Visutý chodník obepínající skalní masiv. Tandemové lety paraglidem u největšího údolního ledovce Alp. Popíjení prosecca v otáčivé restauraci ze slavné bondovky. Chuť koláče, jehož recept vznikl v časech cholery. Jste si jisti, že znáte dobře Švýcarsko? Tyto cestovatelské tipy vás třeba překvapí.

Tentokrát se podíváme na alpská střediska Schilthorn, Aletsch Arena a Zermatt. Nejblíže Praze je Schilthorn, do kterého je možné pohodlně dojet autem za zhruba devět hodin. Všechny tři oblasti pak od sebe dělí 160 kilometrů, tak proč je nenavštívit najednou?

Ve všech jsou nekonečné sjezdovky, nejmodernější lanovky, snowparky, trasy pro pěší i sněžnice, luxusní restaurace a hotely a hlavně nádherné výhledy na švýcarské velehory. Zvláště si nenechte ujít pohled na Aletschský ledovec, který je zapsaný na seznamu UNESCO.

Protřepat, nemíchat! 

Interaktivní muzeum Bond World na Schilthornu | Foto www.schilthorn.ch

Lyžařská oblast Mürren-Schilthorn nabízí rozsáhlou síť přibližně padesáti kilometrů perfektně upravených sjezdovek všech náročností. Mnoho z nich se tu černá, takže ti, kteří hledají výzvy, je tu zaručeně najdou. Schilthorn se nachází nad horním koncem údolí Lauterbrunnen, které patří mezi nejkrásnější údolí světa. Až jím budete procházet, bude vám jasné, proč oblast Bernských Alp inspirovala Johna Ronalda Reuela Tolkiena při psaní Pána prstenů.

Den začněte brunchem v 360stupňové panoramatické restauraci Piz Gloria na téměř třítisícovém vrcholu Schilthorn. V rámci svého Swiss Travel Passu se na něj dostanete o padesát procent levněji. A zatímco si budete vychutnávat místní speciality a popíjet prosecco, bude se s vámi točit celý svět. Nebo alespoň podlaha v Piz Gloria, která nabízí úchvatné pohledy na horské velikány Bernských Alp – Eiger, Mönch a Jungfrau. 

Sýry a výhledy se tu ale nekončí. V šedesátých letech se na vrcholu Schilthornu natáčela slavná bondovka V tajné službě Jejího Veličenstva a v jejích stopách se tu můžete vydat i dnes. Nejen s bondovským burgerem v otáčivé restauraci, ale i skrz interaktivní muzeum Bond World, ve kterém se můžete proletět na simulátoru vrtulníku nebo si zkusit zběsilou jízdu na bobové dráze. Vše v podobném stylu, jako to ve filmu předvedl George Lazenby.

Další neodolatelnou atrakcí je visutý chodník Thrill Walk, který obepíná skalní masiv Birg. Našlapováním na něm budete mít pocit, jako byste se procházeli v nebesích. Výhledy z něj jen tak nezapomenete; nedoporučujeme je ale těm, kteří trpí na závratě.

Komu by přišla skleněná platforma ve výšce 2677 metrů ještě málo adrenalinová, může si zkusit v této výšce chůzi po provaze nebo adrenalinový sjezd na nejstrmější sjezdovce lyžařského regionu Jungfrau s názvem „Direttissima“. Sjezdovka se sklonem až 88 procent začíná u stanice Birg a vede přímo k Engetalu. 

Od zimní sezony 2022/2023 platí pro celou oblast Jungfrau jediný skipass s cenou pro dospělého 75 švýcarských franků.

Mimochodem, zima v těchto místech začíná již v listopadu. Na konci každé sezony se tu totiž nahrnuje sníh do speciálních dep, ze kterých se na podzim znovu přesune na sjezdovky. 95 tisíc metrů krychlových sněhu chrání před slunečními paprsky desky z tvrdé pěny, pěnové rohože a speciální ledovcové rouno. 

Na Schilthornu najdete také jeden z největších snowparků Švýcarska, sáňkařské dráhy a i speciálně upravenou sjezdovku pro děti. 

V rámci projektu Schilthornbahn 20XX se tu aktuálně buduje moderní plně automatizovaná lanovka mezi Stechelbergem a Mürrenem s kapacitou 800 osob za hodinu, díky které se čistá doba jízdy zkrátí téměř o polovinu a zažijete s ní cestu vůbec nejstrmější lanovkou světa.

