bývá to kolem čtyř hodin. Dvě hodiny máte čas určitě, pak už obsah trouby kontrolujte častěji. Švestky musí být úplně tmavé a hezky husté, takže když v nich projedete vařečkou, zůstane po ní v povidlech stopa.
- Vyndejte koření, přidejte poctivý šplouch rumu (pokud nemáte jeho aroma rádi, můžete ho vynechat, případně jen kápnout trochu pod víčko kvůli trvanlivosti) a rozmixujte.
- Ihned pak plňte do perfektně čistých skleniček 1 cm pod okraj (toto dodržte, sklenice nepřeplňujte!), zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Sterilovat už není třeba, ocet povidla pomůže zakonzervovat.
Aby povidla vydržela co nejdéle: Dávejte si co největší pozor na hygienu – opravdu řádně saponátem vymyjte skleničky a poté je ještě vyvařte nebo alespoň prolijte vroucí vodou. Nedotýkejte se rukama vnitřků sklenic ani jejich víček a rozhodně po případném ochutnávání nevracejte olíznutou lžičku do povidel. Všechny tyto faktory snižují trvanlivost hotového výrobku.