Noci v lyžařské oblasti Mürren-Schilthorn můžete trávit v několika hotelech vybudovaných v alpském stylu. Nádherné výhledy na okolní vrcholky nabízí Hotel Alpenruh v Mürrenu. Po dni stráveném lyžováním a zadržováním dechu na skleněných adrenalinových platformách si tam odpočinete v sauně nebo na některé z nabízených masáží.

Netradiční koláč z dob cholery 

Slaný koláč Cholera| Foto www.flickr.com/photos/aletscharena/51957900448

Snowparky, U-rampy, večerní lyžování, trasy pro pěší i pro sněžnice, strmé sjezdy, ostré zatáčky na sáňkařských drahách a řada slunných teras – to je švýcarský lyžařský areál Aletsch Arena propojující Riederalp, Bettmeralp a Fiesch-Eggishorn.

104 kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce od 1845 do 2869 metrů lemuje největší alpský údolní ledovec Aletschgletscher zapsaný na seznamu UNESCO.

Sjezdovky nad Fiescheralpem jsou široké a prostorné, nad Bettmeralpem členitější a prudší a nejmenší lyžaři budou nejspokojenější na mírných svazích Riederalpu a v místním lyžařském parku.

Při zakoupení denního nebo vícedenního skipasu můžete získat několik hodin lyžování navíc zdarma. Výhodné jsou také podmínky rodinných skipasů. Za skipas pro třetí a každé další dítě do šestnácti let žijící ve stejné domácnosti nezaplatíte ani frank.

V Aletsch Arena si na své přijdou také milovníci běžek a pěší turistiky. Panoramatická túra po ledovci Aletsch Bahnen s nejkrásnějšími výhledy na Velký Aletschský ledovec bude ve vašich vzpomínkách ještě dlouho. Stejně jako oblíbené tandemové lety paraglidem u největšího údolního ledovce Alp.

SNOW tour 2023 – Aletsch.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.

Dechberoucí výhledy můžete zažít i při sněžnicových výletech. Vydat se na ně můžete individuálně nebo s průvodcem. V nabídce je i úplňková túra za poslouchání místních legend. 

Nezapomeňte ochutnat některou z místních specialit. Kromě švýcarských klasik jako fondue, raclette nebo rösti je pro oblast Aletschského ledovce typický slaný koláč Cholera, který vznikl v době, kdy v regionu řádila epidemie cholery a lidé vystrašení vycházet ven vařili jen z toho, co dům dal.

Místní specialitu plněnou bramborami, ovocem, zeleninou a sýrem ochutnáte například v romantické horské chatě Burghütte na úpatí ledovce Fieschergletschers. Za božským jehněčím s houbovou omáčkou a domácími špeclemi se zase vydejte do italsko-alpské restaurace Riederfurka

Ubytovat se můžete v romantickém hotelu Belalp obklopeném horami a ledovci, ve kterém je úchvatná panoramatická restaurace. V hotelu, jehož tradice sahá až do devatenáctého století, se nemusíte bát ani jazykové bariéry, Belalp totiž vede česko-švýcarský pár manželů Meierových.

Luxus v obklopení 38 čtyřtisícovek 

Švýcarskou „must-see“ oblastí je bezesporu horské městečko Zermatt, které leží na úpatí hory Matterhorn v kantonu Wallis a do něhož se dostanete pouze vlakem z městečka Täsch. Jedno z nejdražších lyžařských středisek vůbec nabízí kromě absolutní jistoty provětrání peněženky i jistotu sněhu, ať tam se svými lyžemi či prkny zavítáte jakýkoli den v roce.

Místní síť 360 kilometrů sjezdovek potěší lyžaře všech úrovní. Na sjezdovky se přímo z městečka Zermatt můžete nechat vyvézt metrem Sunegga, zubačkou Gornergratbahn nebo kabinkovou lanovkou Matterhorn Express.

V Zermattu vás sice budou lákat obchody s luxusními šperky, oblečením a božskou čokoládou, ale největším magnetem pro vás jistě bude majestátně se tyčící Matterhorn – čtyřtisícovka s ikonickým tvarem pyramidy. 

Své si tam najdou ale také milovníci zimní turistiky a sněžnicových túr. Kde jinde také šlapat za horskými zážitky než v místě obklopeném 38 čtyřtisícovkami a ledovci? Možná právě nastal čas jednu z nich pokořit. Pro začátek zkuste Breithorn, jednu z nejsnadněji schůdných alpských čtyřtisícovek.